Proč rada neudělila licenci kanálu HBO 2?

radiotv222Na satelitních webech Parabola a Satcentrum se už několik dní ostře diskutuje nad rozhodnutím, nebo spíš nerozhodnutím Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o licenci pro kabelový a satelitní kanál HBO 2. Nová televize, za jejíž příjem nebudou nynější předplatitelé HBO platit ani korunu navíc, měla začít vysílat už 1. září. Kvůli zdrženlivosti vysílací rady se tak nestane.

O co vlastně HBO žádala? “Společnost HBO Česká republika požádala o udělení licence pro vysílání programu HBO 2 v kabelových rozvodech a na satelitu v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Šlo by o podobný program jako je na HBO, jenom by vysílal v určitých časech žánrově jiný program než ´jednička´,” říká vedoucí Úřadu RRTV Miloslav Kučera. Žádost na radu doputovala v červnu, radní však o ní dosud nerozhodli.

“Podle nových pravidel Evropské unie by udělením takové licence vznikl nárok na vysílání nejen u nás, ale i na Slovensku a Maďarsku (to se týká pouze licencí pro kabelové a satelitní vysílání, pozn. redakce). Proto Rada rozhodnutí odložila a zaslala dopis regulačním orgánům těchto zemí, zda neexistují nějaké překážky pro udělení licence,” vysvětlil Kučera. Rada se podle něj k žádosti HBO vrátí až ve chvíli, kdy dostane písemnou odpověď od slovenské a maďarské vysílací rady.

Vzhledem k tomu, že dopisy pro slovenskou a maďarskou vysílací radu odesílala česká RRTV teprve koncem minulého týdne, nelze očekávat, že by radní o licenci rozhodli ještě v srpnu. To ostatně naznačuje také předseda rady Petr Pospíchal. HBO zatím posunula zahájení vysílání “dvojky” na 15. září, ale i tento termín zřejmě nebude konečný. To by firmu výrazně poškodilo, protože by se start HBO 2 minul s marketingově nejvýhodnější dekádou roku, kdy placeným televizím přibývá nejvíce abonentů.

HBO 2 vysílá od dubna v sousedním Polsku. Provozovatel zde zvolil úplně stejnou taktiku, jakou chystá na české diváky: kanál HBO 2 dostali předplatitelé původní HBO zdarma. Ve Spojených státech vysílá celý multiplex filmových kanálů HBO MaxPack. Ten obsahuje kanály HBO Plus, HBO Signature, HBO Family, HBO Comedy, HBO Zone, HBO Sports; Cinemax, MoreMAX, ActionMAX a ThrillerMAX.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .