RRTV: TV Nova porušila mediální zákon

radiotv222Televize Nova porušila mediální zákon. Tak se na středečním jednání usnesla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Trnem v oku jí byly dvoje dubnové Televizní noviny, kdy zřetelně nebyl od sebe oddělen hodnotící komentář od zpravodajské informace.

Radní rozhodli ve prospěch žádosti ministra kultury Pavla Dostála, který dal Radě podnět k prošetření. Zmíněná kritická pasáž se dotýkala jeho osoby a ministerstva. Vedení televize Nova se tak může těšit na oficiální „upozornění“. Kromě tohoto případu, radní řešili i programové prohřešky nejsledovanější komerční televize. Nelíbilo se jim odvysílání filmu Kongo v odpoledním čase, tj. 17:30. Podle Rady RTV tak Nova mohla ohrozit mravní vývoj mládeže a dětí. Televize tak bude muset zaplatit pokutu ve výši 750 tisíc Kč.

Jak uvedl mluvčí Rady RTV Pavel Barák, TV Nova podle radních neoddělila komentáře od zpravodajských informací v reportážích Televizních novin ze 4. a 15. dubna při referování o kauze hospodaření veřejnoprávní České televize a 4. dubna při referování o skončení restaurátorských prací na Nostickém paláci.

„Rozhodnutí rady respektujeme“, řekl ČTK mluvčí televize Nova Petr Kostka a dodal: „Nicméně věříme, že se to nestane precedentem a rada nebude zahlcena stížnostmi těch, kteří se budou cítit poškozeni kritickými reportážemi v médiích.“

Nemusí zůstat jen u upozornění

Zmíněné reportáže Novy se tematicky dotýkaly právě Dostálova ministerstva. Vydání upozornění je podle Baráka standardní zákonný postup, pokud médium chybuje poprvé v době kratší než dva roky. V případě, že by se provinění opakovala, rada by přistoupila k finančním sankcím. Ty se mohou v případě prohřešku tohoto typu pohybovat mezi pěti tisíci až 2,5 miliónu korun.

Dostál ve stížnosti kritizoval i reportáže o projektu Metodického centra konzervace při Technickém muzeu v Brně. V tomto případě Nova podle rady odvysílala nepřesné tvrzení, což rada pouze konstatovala a připomněla, že zákon přesnost informací vyžaduje. Nova v reakci uvedla, že v reportáži pouze citovala závěr ministerské komise

Rada si od ministra Dostála zároveň vyžádala stanovisko, zda a jak uplatnil u televize své zákonné právo na odpověď. Stížností ministra na několik pořadů Volejte řediteli se bude tzv. velká mediální rada podle Baráka zabývat v září poté, co dostane vyjádření televize. To si vyžádala v rámci správního řízení, které už v souvislosti s pořadem vede od počátku června na popud společnosti CMS Cameron McKenna.

Radě se nelíbí nepřehledné majetkové poměry

Velká mediální rada dále na včerejším zasedání konstatovala, že majetková struktura CET 21 je nejasná. To byla další věc, kterou Dostál v dopise radě kritizoval. V CET 21 by měly mít rozdělen vliv skupina PPF a MEF Holding. Rada však upozornila, že rejstříkový i obchodní soud registrují řadu žalob v souvislosti s vlastnictvím televize.

„Každá z těchto žalob může právní poměry ve společnosti provozovatele výrazně změnit,“ varovala rada. Nicméně platný zákon radě nyní umožňuje monitorovat a schvalovat změny vlastnické struktury pouze v případě provozovatele média, nikoliv jeho konečných vlastníků. „Proto radě nepřísluší vyjadřovat se k současným změnám ve společnostech kolem TV Nova,“ konstatovala RRTV.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .