Představujeme projekty DVB-T: TV Real a TV Zone

radiotv-archivMezi žadateli o licence pro pozemní digitální televizní vysílání jsou také provozovatelé multiplexů, tedy digitálních vysílačů, jejichž prostřednictvím budou nové televize šířit svůj signál. Asi nejvýraznějším z nich je Omnicom Praha, dceřiná společnost Českého Telecomu, kterému Český telekomunikační úřad vydal licenci pro provozování digitální sítě C. A právě o programové pozice v multiplexu C usilují projekty Omnicomu: plnoformátový kanál TV Zone a zpravodajská stanice TV Real. Pokud by v řízení uspěly, pokryly by svým signálem zhruba třetinu území České republiky, především pak Prahu, Brno a další krajská města.

Televize přes DVB-T a internet

„Společnost Omnicom Praha, spol. s r.o. je stoprocentně vlastněna společností Český Telecom, a.s., což i v projektech digitálního televizního vysílání zaručuje jednoduchou až průzračnou vlastnickou strukturu a současně zaručuje dostatečné finanční krytí projektu. O licenci se tedy ucházíme jako dceřiná společnost Českého Telecomu, a.s. , zabývající se též oblastí rychle se rozvíjejících služeb na bázi datových aplikací a zábavy,“ říká jednatel Omnicomu Miroslav Hořejší. Firma těží z toho, že české zákony zatím nijak neomezují možnosti provozovatelů multiplexů vysílat ve svých digitálních sítích vlastní televizní programy.

Například ve Francii je takové křížení vlastnictví velmi regulované. Provozovatel multiplexu nesmí v té samé síti zaplnit více než jednu programovou pozici, aby nenarušil pluralitu vysílání. Multiplex C, který bude provozovat Český Telecom, obsahuje čtyři programové pozice a kromě projektů TV Zone a TV Real firma dopředu předjednala možnost zařazení televize Febio. Sama by ale zaplnila minimálně polovinu datového toku; kromě televizního vysílání má totiž podle Hořejšího zájem také o provozování doplňkových služeb: „Na doplňkových službách je založena přidaná hodnota DVB-T. Konkrétní služby jsou předmětem marketingových výzkumů. Upřednostňujeme služby prostřednictvím připojení set top boxů k internetu.“

Snaha o zvýšení ceny Českého Telecomu?

Ostatně, Omnicom uvažuje o internetu také jako o jednom z možných distribučních kanálů pro jeho dvě digitální televize. Hořejší dopředu vylučuje, že by firma usilovala také o licenci pro kabelové a satelitní vysílání: „Vysílat chceme pouze prostřednictvím pozemních digitálních vysílačů. Do budoucna však uvažujeme o vysílání postaveném na IP technologii, tedy de facto po internetu.“ O nákladech na takové vysílání a financování projektů nechce Hořejší zatím sdělit nic bližšího. „V současné chvíli jsou otázky týkající se financování a detailů programové skladby apod. stále velmi citlivé a prozatím se k nim nebudeme vyjadřovat,“ říká. Jisté je, že pokud by Omnicom získal alespoň jednu vysílací licenci, zvýšilo by to cenu jeho mateřské firmy – Českého Telecomu – který chce vláda letos zprivatizovat.

Dozvědět se něco bližšího o projektech TV Zone a TV Real je takřka nadlidský výkon. Například na otázky k bližší programové specifikaci nebo personálnímu obsazení firma neodpovídá kvůli obchodnímu tajemství. Jednatel Omnicomu Hořejší odkazuje na mluvčího Českého Telecomu Vladana Crhu, jehož zástupce před časem zase tvrdil, že Telecom na tyto otázky neodpovídá a jediným kompetentním člověkem je právě Miroslav Hořejší. Není tedy jasné, zda Omnicom už má vytipované televizní manažery a další spolupracovníky, či zda pouze zkouší štěstí a bude je shánět až po případném úspěchu v licenčním řízení. Podle zákona by na to měl jeden kalendářní rok – do té doby od udělení licence by měl provozovatel zahájit vysílání.

Bude Telecom usilovat o další multiplexy?

Úvahy o snaze navýšit cenu Telecomu se tedy zdají být celkem reálné. Firma si už polepšila tím, že získala licenci pro provozování jedné ze tří prvních sítí digitálních vysílačů, která sice zatím není celoplošná, ale po roce 2007, kdy proběhne mezinárodní konference o přerozdělování kmitočtů pro DVB-T v Ženevě, její pokrytí stoupne takřka na celé území ČR. A nelze vyloučit, že se Telecom bude u ČTÚ ucházet o licence k dalším multiplexům; celkově by totiž v Česku mělo fungovat až osm digitálních sítí, z toho šest celoplošných a dvě regionální či multiregionální. Kromě toho Telecom již nyní uvažuje o dalších technologických novinkách, například televizi s vysokým rozlišením (HDTV).

„Budeme se snažit vysílat co nejlepší televizní obraz, a to přiměřeně možnosti diváků,“ slibuje jednatel Omnicomu Miroslav Hořejší. Mluvčí Telecomu Vladan Crha již dříve pro časopis DV Magazine prohlásil, že firma uvažuje o zahájení komerčního provozu HDTV na přelomu let 2008 a 2009. Problém je v tom, že televizní kanály v kvalitě HD zaberou velkou část datového toku v multiplexu a tudíž by Telecom musel provozovat přinejmenším dvě digitální sítě. Do jednoho multiplexu se totiž vejde jedna, maximálně dvě stanice HDTV (pak se ale snižuje kvalita jejich obrazu, což je hlavní doména tohoto systému vysílání).

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: , ,