Soud odebral JOJ TV nejsilnější vysílač!

radiotv221Boj CME – Železný se přesouvá na Slovensko; televize Markíza u Nejvyššího soudu úspěšně zpochybnila udělení žilinského vysílače Krížava nové stanici JOJ, která tak ztratí celoplošné pokrytí; diváci na severním Slovensku si ji asi nenaladí.

Nová slovenská televize JOJ, která ještě ani nezahájila vysílání, přišla verdiktem Nejvyššího soudu SR o nejsilnější vysílač Žilina-Krížava (52. kanál). Ten pokrývá celé severní a severozápadní Slovensko a je vůbec nejsilnějším vysílačem této stanice. Soud o jeho odebrání rozhodnul 15. února na základě žádosti konkurenční televize Markíza o opravný prostředek proti říjnovému verdiktu Rady pro vysílání a retranslaci, kterým vysílač získala právě JOJ TV. Mezi neúspěšnými zájemci o stejný kmitočet přitom byla také Markíza.

Rada je rozhodnutím zaskočena

Podání žádosti o opravný prostředek Markíza zdůvodnila škodou, která jí vyplyne nedostatečným pokrytím oblasti severního Slovenska. Právě zde totiž Markíza nemá žádný silnější vysílač a udělení žilinského kmitočtu pro ní bylo klíčové. Rozhodnutí Rady, že vysílač získá ještě neexistující konkurenční televize JOJ, proto Markíza vnímala jako poškození vlastních podnikatelských aktivit. Nejvyšší soud její argument uznal, neboť svůj verdikt zdůvodnil hrozbou „závažné újmy“, kterou sama Markíza vyčíslila na 40 až 60 milionů korun.

Rozhodnutí soudu v pondělí obdržela slovenská Rada pro vysílání. Šéfka její kanceláře Jarmila Grujbárová však tvrdí, že soud nemůže licenci svévolně odebrat, nýbrž pouze pozastavit rozhodnutí o jejím udělení. „Nařídili jsme vykonání našeho rozhodnutí a společnost Mac TV tam začala vysílat. Po třech měsících Nejvyšší soud toto rozhodnutí pozastavil,“ řekla Grujbárová agentuře TASR. Podle jejích slov nemůže JOJ TV z vysílače Žilina – Krížava vysílat až do doby, než bude rozhodnutí soudu zrušeno, nebo dosud jeho senát nerozhodne o jiném řešení. Rada se bude situací zabývat na svém dnešním zasedání.

Chalupský: Je to pokus o nekalou konkurenci

Mluvčí televize Nova Martin Chalupský označil postup Markízy za „nejhorší formu poškození investice České produkční invest“. Ta získala loni na podzim majoritu v košické společnosti Mac TV, která je provozovatelem televize Global. Od 2. března by měla  stanice nést název JOJ TV. Podle Chalupského je zatím předčasné hovořit o tom, zda rozhodnutí soudu odsune start nové televize na pozdější termín. „Právníci České produkční invest velmi intenzivně analyzují dostupné informace,“ uvedl s tím, že definitivní stanovisko patrně zaujmou během dneška. Generální ředitel JOJ TV Richard Rybníček odmítnul verdikt soudu komentovat.

„Jsme úplně šokovaní, že pan Rusko (bývalý šéf TV Markíza a jeden z jejích spoluvlastníků, pozn. RadioTV) a televize Markíza dokáží vyvinout takový tlak, na jehož základě jsou schopni pozastavit rozhodnutí správního orgánu,“ řekl Chalupský agentuře TASR. Jak dále dodal, udělení vysílače Krížava bylo jednou z podmínek vstupu České produkční invest na slovenský trh. „Všechny investiční kroky byly realizovány až poté, co bylo jasné, že Rada frekvenci přidělila,“ uvedl mluvčí. Jednání Markízy považuje Chalupský za velmi ostrý pokus o nekalou konkurenci. Česká produkční invest podle něj už proinvestovala v JOJ TV řádově stovky milionů korun.

Mstí se CME Vladimíru Železnému?

Vysílač Krížava tvoří podle Chalupského přibližně 40 procent současného pokrytí televize JOJ. „Jeho odebráním je projekt JOJ TV vážně ohrožen,“ upozornil mluvčí. Za rozhodnutím přitom nemusí stát zájmy Markízy, ale především jejího investora. Tím totiž není nikdo jiný než americká společnost CME, která déle než rok marně vymáhá na řediteli TV Nova Vladimíru Železném miliardu korun určenou mezinárodní arbitráží. CME donedávna vlastnila pouze minoritní podíl v servisní organizaci Markízy, koncem ledna však vstoupila do licencované společnosti Markíza-Slovakia. Slovenská stanice patří mezi nejúspěšnější televize v jejím vlastnictví.

Ačkoli česká i slovenská média označují připravovanou televizi JOJ za stanici Vladimíra Železného, šéf Novy v projektu vystupuje pouze jako konzultant. V nové televizi nemá žádný vlastnický podíl, redaktor deníku Sme Marián Leško však nedávno poznamenal, že se chová jako její neomezený vládce. Skutečným vlastníkem JOJ TV je prostřednictvím České produkční invest servisní organizace televize Nova Česká produkční 2000, což je dceřinná společnost firmy MEF Holding. Česká produkční invest drží 70 procent v košické společnosti Mac TV, která ovládá nejdůležitější vysílače JOJ TV. Zbylých 30 procent patří podnikateli Marcelu Dekanovskému.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .