PPF tvrdí, že ovládla licenci televize Nova

radiotv221Finanční skupina měla s pomocí Aleše Rozehnala stáhnout odvolání CET 21 proti rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybnilo vstup společností MEF Media a Edikon do CET 21. MEF Holding by tak ztratil podíl na licenci TV Nova.

Finanční skupina PPF ve středu oznámila, že s pomocí jednatele CET 21 Aleše Rozehnala stáhla odvolání proti výroku Městského soudu v Praze o neplatnosti navýšení základního jmění CET 21 z roku 1999. Pokud by se CET proti verdiktu soudu neohradil, neplatil by vstup společností MEF Media a Edikon do CET 21 a zásadním způsobem by se změnila vlastnická struktura této společnosti. Majoritu by získala společnost Vilja, která sdružuje bývalé podíly Vlastimila Venclíka, Josefa Alána a Petra Hunčíka. Tu v červnu odkoupila právě PPF.

Vilja by v takovém případě vlastnila 52,1 procenta v CET 21 a fakticky by ovládala licenci televize Nova. Naopak společnost MEF Holding, která vlastní servisní organizaci Novy Česká produkční 2000, a programová ředitelka Novy Libuše Šmuclerová by o své podíly na licenci přišly. Odvolání proti rozhodnutí soudu vypracoval Rozehnal, který jeho verdiktem rovněž přišel o zhruba 13-procentní podíl v CET 21, a podal jej společně s novým jednatelem CETu Jaroslavem Buriánkem, jehož jmenování ale MEF Holding neuznává. Bývalý právník Vladimíra Železného, který stojí na straně PPF a proti MEF Holdingu, nyní to samé odvolání stáhnul.

Vliv na televizi ztrácí i Šmuclerová

PPF ve středu rovněž oznámila, že rozhodnutím mimo valnou hromadu odvolala z funkcí jednatelů CET 21 Libuši Šmuclerovou a Jaroslava Buriánka. Místo nich dosadila své lidi – Petra Dvořáka (ten se stal i novým šéfem Vilji) a Aleše Minxe. Třetím jednatelem CETu zůstává Aleš Rozehnal. V nejbližší budoucnosti chce PPF navýšit základní jmění CET 21 ze současných 200 tisíc korun (před zamítnutým navýšením z roku 1999) na 100 miliónů Kč, čímž by svůj podíl v CETu ještě zvýšila. Skupina zároveň prohlásila, že uznává odvolání Vladimíra Železného z funkcí generálního ředitele a jednatele CET 21, ke kterému došlo 14. června a které inicioval Rozehnal.

MEF Holding postup PPF neuznává o označuje ho za „blafování“. Jeho šéf Jiří Šmejc argumentuje především tím, že společnost nikdy neuznala odvolání Železného z funkce jednatele CET 21 a jeho nahrazení Buriánkem. „Nikdo, vyjma jednatelů CET 21, totiž není v tuto chvíli oprávněn stáhnout odvolání proti nepravomocnému rozhodnutí soudu o zamítnutí zvýšení základního kapitálu CET 21,“ vysvětlil. Podle Šmejce jsou právoplatnými jednateli CETu Vladimír Železný, Libuše Šmuclerová a Aleš Rozehnal. Za společnost přitom mohou vystupovat vždy jen dva jednatelé najednou.

PPF odvolala mluvčího Novy Chalupského

Šmejc opakovaně zpochybnil vstup PPF do společnosti CET 21, protože finanční skupina podle něj sice koupila akcie společnosti Vilja, ta však podíly Venclíka, Alána a Hunčíka nikdy oficiálně nepřevzala. Naopak MEF Holding se třemi zakladateli CETu podepsal již v lednu letošního roku předkupní smlouvu, na jejímž základě se měl stát majoritním vlastníkem licencované společnosti TV Nova. Převod podílů Venclíka, Alána a Hunčíka v CET 21 na společnost Vilja zkoumá také Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která jej sama schválila. Nyní ale požaduje kupní smlouvy, na jejichž základě k převodu fakticky došlo.

Rada se ve sporu spíše přiklání na stranu MEF Holdingu, který je spojencem Vladimíra Železného. Při středečním slyšení obou znesvářených skupin jí PPF informovala o svých krocích v CET 21, radním nedoložila ale kupní smlouvy, na jejichž základě měla Vilja získat podíly v CETu. PPF rovněž z pozice majoritního vlastníka CET 21 vypověděla smlouvu agentuře Cepra, která mediálně zastupuje televizi Nova, a odvolala z funkce mluvčího CET 21 Martina Chalupského. Místo Cepry si PPF najala agenturu Ogilvy Public Relations. Chalupský tvrdí, že žádné takové rozhodnutí vedení CET 21 nepřijalo. PPF oznámila, že ke změnám došlo na základě rozhodnutí jednatelů CET 21 Dvořáka, Minxe a Rozehnala.

CET 21 může Novu dočasně vypnout

Nejasná je také otázka generálního ředitele CET 21 a potažmo televize Nova. Stanici oficiálně vede Železný, podle PPF jej ale Rozehnal ke 14. červnu skutečně odvolal. Na středeční tiskové konferenci zástupci PPF tvrdili, že Nova v současné době generálního ředitele nemá. Mediální zástupce PPF Martin Švehla přesto nevylučuje, že Železný vystoupí v sobotním pořadu Volejte řediteli. Veškeré vlastí pořady pro Novu totiž připravuje Šmejcova společnost Česká produkční 2000. Ta by sice neměla z pozice servisní organizace sama vysílat, neboť by tím riskovala odejmutí licence CET 21 (v minulosti Rada vedla kvůli stejnému problému správní řízení s ČNTS o neoprávněném vysílání), může ale PPF značně zkomplikovat situaci.

Pokud by Šmejc chtěl PPF poškodit, mohla by Česká produkční přestat dodávat služby televizi Nova. Většina zaměstnanců stanice má smlouvy právě s touto firmou, smlouvu s CET 21 mají pouze klíčoví pracovníci z vedení Novy. Nově jmenovaný jednatel CET 21 za PPF Petr Dvořák ale tvrdí, že skupina je připravena i na tuto variantu. V nejhorším případě by PPF mohla Novu dočasně „vypnout“. Podle zákona totiž může provozovatel přerušit vysílání na dobu 30 dní v jednom kalendářním roce, aniž by přišel o licenci. Pro Novu by ale takové řešení mělo fatální důsledky v podobně nedodržených smluv o prodeji reklamních časů. V neposlední řadě by také přišla o část diváků, kteří by přeladili jinam.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .