TV Joj bude obhajovat frekvenci v Bratislavě

radiotv223Slovenská Rada pro vysílání a retranslaci vypsala licenční řízení na 40 frekvencí pro terestrické televizní vysílání. Mezi volnými kmitočty je i bratislavský 50. kanál, na kterém vysílá televize Joj.Slovenská televize Joj dostane šanci na prodloužení licence pro terestrické vysílání v Bratislavě. Rada pro vysílání a retranslaci totiž v pátek vypsala licenční řízení na 40 frekvencí pro terestrické vysílání (kompletní seznam zde), mezi nimiž je i bratislavský 50. kanál. „Jojka“ na něm vysílá od letošního února, její provozovatel – košická společnost Mac TV – jej ale může využívat pouze do Silvestra. Poté by na něm mělo začít zkušební digitální vysílání.
Nejlukrativnější je Trenčín
Právě bratislavská frekvence, společně s kmitočtem v Trenčíně (výkon 320 kW), patří mezi nejlukrativnější z celé čtyřicítky nabízených. Polovinu frekvencí si nechala zkoordinovat televize Joj, devět loni zaniklá televize Luna, dvě televize Markíza a po jedné regionální televize Žilina, společnost Telecom TKR, MTT Trnava a RTV Banská Bystrica. Trenčínský kmitočet, který je nejvýkonnější, byl zkoordinován na základě mezinárodní konference ve Stockholmu.
Žádosti o regionální frekvence bude slovenská licenční rada přijímat do 24. května, veřejné slyšení všech žadatelů se uskuteční 1. července. Nejžhavějším kandidátem bude patrně televize Joj, která zatím vysílá pouze na 15 terestrických frekvencích, z nichž ne všechny patří jejímu provozovateli. Současné zhruba 70-procentní pokrytí Slovenska signálem Joj TV totiž z převážné většiny tvoří regionální stanice sdružené v síti Global (dřívější název televize Joj), z nichž řada vysílá pouze prostřednictvím kabelových rozvodů.
Problém s Bratislavou se pouze posune
Mezi městy, u nichž si provozovatel Joj nechal předběžně zkoordinovat nabízené kmitočty, je například Bardejov, Detva, Liptovský Mikuláš, Medzilaborce, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Topoľčany  a Veľký Krtíš. Je velmi pravděpodobné, že Joj projeví zájem také o frekvence, které si nechala zkoordinovat již neexistující televize Luna, a téměř jisté, že svede boj o nejlukrativnější frekvenci v Trenčíně. Pokrytím by tak předstihla nejsledovanější slovenskou televizi Markíza.
Všechny nabízené kmitočty Rada udělí do roku 2005, s výjimkou bratislavského 50. kanálu, jehož využití skončí 31. prosince 2003. Pokud se tedy Joj podaří prodloužit licenci pro tento kmitočet o další rok, měla by ho vrátit společně se svým vůbec nejsilnějším terestrickým vysílačem Krížava na severním Slovensku. Platnost licence pro jeho využívání „Jojce“ vyprší rovněž příští rok na  Silvestra.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .