Regionální televize chtějí svůj celoplošný kanál

radiotv22Jeden celoplošný kanál, na kterém se budou podílet soukromé regionální televize. To je plán, který Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) představil na březnovém výjezdním zasedání v Ostravě Jaroslav Korytář, majitel tamní TV Polar.

Na jednání představil záměr, podle kterého by se provozovatelé regionálních televizí sloučili v jeden subjekt a společně pak požádali o celoplošný kanál.

„Chceme digitalizovat. Rozhodně jsme proti tomu, aby koncem analogového vysílání skončily i regionální televize,“ objasnil Korytář důvody, proč přicházejí regionální provozovatelé s tímto nápadem. Navíc podotkl, že tento model v zahraničí už běžně funguje.

„Nosnou částí programu by bylo právě regionální vysílání v dohodnutých časech. Zbývající prostor by se vyplnil celoplošným vysíláním,“ přiblížil plány programového schématu Korytář. Podle něj by celoplošné programy mohla dostat na starost některá ze současných českých či zahraničních produkčních společností.

Podle Korytáře by nová celoplošná televize v držení regionálních studií značně zkvalitnila služby. Zpravodajské bloky by se vysílaly třeba každé dvě hodiny a během týdne doplňovat publicistickými pořady. „Zpravodajství by bylo reprízované. Žádná regionální televize není schopna mít tak často premiéry,“ navíc dodal majitel ostravské TV Polar.

RRTV: Proč ne? Ale až v digitálu

Člen Rady RTV Dalibor Matulka uvedl, že nejde o nemožné řešení a že to umožní blížící se digitalizace televizního vysílání.

Vize se mu líbí. „Je to rozhodně lepší než současná varianta s regionálními programovými okny, která jsou spíše řešením z nouze. V souvislosti s digitalizací by to byla příjemná změna,“ uvedl pro ČTK Matulka.

Podle něj ale dosud není jasné, jaké legislativní úpravy si digitalizace vyžádá. „Nedávno jsme o tom jednali na
Ministerstvu kultury. Většina zainteresovaných stran se domnívá, že bude stačit mírná novela. Názor ale zatím není jednotný,“
uvedl.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .