TV3 hrozí úplný zánik, Rada jí chce pomoci

radiotv221Pokud se Martin Kindernay dohodne se svými bývalými partnery z lucemburské společnosti EMV, zruší Rada pro rozhlasové a televizní vysílání rozhodnutí o odebrání licencí jeho firmě RTV Galaxie.

Metropolitní televizi TV3, která vysílá pouze prostřednictvím  kabelových rozvodů a satelitu, hrozí úplný zánik. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání jí sice udělila krátkodobou licenci na pozemní vysílání v Praze (55. kanál), stanici však dochází zásoba pořadů a její majitel nechce investovat do výroby nových do doby, než se vyřeší spory s Kindernayovou společností RTV Galaxie. Radní se proto rozhodli TV3 pomoci jinak: slíbili Kindernayovi, že pokud urovná spory s TV3, Rada na oplátku zruší rozhodnutí o odebrání licencí RTV Galaxie.

Martin Kindernay je k tomuto návrhu vstřícný, i když se proti prosincovému verdiktu Rady začátkem tohoto týdne odvolal k Městskému soudu v Praze. „Není však možné očekávat, že by EMV mohla v RTV Galaxie získat 100 procent,“ dodal. Investorovi TV3 Kindernay nabízí majoritní podíl ve své společnosti, což dříve odmítal s poukazem na zákon o rozhlasovém a televizním vysílání. Ten umožňuje v prvních dvou letech po udělení licence převod pouhých 34 procent licencované společnosti.

Změna ve výkladu zákona?

I když Kindernay získal licence na provozování televize Galaxie/TV3 v Hradci Králové a Praze v letech 1996 a 1999, podle jeho dřívějších vyjádření se tato lhůta počítá až od chvíle jejich převodu na společnost RTV Galaxie. K tomu došlo loni na podzim. Dalším problémem je účast blíže nespecifikovaného belgického investora, který Kindernayovi půjčil 30 milionů korun na obnovu vysílání TV Galaxie v Hradci Králové po loňském rozchodu s TV3. Tomu Kindernay slíbil minoritní podíl v RTV Galaxii.

Vzhledem k tomu, že existuje silná politická vůle předejít další mezinárodní arbitráži, mohla by Rada při schvalování vlastnických změn učinit výjimku. Záleží tedy především na postoji TV3. Ta dosud situaci monitoruje a příliš se k ní nevyjadřuje. „Nevím, zda je z hlediska investora možné se zpět vracet do situace, ze které již tato Rada naznačila východisko odebráním licence Kindernayovi,“ řekl mediální zástupce TV3 Jiří Hrabovský.

Kabelovky překvapila žádost o MMDS

TV3 si v uplynulých dnech zažádala o částečné nebo úplné využívání frekvencí RTV Galaxie (tzv. sdílení, které je známé z případu televize Prima a několika regionálních stanic) a dalších zhruba osmi frekvencí mikrovlnného vysílání MMDS. Tento způsob šíření televizního signálu však měl rozhodnutím Českého telekomunikačního úřadu skončit k 31. prosinci loňského roku, neboť toto pásmo mají využívat provozovatelé mobilních sítí nové generace UMTS. Žádost TV3 proto překvapila kabelové společnosti, které musely vysílání v MMDS ukončit již začátkem ledna.

Rada se měla žádostmi TV3 zabývat již na úterním zasedání, odložila je však na jednání za týden, kdy se chtěla věnovat dokončování výroční zprávy pro Poslaneckou sněmovnu. Radní mají na stole také žádosti RTV Galaxie o zrušení licenční podmínky šířit program TV3 CZ (místo něho vysílá Kindernay titulky) a registraci kabelového a satelitního vysílání programu Galaxie Sport. Ten by se měl v českých a slovenských kabelových rozvodech objevit již v dubnu. „Budeme jím financovat provoz terestrické Galaxie,“ vysvětluje Kindernay.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .