V kauze TV3 všichni hrají o čas

radiotv22Petr Štěpánek je vůči TV3 zaujatý a proto by se neměl účastnit jednání rady o této kauze, míní investor. Kindernay buduje nová studia a radní chtějí zabránit další mezinárodní arbitráži.

Vyloučení místopředsedy Petra Štěpánka z jednání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o kauze TV3 požaduje investor této stanice, lucemburská společnost European Media Ventures (EMV). Důvodem je údajná Štěpánkova zaujatost ve prospěch držitele terestrické licence TV3, firmy RTV Galaxie, kterou ovládá Martin Kidernay.

Štěpánek: Vysílání TV3 je pirátské

Investorovi se zejména nelíbí Štěpánkova interpretace úterního rozhodnutí rady o zahájení správní řízení o podezření z neoprávněného vysílání. „Pan Štěpánek hrubým způsobem poškodil TV3 a investora televize, společnost EMV, když v úterý 20. listopadu prohlásil, že Rada považuje vysílání TV3 za pirátské,“ upozornil na mimořádném středečním brífinku EMV její mediální zástupce Jiří Hrabovský.

Podle Hrabovského jsou Štěpánkova tvrzení lživá. „Není to pravda, Rada pouze zahájila s TV3 správní řízení pro podezření z neoprávněného vysílání,“ vysvětlil. Štěpánek v rozhovoru pro Českou televizi a agenturu TVD uvedl, že servisní organizaci hrozí za pirátské vysílání pokuta, která se může řádově pohybovat v několika milionech korun. Zároveň řekl, že by TV3 měla okamžitě přerušit vysílání.

EMV se hájí licenčními podmínkami

Martin Kindernay, který se svojí společností RTV Galaxie buduje nová televizní studia v Praze a Hradci Králové, u rady zatím neuspěl se žádostí o změnu licenčních podmínek, na jejímž základě by mohl ukončit šíření stávajícího programu TV3. Kindermay počítá s tím, že zahájí vlastní vysílání bez účasti stávajícího investora, čímž by mu vznikla lepší vyjednávací pozice s EMV. Tuší totiž, že se s investorem musí dohodnout.

TV3 nadále vysílá na základě dopisu Úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, podle kterého na RTV Galaxii přešly všechny licenční podmínky, k kterým se před převodem licence zavázal Martin Kindernay. Mezi nimi je i neměnné a jednotné šíření programu TV3 CZ prostřednictvím terestrických frekvencí v Praze a Hradci Králové. Z tohoto důvodu proto EMV nepovažuje současné vysílání TV3 bez souhlasu držitele licence za pirátské.

Rada si nemůže dovolit další arbitráž

Kindernay v rozhovoru pro RadioTV naznačil, že se vstupem EMV do společnosti RTV Galaxie nadále počítá. Podmínkou má být zrušení veškerých právních kroků vůči jeho osobě a smluvních sankcí ve výši 110 milionů korun, které po něm požaduje EMV pro údajné porušení vzájemných dohod. Kindernay tvrdí, že žádné dohody neporušil a tudíž není důvod, aby platil sankce.

Rada pro vysílání minulý týden předala poslancům dvoustránkový dokument, ve kterém je ujišťuje, že mezinárodní arbitráž se zahraničním investorem TV3 nehrozí. Kdyby si však radní byli skutečně jisti tímto tvrzením, patrně by již v úterý označili současné vysílání TV3 bez souhlasu RTV Galaxie za pirátské a požádali servisní organizaci o jeho ukončení. „Ve chvíli, kdy nás o to rada požádá, vyhovíme jí,“ ujišťuje Hrabovský.

Hrabovský: Kabel by nám nestačil

Poněkud překvapivé je zahájení správního řízení se společností RTV Galaxie, které má zjistit, zda má držitel terestrické licence kontrolu nad vysíláním TV3. Kindernay se sice hájí tím, že on pro přerušení terestrického vysílání učinil vše, co bylo v jeho silách, podle zákona však jako provozovatel nese odpovědnost za vzniklou situaci. Pokud se rada shodne na tom, že RTV Galaxie vysílání neautorizuje, může zahájit správní řízení o odebrání licence.

Snahou obou rozhádaných partnerů proto musí být dohoda. Buď se investor udobří s Kindernayem a získá kontrolu nad licencí, nebo rada terestrickou licenci odebere. V tom případě by EMV ukončila vysílání. „O provozování kabelové a satelitní stanice v České republice nemáme zájem,“ potvrzuje Hrabovský. Hustota kabelových rozvodů v ČR přeci jenom není taková, aby uživila neplacenou stanici, která vysílá pouze jejich prostřednictvím.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .