TV3 může zahájit vysílání na 55. kanálu

radiotv221Správní rozhodnutí o udělení krátkodobé licence na 55. kanál v Praze – Malešicích jsme odeslali 11. března, řekl serveru RadioTV mluvčí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Pavel Barák.

Kabelová a satelitní stanice TV3 CZ může zahájit terestrické vysílání na 55. kanálu v Praze – Malešicích. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání odeslala v pondělí 11. března správní rozhodnutí o udělení krátkodobé licence vlastníkovi TV3, České mediální společnosti. Serveru RadioTV to řekl mluvčí Rady Pavel Barák. Šéf představenstva České mediální Jan Obrman řekl RadioTV, že TV3 rozhodnutí dosud neobdržela.

Obrman: Začít můžeme do několika dní

„Technicky je TV3 schopna spustit vysílání na kanálu 55 během několika dnů,“ řekl Obrman, který se domnívá, že zdržení vydání správního rozhodnutí způsobila „diskomunikace“ mezi Radou a Českým telekomunikačním úřadem, který nebyl schopen vydat povolení na provoz malešického vysílače. O přidělení frekvence České mediální Rada rozhodla již 24. ledna, kdy ji z důvodu trvalého nevyužívání odebrala RTV Galaxii.

Od chvíle, kdy Česká mediální potvrdí přijetí zásilky, poběží šedesátidenní lhůta platnosti krátkodobé licence. Provozovatel ji ale může schválně oddálit tím, že správní rozhodnutí nepřevezme, nebo je převezme se zpožděním. Česká mediální by tak mohla získat další čas na doladění technických podmínek pro zahájení vysílání. TV3 dosud vysílá pouze v kabelových rozvodech a na satelitu.

Televize se velmi uskromnila

Program TV3 CZ tvoří z převážné většiny reprízy pořadů, které stanice odvysílala v minulosti. Podle informací, které má RadioTV k dispozici, se ale tato zásoba velmi krátí, takže reálně hrozí situace, že TV3 nebude mít co vysílat. Obrman to odmítá. „TV3 má v tento moment dostatek programů v knihovně. Nicméně dochází k jednáním s různými subjekty o potenciálním dodávání titulů, či produkci vlastních pořadů.“

TV3 také přestala využívat velkou část budovy v pražské Senovážné ulici, kterou si pronajala od vydavatelství Mafra. „TV3 nikdy nevyužívala celou budovu. Za momentálního omezeného provozu využívá menší část než v minulosti,“ potvrdil Obrman. Stanici opustila celá řada zaměstnanců, ať už na vlastní žádost nebo formou hromadné výpovědi od zaměstnavatele. O odchodu uvažoval také generální ředitel Jan Martinek, který se zúčastnil konkurzu na funkci ředitele zpravodajství České televize.

TV3 jedná o společném projektu s TA3

Zástupci TV3 a jejího investora, amerického fondu Argus Capital, se minulý týden v Praze sešli s generálním ředitelem slovenské televize TA3 Martinem Lengyelem. Podle Obrmana, který schůzku potvrdil, šlo o výměnu informací a jednání o možnostech spolupráce na různých projektech, která TV3 vede i s dalšími provozovateli elektronických médií v České republice a na Slovensku. „Nedávná schůzka se zástupci TA3 v tomto směru nijak nevybočovala,“ řekl Obrman.

TA3 uvažuje o expanzi na český trh. Koncem loňského roku potvrdila zájem o účast v případném licenčním řízení na frekvence odebrané RTV Galaxii. Lengyel přitom řekl, že na projektu by se kromě TA3 podílel ještě další subjekt, který nechtěl blíže specifikovat. Rada však zatím nemůže na frekvence RTV Galaxie vypsat řízení, protože její majitel Martin Kindernay se proti jejich o odebrání odvolal k Městskému soudu v Praze.

Autor článku:

Komentáře (25)

 1. Radek

  Přítelkyně se stěhuje z JČ do Ústí nad Labem a tak bych rád věděl (třeba od některého místního usedlíka), které německé stanice tam lze běžně naladit. Kdo mne trochu zná ví, že poslech českých stanic (vysílajících pop a rock v „české mutaci“) mi (nám) nedělá dobře – tedy: je tam tedy slyšet něco normálního, tedy moderního z roku 2002 (ne oldies a hitů minulých desetiletí) = současnost, ale zase ne ta puberťácká, ne Britney Spears, ale Bjork, Chemical Brothers, Moby, Rammstein, Massive Attack, Nine Inch Neils atd)?
  V JČ jsme měli O 3, Bayern 3, Antenne Bayern a hlavně FM 4, v Praze mám R 1 + satelit, co je v Ústí?

  O radiich, ktere lze chytit v Usti n.L. pisi nizeji (Radek)-Jsou to: verejnopravni JUMP z MDR (radio pro mlade, kazdou pulhodinu zpravy, kultivovane slovo, uplne jina hudba nez na ceskych stanicich, prevazne remixy, 90,1 FM), Oldie FM (stare pisnicky, velka rotace, kazdou pulhodinu zpravy, dlouho se u toho nevydrzi, 107,7 FM), PSR (novy hudebni mix – 80.-90. leta, slagry, zpravy kazdou pulhodinu,105,4 FM) a pak Antenne Sachsen (101,1 FM, stredni nevyhraneny proud z mnoha informacemi). To je asi tak vse. Specialni tanecni radio z Drazdan, Chemnitzu nebo Lipska nelze naladit. Je otazkou, zda nejake maji.

  1. KM

   Velmi dobré! Těším se na pokračování. Ostatně i Odbavovací systémy byly zdařilé.

  2. wormas

   takový monitoring tady chyběl. Jen tak dál. Klidně i satelitní rádia. Jen houšť!

  3. m

   A kam zaradiť stanice Deutschlandfunk a Deutschlandradio?

  4. VíKo

   „Němci dávají přednost průměrnému hodinovému zásahu v čase 6-18 ve dnech pondělí až sobota.“

   Jaký je u nás ekvivalent v sekci poslechovosti. Průměrná čtvrthodina? Nebo půměrná doba poslechu? Nebo mediaprojekt toto nezjišťuje? Předem děkuji komukoliv za vysvětlení.

  5. Hawkey

   Mediaprojekt toto u nás nezjišťuje.

  6. VíKo

   Děkuji. Jen mě zaráží proč? Jsou na to potřeba asi peoplemetry. Dotazníkem to asi moc zvládnout nejde, ale kdyby šlo, proč to u nás není? Je-li v německu tohle směrodatné, asi to bude o kvalitách rádia vypovídat víc. Už jsem četl i článek o reklamách a taky tam o tom byla řeč.

  7. Bručoun

   Veliká „1“ s hvězdičkou… jen tak dál… docela by mne zajímala Francie a Británie… a hlavně se konečně dozvídám některé přesné definice pro formáty rádií. Co tak zařadit tabulku formátů do RadioTv. Děkuji.

  8. Radek

   Super clanek. Jen tak dal. Uz dlouho hledam na netu podobny server jako je radia.cz, lec se mi to nepodarilo. Bydlim u hranic s Nemeckem, takze mam v pameti radia nasledujici stanice: Radio PSR, Antenne Sachsen, JUMP (drive MDR Live), Oldie FM a pak se daji naladit dalsi, ale to jsou neco jako nase Praha nebo Vltava. Porad se sice pise, ze nase radia jsou ovlivnena Nemeckem, ale myslim si, ze to neni pravda. Vsechny stanice vysilaji uplne jinak, nez-li u nas a hlavne hraji zcela jinou hudbu, nez prave frci u nas. Vsechny radia dusledne zarazuji kazdou pulhodinu podrobne zpravodajstvi a moderovani je po cely den, tj. i celou noc. Moderatori jsou vsichni kultivovani, rekl bych, ze starsi nez u nas (hlavne nase regionalky, program peclive pripravovany. Vsechny si potrpi na caste mluvene vstupy. Nekdy to az je rusivy, ale zda se, ze dbaji na vyvazenost informaci a hudby. Vsechny zminovane stanice vysilaji pro Sasko, Thurringen a Sasko-Anhaltsko, cast Braniborska. Ze vsech, co mohu poslouchat se mi libi verejnopravni JUMP. Fakt uplne jina hudba nez u nas a kultivovane verejnopravni moderovani zamerene pro mladez. Na zaver chci podotknout, ze Nemecko sice nema celoplosnou stanici, ale nezapominejme na jeho rozlohu (viz Bavorsko). Jinak asi nejpropracovanejsi je BR a jeho Bayern 1, Bayern 3. No a jiste N-Joy. Tesim se na dalsi dil o nemeckem eteru. Rakousko muzete vynechat. Tam nic neni.

  9. Radek

   Mam namysli nemecky server o radiich.

  10. Kamil

   Opravdu výborný článek. Díky.

  11. Čtenář

   Ses vytáhl,Radku. Docela by mně zajímalo i Polsko.

  12. Marek

   Z rádií SRN se mi líbí BR 3 a na území býv.NDR vysílající OLdie radio.Takový tip radia u nás není.Vysílá hity 60.-90.let min.století.

   Jinak se připojuji k tomu,aby se objevily informace o Polsku,ale i Rakousku.

  13. Jan Hanousek

   Vyborny clanek, ktery m.j. pomerne presne pojmenoval hudebni formaty vcetne jejich typickych zastupcu v CR. Mnoha ceska radia totiz pouzivaji formatove oznaceni CHR nebo EHR, aniz by tento format naplnovala.

  14. Václav

   Výborný článek,díky.Často bývám v západních Čechách a tam poslouchám Bayern 3 /94,7 MHz/ a Antenne Bayern.Docela dobré je i Radio Charivari,v okolí Domažlic je to silná stanice.Bayern 3 chytím i v Praze/mono,na mezi,ruší ČRO 1 na 94,6 MHz/,Antenne Bayern je na satelitu /analogovém/.Rakousko mělo výborné rádio Ö3 /nyní Blue Danube Radio/,ale po změně režimu je nechytatelné /blízké silné místní vysílače v okolí Domažlic/.

  15. Jonny

   Super!!! Konečně také nějaký článek o médiích v zahraničí. Navrhuji tento seriál rozšířit také o televizní stanice.

  16. highway

   Vyborny clanek.

   Pripominky k nekterym dotazum:
   Nemecky server o radiich je
   http://www.radioszene.de.
   V Nemecku je celoplosna stanice Deutschlandfunk, na RDS se oznacuje jako DLF a vysila take na dlohych a strednich vlnach.

  17. David Mráz

   Opravdu pěkný článek, jen se přidám k hlasům, že zcela postrádám (podle mne velmi podstatnou!) informaci o Deutschlandfunku, který je veřejnoprávním rozhlasem s celoněmeckým dosahem, docela by mne zajímalo, kolik lidí to poslouchá. Je to totiž fakt dobré rádio, přirovnal bych to k ČRO 6 Svobodné Evropě a s klidem mohu říci, že ranní přehled tisku na DLF je bezkonkurenční.

   Pokud jde o ostatní rádia, zajímalo by mne něco o německých stanicích, které hrají oldies. I u mne doma jde na FM 107,7 MHz chytit Oldie FM, ale za dva tři dny se to už nedá poslouchat, točí tam v playlistu málo písniček, je to strašně rychle „opotřebované“. Do Německa často jezdíme, ale podobných stanic tam zase tak moc není.

   Potvrzuji velmi dobrou úroveň Bavorského rozhlasu, a to i v celoněmeckém srovnání. Mimochodem – BR 1 svého času vysílal na bavorské televizi (chytám přes Astru) přímý pohled do studia, ráno denně asi hodinu.

   Stále dobrý je Hlas Ameriky (VOA Europe) z Mnichova na 1197 kHz, je to dobře slyšet, hned jak dojedete na Šumavu a pak už pořád. Ten kontakt s americkou produkcí je docela příjemný.

   A jen tak osobní zážitek. Je prostě dobré vědět, že když si něco naladíte, tak „TO“ tam budete mít. Zatím se mi v Německu nestalo, že bych musel hledat jiná rádia, jako u nás, kde například Blaník je schopen tlačit za sebe Matušku, Abbu, Bryana Adamse, Nedvěda a Nazarethy, prostě takovou s odpuštěním neutrální sračku, o který nevíte, co si máte myslet.

  18. Radek

   Diky za informaci o serveru nemeckych radii. Jinak souhlas s Oldie FM. Taky to mam na 107,7 FM. Tusim, ze to vysila z Drazdan. Souhlasim, ze tam toci malo pisnicek, kazdou pulhodinu zpravy, docela nudny na to, aby to clovek poslouchal porad. To se fakt neda. Ale muzu JUMP.

  19. DJ Bosh

   Výborný článek,díky.Často bývám v západních Čechách a tam poslouchám Bayern 3 /94,7 MHz/ a Antenne Bayern.Docela dobré je i Radio Charivari,v okolí Domažlic je to silná stanice.Bayern 3 chytím i v Praze/mono,na mezi,ruší ČRO 1 na 94,6 MHz/,Antenne Bayern je na satelitu /analogovém/.Rakousko mělo výborné rádio Ö3 /nyní Blue Danube Radio/,ale po změně režimu je nechytatelné /blízké silné místní vysílače v okolí Domažlic/.

   Zdravim Vaclava,
   nevim, kde jste sehnal informaci o prejmenovani radia O3. Obcas ho posloucham a pro jistotu jsem ted zkontroloval i jejich web (oe3.orf.at) a nic takoveho se tam nepise. Mozna, ze nekdo dostal licenci na vysilac nebo nejak jinak zmenili frekvenci. Ja toto radio velmi silne chytam na Lipne na 88,8 nebo 99,0 a Bayern 3 na 94,4.
   Preji hezky den

  20. Alex R.

   Přítelkyně se stěhuje z JČ do Ústí nad Labem a tak bych rád věděl (třeba od některého místního usedlíka), které německé stanice tam lze běžně naladit. Kdo mne trochu zná ví, že poslech českých stanic (vysílajících pop a rock v „české mutaci“) mi (nám) nedělá dobře – tedy: je tam tedy slyšet něco normálního, tedy moderního z roku 2002 (ne oldies a hitů minulých desetiletí) = současnost, ale zase ne ta puberťácká, ne Britney Spears, ale Bjork, Chemical Brothers, Moby, Rammstein, Massive Attack, Nine Inch Neils atd)?
   V JČ jsme měli O 3, Bayern 3, Antenne Bayern a hlavně FM 4, v Praze mám R 1 + satelit, co je v Ústí?

  21. Alex R.

   Přítelkyně se stěhuje z JČ do Ústí nad Labem a tak bych rád věděl (třeba od některého místního usedlíka), které německé stanice tam lze běžně naladit. Kdo mne trochu zná ví, že poslech českých stanic (vysílajících pop a rock v „české mutaci“) mi (nám) nedělá dobře – tedy: je tam tedy slyšet něco normálního, tedy moderního z roku 2002 (ne oldies a hitů minulých desetiletí) = současnost, ale zase ne ta puberťácká, ne Britney Spears, ale Bjork, Chemical Brothers, Moby, Rammstein, Massive Attack, Nine Inch Neils atd)?
   V JČ jsme měli O 3, Bayern 3, Antenne Bayern a hlavně FM 4, v Praze mám R 1 + satelit, co je v Ústí?

  22. Alex R.

   Přítelkyně se stěhuje z JČ do Ústí nad Labem a tak bych rád věděl (třeba od některého místního usedlíka), které německé stanice tam lze běžně naladit. Kdo mne trochu zná ví, že poslech českých stanic (vysílajících pop a rock v „české mutaci“) mi (nám) nedělá dobře – tedy: je tam tedy slyšet něco normálního, tedy moderního z roku 2002 (ne oldies a hitů minulých desetiletí) = současnost, ale zase ne ta puberťácká, ne Britney Spears, ale Bjork, Chemical Brothers, Moby, Rammstein, Massive Attack, Nine Inch Neils atd)?
   V JČ jsme měli O 3, Bayern 3, Antenne Bayern a hlavně FM 4, v Praze mám R 1 + satelit, co je v Ústí?

  23. fd

   etfggd

 2. .muxx

  Konecne nejaky clanek o Nemeckych radiich. Zkuste si poslechnot treba WDR1 EinsLive (v analogu pres Astru 19.2E na podnosne 7.74MHz TV stanice WDR, nebo v ADR), zive prenosy Danceparty a ruznych koncertu atd. Myslim, ze nase radia by se mela od teto stanice co ucit, protoze u nas prakticky neexistuje nejake radio, ktere by prenaselo neco zive (krome sportu).

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .