PPF se dohodla s MEF Holdingem, získá vliv na televizi Nova

radiotv222Společnost MEF Holding, která ovládá Českou produkční 2000, servisní organizaci televize Nova, se dohodla s finanční skupinou PPF na společném postupu a spolupráci při řízení firem okolo televize Nova. Ředitelem Novy zůstane Vladimír Železný.

Dvě znesvářené skupiny, které se v posledních týdnech přely o vliv na televizi Nova, dnes oznámily dohodu o spolupráci. Na jejím základě má finanční skupina PPF odkoupit padesátiprocentní podíl v MEF Holdingu, který vlastní servisní organizaci Novy, Českou produkční 2000. PPF má na oplátku do MEF Holdingu vložit svůj podíl ve společnosti CET 21, který drží prostřednictvím nedávno odkoupené firmy Vilja. Dohoda předpokládá, že generálním ředitelem TV Nova zůstane Vladimír Železný.

Informace o údajném jednání mezi MEF Holdingem a PPF prosakovaly na veřejnost již koncem minulého týdne. Zástupci obou skupin ale na dotaz serveru RadioTV v pátek odpověděli, že o žádných jednáních nevědí. „Pokud jde o CET 21, nemám o takových jednáních informaci,“ řekla Dita Stejskalová, mediální zástupkyně CET 21 dosazená skupinou PPF. David Částek, ředitel agentury Cepra, která zastupuje MEF Holding, označil spekulaci o takovém jednání za absurdní. MEF Holdingu, kterému docházely finance, ale patrně jiné řešení nezbylo.

Novu prodáme nejdříve za dva roky

Dohodu potvrdil jak MEF Holding, tak mluvčí PPF Ivan Lackovič. Finanční skupina, která chtěla zcela ovládnout televizi Nova, tak nebude mít dominantní vliv na její licenci. „Vznikne tím holdingové uspořádání, které bude mít jak řídící vliv ve společnosti CET 21, držící licenci k vysílání TV Nova, tak i bude vlastnit všechny hlavní servisní společnosti, které se účastní výroby televizních programů a prodeje reklamních časů. Součástí holdingu budou tedy zejména společnosti Vilja, Česká produkční 2000, MAG Média 99 a 50-procentní podíl ve slovenské televizi Joj,“ uvádí se ve společném prohlášení, které rozeslala agentura Cepra a mediální zástupce PPF Martin Švehla.

Podle prohlášení je cílem této transakce finanční a povozní stabilizace televize Nova, nastolení stabilního právního stavu a příprava celého systému pro prodej zahraničnímu strategickému investorovi. „PPF v tomto procesu bude zajišťovat zejména řízení finanční restrukturalizace a přípravu pro prodej strategickému investorovi, zatímco druhá strana pod vedením Jiřího Šmejce zajistí provozní řízení samotné televize,“ vysvětlili staronoví majitelé televize. Výběrové řízení na prodej celého televizního holdingu by mělo proběnout nejdříve ke konci roku 2004.

Šmuclerová ztrácí vliv na CET 21

Předsedou představenstva nově strukturovaného MEF Holdingu zůstane Jiří Šmejc, ředitel Novy Vladimír Železný bude jednatelem licencované společnosti CET 21. Dalším jednatelem této firmy se stane Petr Dvořák za skupinu PPF (ta jej do funkce jmenovala již před několika dny společně s Alešem Minxem, který měl nahradit jednatelku Libuši Šmuclerovou). Pozice třetího jednatele zůstane neobsazena, čímž obě skupiny zabrání vzniku dalších problémů. Za společnost CET 21 totiž mohou rozhodovat pouze dva jednatelé najednou. Šmuclerová tedy ztrácí jakýkoli vliv na CET 21, a podle rozhodnutí soudu v něm nemá ani žádný podíl.

Programová ředitelka Novy původně vlastnila prostřednictvím firmy Edikon zhruba 13-procentní podíl v CET 21. Edikon, který z poloviny patří Šmuclerové a z poloviny Aleši Rozehnalovi, do CET 21 vstoupil navýšením základního jmění v roce 1999. Soud však tuto transakci nikdy neuznal a CET 21 se proti jeho verdiktu neodvolala (respektive odvolala, ale krátce na to své odvolání stáhla). Šmuclerová tak zůstává pouhou zaměstnankyní televize Nova a její vliv na stanici výrazně oslabil. MEF Holding se s PPF dohodnul na tom, že do 9. srpna nebudou vydávat žádná další prohlášení. „Další podrobnosti zveřejníme teprve po podpisu jednotlivých prováděcích dohod,“ uvádí se v prohlášení.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .