V Rusku krachla poslední federální televize

radiotv222V Rusku zanikl poslední soukromý federální televizní kanál, na který měl stát omezený vliv. Proč, to se zatím pořádně neví. Svou roli nejpravděpodobněji sehrálo klubko mocenských a finančních sporů a zájmů. TVS je tedy minulostí, jako její předchůdci NTV a TV6.

Zánik kanálu TVS vyvolal politování jak mezi novináři, tak řadou politiků a významných osobností. Byla to televize s nejviditelnějším odstupem od státních úředníků a nejčastěji kritizující poměry v Rusku. Byla to ale i televize zmítaná vnitřními mocenskými spory s nepřehledným akcionářským pozadím. Výsledkem byla vleklá finanční krize, kdy zaměstnanci nedostali řadu měsíců zaplaceno.

„Měli jsme politické a finanční problémy. Kanál nevydělával a nikdo se nesnažil pomoci. Majitelé krizi řešit nechtěli a raději volili bankrot,“ pokusil se pro Českou televizi objasnit důvody krachu TVS Jevgenij Kiseljov. Právě on stál u někdejší krize v televizi NTV a později i v kanálu TV6. V obou případech se mu podařilo interpretovat spor jako boj o svobodu slova a udržení unikátního novinářského kolektivu. Tím se mu podařilo vytvořit i třetí televizi – TVS.

S koncem TVS však vzal za své u mnoha expertů mýtus o nezávislé a pravdivé televizi pronásledované nepřízní Kremlu. „Prostě nehráli pod krytými kartami. Podle mne v tom politika neměla žádnou roli. Ministerstvu tisku nakonec dali všechny důvody, aby jim odebralo licenci,“ řekl k případu zániku poslední ruské soukromé federální televize jeden z ruských komentátorů. Soukromá televize v Rusku má vydělávat peníze a svým majitelům zajistit politický vliv a i když se to TVS zjevně nepodařilo, nehodlá se vzdát. Chce si návrat na obrazovku vydobýt s pomocí soudu.

TVS od počátku neměla šanci na dlouhý život

V současné době ruští diváci nemají moc velký výběr z televizních stanic. Kromě federální státní televize a malých lokálních, čistě komerčních kanálů nezabývajících se publicistikou a politikou, není možnost konfrontace mezi tím, jaké zprávy nabízejí dva státní kanály kontrolované Kremlem a „nezávislé“ soukromé stanice. Přitom se současnému vývoji na ruském televizním trhu nelze divit. Je totiž logický. Vše to začalo krizí v NTV na jaře 2001 a následného pádu celého týmu této televize. Pak nastal téměř stejný scénář u TV6 a nyní došlo i na TVS.

Každého nyní nejen v Rusku zajímá, co konkrétně stojí za krachem TVS. Nelze najít jednoznačnou odpověď. Ekonomické tlaky existovaly už dříve a byla to dlouhodobá záležitost. Avšak nebyly tak podstatné jako jsou dnes. Je nutné si uvědomit, že bývalé dvě velké soukromé federální televize NTV a TV6, které patřily Grusinskému a Berezovskému, vznikaly v půlce 90. let, kdy je nutně potřeboval prezident Boris Jelcin v prezidentských volbách roku 1996. Proto jim Kreml ledacos odpustil a dnešní prezident Ruské federace Vladimir Putin, který je „vrchním účetním“, dluhy které tehdy vznikly neodpouští. Důvody, které k odebrání licence ruské ministerstvo tisku uvedlo jsou tedy legitimní, ale kdyby byly vyřčeny v jiné době než je ta dnešní v Rusku, tak by neplatily.

TVS byla mladou televizí, která od počátku svého vzniku neměla moc šancí na úspěch. Nemá ani šanci, aby u odvolacího soudu uspěla a znovu začala vysílat. Od začátku se spekuluje, že vládní úředníci dali licenci TVS jenom proto, aby současný režim v Rusku ukázal světu, že se nebrání soukromé publicisticko-zpravodajské televizi a zároveň umožnili Kiseljovu týmu chvíli vysílat než skončí sám. Ruští komentátoři a mediální odborníci se rovněž domnívají, že se o pád TVS nepostaral Kreml, ale sami akcionáři. Zhruba 10 % akcií vlastnil tým „nezávislých“ novinářů v čele s Kiseljovem, který je velmi známou politickou postavou a to v případě TVS nebylo dobré. Rovněž pořady, které připravoval Kiseljov pro TVS nebyly už tak kvalitní jako na předchozích kanálech NTV a TV6. Byly pouhým stínem člověka, který v polovině 90. let v Rusku byl považován za bojovníka bijícího se za nezávislé informace, lišící se od oficiálních stanovisek Kremlu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .