TV Praha žádá o Neratovice, uvažuje o Příbrami

radiotv22Metropolitní stanice TV Praha pracuje na zlepšení pokrytí a uvažuje o expanzi do dalších míst ve středních Čechách. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se už zabývá žádostí společnosti RTV Galaxie o zvýšení výkonu dvou pražských vysílačů a přidělení nového kanálu v Neratovicích. Podle výkonného ředitele TV Praha Martina Havlíčka jsou ve hře i další lokality ve středočeském kraji. RTV Galaxie také čeká na vyřízení své žádosti o spuštění programu TV Pardubice na 44. kanálu z vysílače Hradec Králové – Krásné.

V Praze chce RTV Galaxie zvýšit výkon na kanálu 28 ze Strahova a na kanálu 58 z Malešic. V současné době zde TV Praha vysílá výkonem 400, respektive 100 W (v Malešicích má povoleno max. 500 W). „Vzhledem k občasnému rušení kanálu 28 dálkovým šířením signálu vysílačů na stejném kmitočtu z Německa a Rychnova by bylo optimální zvýšit jeho výkon alespoň na 1 kW,“ říká Havlíček. U kanálu 58 jde podle něj o využití potenciálu výšky umístění antén. „Máme zájem zvýšit výkon maximálně, jak to umožní mezinárodní koordinace, třeba i na 10 kW, ale i zvýšení na 1 kW by výrazně pomohlo.“

Žádosti posuzuje telekomunikační úřad

Havlíček zatím nedokáže odhadnout, jak by se případné zvýšení výkonu odrazilo na změně počtu diváků metropolitní televize. „Maximálně by šlo o několik desítek tisíc lidí, ale to není u tohoto záměru podstatné, jde především o podstatné zkvalitnění signálu pro příjem v Praze a zlepšení technických podmínek přidávání TV Praha do stávajících společných televizních antén (STA),“ vysvětlil. Příjem stanice je totiž v některých lokalitách metropole velmi problematický a významně ho nezlepšuje ani další pražský vysílač stanice na budově Národního technického muzea, odkud TV Praha vysílá na kanálu 11 (100 W) a z budovy Eltodo na Novodvorské (kanál 9/100 W).

Rada se žádostí RTV Galaxie zabývala na svém únorovém jednání, o povolení zvýšit výkon vysílačů ale zatím nerozhodla. „Postup je standardní jako ve všech podobných případech. Rada přerušila správní řízení a odeslala na ČTÚ požadavek na koordinaci kanálů,“ říká vedoucí Úřadu rady Miroslav Kučera. „Dostane-li Rada od ČTÚ odpověď kladnou, žadateli vyhoví. Dostane-li odpověď zápornou, žadateli vyhovět nemůže. Momentálně čekáme na koordinaci ČTÚ, jejíž délka trvání je závislá na celé řadě faktorů, které Rada ovlivnit nemůže. Obvykle to bývá jeden až tři měsíce, někdy i déle.“

TV Praha vysílá ve zkušebním multiplexu

Kromě zvýšení výkonu stávajících dvou pražských vysílačů žádá RTV Galaxie o přidělení nového kanálu v Neratovicích. Podle Kučery má jít o kanál 27, Havlíček tvrdí, že TV Praha svůj požadavek takto přímo nespecifikovala: „Nejde konkrétně o kanál 27, vhodný kanál vybere ČTÚ. Zvažujeme také žádosti o Mníšek pod Brdy a Příbram.“ Na Radu však zatím žádná další žádost nedorazila. Radní však schválili zařazení programu TV Praha do experimentálního pozemního digitálního vysílání společnosti Czech Digital Group (CDG) na území hlavního města Prahy. CDG vlastní stejný majitel jako provozovatele metropolitní televize, mediální skupina GES Media Holding.

„Jedná se sice o experimentální vysílání, ale může to přinést významný nárůst sledování TV Praha, například při použití DVB-T vložek do STA. Realizace by se mohla podařit brzy, technicky je vše připravené,“ tvrdí Havlíček. Experimentální licence CDG platí do konce letošního roku, firma ale již získala od ČTÚ telekomunikační licenci pro provozování jednoho z dvou celoplošných digitálních multiplexů, na nichž se má zahájit ostrý provoz pozemního digitálního vysílání. Generální ředitel TV Praha a zároveň šéf televize Prima Martin Dvořák již dříve na dotaz RadioTV potvrdil, že CDG bude chtít metropolitní program zařadit do svého multiplexu.

Kdy začne vysílat TV Pardubice?

Již od loňského roku čeká RTV Galaxie na vyřízení své žádosti o kanál 44 v Pardubicích, na kterém chce spustit již druhou mutaci metropolitního vysílání – TV Pardubice. Tento kanál však patří královéhradecké televizi Puls, která jej sdílí s FTV Premiérou, provozovatelem televize Prima. Zástupci Primy již Radě sdělili, že kanál 44 nehodlají v budoucnu využívat, Puls, který vysílá pouze několik minut denně, jej ale nechce opustit. Radní podle Kučery čekají na vyjádření provozovatele Pulsu Václava Patky, jehož rozhodnutí je pro případné spuštění programu TV Pardubice klíčové. „FTV Premiéra pro Primu kmitočet vrátila, ČTÚ s využíváním kmitočtu jen na tři hodiny denně (jak zní licence pana Patky) nesouhlasí pro neefektivitu. Navíc má pan Patka pokryto celé území z jiného kanálu a na 44. kanálu nevysílá,“ tvrdí Kučera.

Existuje několik variant dalšího vývoje. Patka by například mohl přijít o kanál 44 vyjmutím z listu technických parametrů, který je součástí licence pro vysílání. V takovém případě by mohla Rada vypsat licenční řízení, kterého by se ale mohli kromě RTV Galaxie zúčastnit i jiní zájemci, včetně současných provozovatelů televizního vysílání. Rada má však také pravomoc rozhodnout o žádosti RTV Galaxie přímo bez vypisování konkurzu, což by provozovatel TV Praha samozřejmě uvítal. Majitelé metropolitní televize zatím připravují vše pro to, aby pardubické vysílání spustili co nejdříve. „Počítáme s redakcí v Pardubicích, co se týče servisní organizace, zvažujeme několik možností,“ říká Havlíček, podle něhož je RTV Galaxie schopna zahájit vysílání několik týdnů po kladném verdiktu Rady.

Přibývá původních pořadů

Jediným mimopražským vysíláním RTV Galaxie tak zatím zůstává TV Hradec Králové, původní televize Galaxie, která šíří svůj signál na kanálu 46 z vysílače Chlum. Jde o nejsilnější vysílač RTV Galaxie, jehož výkon dosahuje 1 kW. Televize má k dispozici také kanál 44 s výkonem 50 W pro zkušební vysílání. Program TV Hradec Králové se oproti TV Praha liší pouze jinými zpravodajskými relacemi, informacemi o počasí a dopravním zpravodajstvím. V Praze i Hradci Králové jsou obě stanice dostupné také v kabelových rozvodech, což kabelovým operátorům přikazuje zákon (musí do základní nabídky zařadit všechny kanály, které jsou v místě dostupné terestricky).

Program metropolitní stanice TV Praha tvoří především zahraniční seriály, filmy a telenovely starší produkce, které již dříve odvysílaly televize Nova a Prima (snad s výjimkou dokumentů Film o filmu…). Stanice je nakupuje prostřednictvím společnosti AQS, která zajišťuje akviziční programy také pro Novu, Primu a slovenskou televizi Joj. Kromě zpravodajství vysílají TV Praha a TV Hradec Králové také vlastní soutěž Chytrý prachy, Motoristickou dopravní revue, pořad Radíme, bydlíme, Fotbalová Praha, Sport+ a Na lince 156 o městské policii. Všechny tyto programy pro RTV Galaxii vyrábí servisní organizace Primy, společnost TV Produkce. Licence pro vysílání TV Praha a TV Hradec Králové platí do září 2008.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .