TV3 nemůže vysílat kvůli Primě v Jáchymově

radiotv22Terestrickému vysílání TV3 v Praze brání silnější vysílač televize Prima v Jáchymově, který prakticky znemožňuje další vysílání na 55. kanálu. Nabízí se otázka, proč k němu tedy Rada vydala krátkodobou licenci.

Kabelová a satelitní televize TV3 CZ nemůže zprovoznit vysílač v Praze – Malešicích, protože její vysílání na 55. kanále by rušil silnější vysílač televize Prima v Jáchymově. Serveru RadioTV to potvrdila Jaroslava Nováková z Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který z toho důvodu nevydal povolení ke zprovoznění malešického vysílače. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání přitom již zaslala České mediální správní rozhodnutí o udělení krátkodobé licence, jejíž platnost je omezena na šedesát dní.

Postup Rady je paradoxní, neboť v krátké době opakovala prakticky stejnou chybu: 55. kanál v Praze – Malešicích totiž dříve přidělila společnosti RTV Galaxie Martina Kindernaye, který jej rovněž nemohl zprovoznit kvůli postoji ČTÚ. Podle mluvčího Pavla Baráka ale Rada vycházela z dřívější korespondence s ČTÚ, podle níž byl malešický 55. kanál úspěšně mezinárodně zkoordinován. Úřad v srpnu loňského roku napsal, že frekvenci lze využít pro analogové vysílání do dokončení mezinárodní koordinace pro pozemní digitální vysílání.

Rada vědomě poškodila TV3

Pokud by koordinace byla úspěšná, mohla by Rada v budoucnu kanál přidělit provozovateli digitálního vysílání. V říjnu úřad na dotaz Rady upřesnil, že chystané spuštění vysílače Klínovec, ze kterého na 55. kanálu vysílá televize Prima, dojde k omezení územního rozsahu malešického vysílače. Zároveň ale ujistil, že vzájemné rušení může být omezeno změnou ofsetu vysílače. Rada v té době rozhodla o rozšíření pokrytí vysílače Klínovec o 55. kanál v Jáchymově, čímž sice výrazně pomohla televizi Prima, ale ubrala pokrytí TV3. Podle Baráka toto rozhodnutí padlo při plném vědomí omezení metropolitní televize.

„Rada si byla vědoma toho, že tímto zvýšením dojde k omezení pokrytí Prahy z Malešic. Nicméně výpočty pokrytí provedené v jejím technickém odboru nasvědčují tomu, že východní část Prahy a částečně i její centrální část, která je proti Klínovci částečně stíněna, by mohla mít uspokojivý příjem,“ tvrdí Barák, který si stěžuje na špatnou komunikaci s telekomunikačním úřadem. „Informace o tom, zda a komu ČTÚ vydává na základě listů technických parametrů povolení k provozování vysílacího zařízení, Rada získává od ČTÚ jen na svůj dotaz, nikoli automaticky.“

ČTÚ: Povolení nevydáme

Telekomunikační úřad nepovolil provoz malešického vysílače už jeho předchozímu provozovateli, společnosti RTV Galaxie. Podle Jaroslavy Novákové nebyl kmitočet vhodný pro zajištění kvalitního pokrytí požadované části metropole. „Důvodem je spuštění televizního vysílače Jáchymov 55, na kterém vysílá Prima,“ potvrdila serveru RadioTV. „Intenzita elektromagnetického pole v oblasti plánovaného využití kmitočtu 55 v Praze je na takové úrovni, že zcela znemožnila jeho využití pro analogové vysílání v Praze,“ dodala.

Podle šéfa představenstva České mediální Jana Obrmana tak TV3 sice vlastní krátkodobou licenci pro terestrické vysílání v Praze, ale bez povolení ČTÚ je jí prakticky na nic. Pokud by zprovoznění vysílače nebránil telekomunikační úřad, TV3 by na něm mohla začít vysílat během několika málo dní. Nováková ale upozorňuje, že ČTÚ v současné době povolení k vysílání na 55. kanálu v Praze – Malešicích nevydá. „Využití této lokality pro analogové televizní vysílání by si vyžádalo další technické posouzení včetně nové mezinárodní koordinace,“ vysvětlila.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .