Prima žádá o prodloužení licence pro Prahu

radiotv222O celoplošnou licenci na dalších 12 let může Prima usilovat až od konce června, kdy jí začne běžet půlroční lhůta pro podání žádosti. Nyní se má Rada zabývat prodloužením licence pro vysílání v Praze a středních Čechách.

Provozovatel televize Prima, společnost FTV Premiéra, požádala o prodloužení licence pro vysílání v Praze a středních Čechách do roku 2016. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání by se měla žádostí zabývat na dnešním zasedání, podle mluvčího Pavla Baráka však nejspíše rozhodne o jejím odložení. „Je zde návrh na odložení projednávání žádosti FTV Premiéry, protože Rada musí zjistit od Českého telekomunikačního úřadu, zda opakovanému použití vysílačů nestojí v cestě mezinárodní dohody o uvolnění některých kanálů pro digitální vysílání,“ řekl Barák serveru RadioTV.

Pražská licence je zadarmo

FTV Premiéra získala licenci pro metropolitní vysílání s přesahem do regionu středních Čech 26. listopadu 1992 a její platnost vyprší 26. listopadu 2004. Podle zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, který platí od loňského června, může provozovatel regionálního vysílání požádat o prodloužení licence ve lhůtě tři až dva a půl roku před vypršením její platnosti. V případě pražské licence by tato lhůta Primě vypršela letošního 26. května. Na rozdíl od celoplošné licence, o jejíž prodloužení bude moci FTV Premiéra požádat nejdříve 28. června, se k opakovanému udělení regionální licence nevztahuje povinnost zaplatit dvousetmiliónový poplatek.

Podle generálního ředitele televize Prima Martina Dvořáka požádá FTV Premiéra o prodloužení celoplošné licence v okamžiku, kdy její právníci „bezchybně a v řádném termínu připraví žádost“. Poplatek, který je součástí prodloužené licence, ale Primě vadí. „Budeme ho splácet s těžkým srdcem. Ale budeme to muset udělat, protože je to nezbytná podmínka a předpoklad pro prodloužení licence. Domnívám se, že jsme ekonomicky natolik silní, že to zvládneme,“ řekl šéf Primy v rozhovoru pro RadioTV koncem letošního února. Zatím není jisté, jaké finance Prima na pokrytí poplatku použije.

Odkud vezme Prima 200 miliónů?

„Tato otázka je strašně předběžná. Zatím fungujeme na základě krytí nákladů z vlastních zdrojů a myslím si, že tak budeme fungovat i do budoucna,“ míní Dvořák. „Jestli na tento konkrétní případ použijeme cizí zdroje, nejsem momentálně schopen říci. Záleží na tom, zda se nabídnou cizí zdroje s přijatelnými podmínkami. V tom okamžiku by se dalo diskutovat o všem.“ Televize Nova, které Rada pro rozhlasové a televizní vysílání prodloužila licenci na dalších 12 let letos v lednu, bude poplatek 200 miliónů korun splácet do konce roku 2004. Poslední splátku musí provozovatel splatit ještě před začátkem platnosti druhé licence, jinak o ní může přijít.

Prima v Praze vysílá na 24. kanálu z vysílače Žižkov, kde začínala v roce 1993 ještě jako televize Premiéra. Šlo o vůbec první komerční televizi, která svým terestrickým signálem pokrývala území Prahy a středních Čech (televize Nova zahájila vysílání o rok později). Licenci pro celoplošné vysílání získala FTV Premiéra v červnu 1994, a od té doby postupně spouštěla celou řadu menších vysílačů, kterými postupně dokrývala celé území České republiky. Koncem loňského roku spustila poslední z významnějších vysílačů na Klínovci, který svým signálem pokrývá zhruba 300 tisíc domácností v západních Čechách.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .