Přijde Nova o licenci?

radiotv221Konec vysílání televize Nova je to poslední, co by si MEF Holding a PPF mohly přát. Může to být ale jedním z krajních řešení, protože Rada by mohla odejmutou licenci „šmahem“ znovu udělit, a CET 21 by byla ze hry.

Čtvrteční výzvu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání lze chápat jako zoufalý krok k uklidnění situace mezi vlastníky televize Nova. Ačkoli je formulovaná velice opatrně, je z ní patrné, že má varovat především finanční skupinu PPF. Rada rovněž výslovně nezmínila, že Nově hrozí odejmutí licence, hovoří však o „nejtvrdších“ zákonných opatřeních. Zcela nejtvrdším opatřením, které mohou radní vůči provozovateli vysílání použít, je právě odnětí licence.

Šance zbavit se vlivu PPF

Odebráním licence společnosti CET 21 by se však mnohé vyřešilo. Bylo by již zcela jedno, jaká je její vlastnická struktura, naopak Rada by mohla licenci v následném řízení udělit jakékoli jiné firmě. I kdyby PPF tedy vlastnila prostřednictvím Vilji majoritní podíl v CET 21, byla by ze hry. Zvýšily by se naopak šance MEF Holdingu a Vladimíra Železného, kteří se těší určité náklonnosti Rady. Novu by navíc už netížily spory s bývalým investorem, americkou společností CME, neboť ty se týkají výhradně vztahů se společností CET 21.

Poněkud sporné je ale odůvodnění Rady, proč by mohlo k odebrání licence dojít. Radní vyzvali obě strany sporu o Novu, aby se „zdrželi jakýchkoli kroků, které by porušovaly licenční podmínky nebo vedly k narušení či ohrožení vysílání TV Nova“. Obě skupiny přitom do vysílání Novy v souvislosti se sporem o vlastnickou strukturu CET 21 nezasahovaly – nepočítáme-li ovšem jednostranné informace v pořadu Volejte řediteli a v Televizních novinách (ostatně, na straně MEF Holdingu stojí i televize Prima, která PPF nedává ve svém Zpravodajském deníku prostor).

Volejte odvolanému řediteli

Rada patrně míří na sobotní pořad Volejte řediteli, který by mohl být zrušen. Skupina PPF ale již ve středu oznámila, že do programu Novy nehodlá nijak zasahovat. Zároveň uznala odvolání Vladimíra Železného z funkce generálního ředitele CET 21, což znamená, že by ve Volejte řediteli mohl vystoupit někdo jiný. Mediální zástupce PPF Martin Švehla ještě ve středu tvrdil, že ve Volejte řediteli vystoupí Železný, ve čtvrtek ale nový jednatel CET 21 Petr Dvořák (dosazený PPF) řekl, že o tom, kdo v sobotu vystoupí na obrazovce, bude skupina ještě jednat.

Pro Radu ale není určující, kdo ve Volejte řediteli vystoupí. Dokonce by jí mohlo být jedno, jaké informace v pořadu zazní, protože dosud ignorovala jednostranné výpady Vladimíra Železného – i když jej opakovaně vyzvala, aby na obrazovce nekomentoval své osobní spory. Radní ale mohou díky nejasné formulaci v zákoně licenci Nově odejmout prakticky kdykoli. Zákon praví, že „Rada odejme licenci provozovateli vysílání s licencí, pokud zvlášť závažným způsobem opakovaně porušuje licenční podmínky“. Nehovoří ale o tom, za jaké časové období by se tak mělo stát.

Přestane Šmejc vyrábět program?

Radě tak fakticky stačí, aby na jediném zasedání udělila Nově několik pokut. Pokud se proti nim CET 21 neodvolá soudu, případně u soudního řízení neprokáže, že sankce nemá odůvodnění, mohli by radní zahájit správní řízení a licenci odejmout (a následně znovu udělit). PPF, která tvrdí, že prostřednictvím odkoupené firmy Vilja kontroluje majoritní podíl v CET 21, však hrozí komplikace i v případě, že by se její slova potvrdila a licence by CETu zůstala. Veškeré pořady Novy totiž vyrábí Česká produkční 2000, která patří MEF Holdingu. Stejná společnost zaměstnává většinu lidí v televizi Nova.

MEF Holding také vlastní agenturu Mag Media 99, která prodává reklamní čas na Nově. PPF by tak sice ovládala licenci Novy , ale dvě klíčové servisní firmy by mohly zablokovat její vysílání. PPF s touto variantou údajně počítá, ale nechce se k ní nijak vyjadřovat. Podle Dity Stejskalové, mluvčí CET 21 dosazené skupinou PPF, je předčasné vyvolávat spekulace tohoto charakteru. „Nevidíme důvod, proč by Česká produkční 2000 od smlouvy odstupovala. Naším zájmem je, aby vysílání TV Nova fungovalo plynule dál ve své programové skladbě a podle platných zákonů a licenčních podmínek,“ řekla serveru RadioTV.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .