Rada zbavila Galaxii závislosti na TV3

radiotv22Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zbavila RTV Galaxii povinnosti zařazovat titulky v časech, kdy má na jejích frekvencích vysílat TV3. Radní to odůvodnili oznámením TV3, že s Galaxií odmítá spolupracovat.

Televize Galaxie může vysílat celodenní program z vlastních zdrojů a bez podílu akciové společnosti TV3. Na svém dnešním zasedání o tom rozhodla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která tím definitivně oddělila Kindernayovu Galaxii od bývalého investora TV3. Radní svůj postoj odůvodnili oznámením TV3 o definitivním vyloučení jakékoli spolupráce s provozovatelem TV Galaxie, společností RTV Galaxie.

Rada: jednáme v zájmu diváků

Podle mluvčího Rady Pavla Baráka má toto rozhodnutí ale dočasný charakter – skončí pravomocným rozhodnutím soudu, ke kterému se RTV Galaxie odvolala proti loňskému odebrání licence, nebo nejdéle 31. srpna. „Rada v zájmu divácké veřejnosti povoluje společnosti RTV Galaxie, a.s., aby v době, kdy měla vysílat program TV3 CZ, vysílala vlastní náhradní program ve shodné programové skladbě,“ oznámil Barák v tiskové zprávě po jednání Rady.

Rozhodnutí přichází ve chvíli, kdy obnovený provoz Galaxie od ledna letošního roku zaznamenává ztrátu 10 milionů korun a zadavatelé reklamy začali ztrácet zájem o stanici, která přes polovinu dne vysílá pouhý titulek. Ten divákům oznamoval, že TV3 nedodala program, který musí RTV Galaxie na základě licenční podmínky šířit na svých frekvencích v Praze a Hradci Králové. Obnovení celodenního vysílání přinese Galaxii zisk z reklamy a umožní tak její další existenci.

Vysílala Galaxie na satelitu oprávněně?

Program bez titulku však Galaxie vysílala již několik týdnů na satelitu, aniž by bylo jasné, zda k tomu vlastní oprávnění. Podle Martina Vyleťala z internetového deníku Parabola vysílala pražská mutace terestrické Galaxie na družici Eutelsat W1 (10E) na kmitočtu 12,703 GHz, polarizace vertikální v kódu Irdeto1 svůj program 24 hodin denně bez jakéhokoli přerušení. Schéma odpovídalo programu na internetových stránkách www.rtvgalaxie.cz. Výkonný ředitel Galaxie Marek Kindernay však již druhý týden médiím rozesílá schéma satelitního programu Galaxie Sport.

Oprávnění k satelitnímu vysílání pro terestrickou stanici Galaxie vlastní firma RTV Gemma, která je v konkurzu a jejíž vysílání považuje Rada pro rozhlasové a televizní vysílání za ukončené. Na satelitu by měla vysílat pouze Galaxie Sport, která od 1. dubna zkušebně vysílá na frekvenci po Galaxii Praha. Programy obou Galaxií se prolínají, neboť na obrazovce terestrické Galaxie se objevuje ve zvýšené míře sport a hudba, které mají být programovou náplní Galaxie Sport.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .