Požádá Prima o licenci do roku 2018?

radiotv221GES Holding se údajně dohodnul s Československou obchodní bankou na ukončení sporů o vlastnictví televize Prima. Výměnou za pojišťovnu a penzijní fond zůstane Prima v rukou GES Holdingu Ivana Zacha, podrobnosti obě strany tají.

Nejpozději do konce letošního roku by měla společnost FTV Premiéra, která vlastní vysílací licenci na druhou celoplošnou komerční televizi Prima, požádat o její prodloužení na dalších 12 let. Vyplývá to ze zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, který platí od loňského července, a který umožňuje provozovatelům žádat o automatické prodloužení licence čtyři až tři a půl roku před ukončením platnosti té první.

V případě Primy jde o lhůtu, která začíná letošního 28. června a končí 28. prosince. Místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek nevidí v prodloužení licence pro Primu problém – až na podmínku splacení správního poplatku 200 milionů korun, který musí provozovatel uhradit ještě do začátku platnosti druhé licence. Rozhodnutím ministerstva financí je možné jeho platbu rozdělit do několika splátek, které by FTV Premiéra musela uhradit do konce června 2006.

Kde na to Prima vezme?

Splátkový kalendář zvolil provozovatel televize Nova, společnost CET 21, kterému Rada prodloužila licenci koncem ledna. Poplatek 200 milionů korun bude muset uhradit do února 2005. V případě Primy, která nevykazuje takové zisky jako Nova, je správní poplatek velkým problémem, což neskrývá ani její ředitel Martin Dvořák. Stanice si na něj sama nevydělá. Donedávna by to byl problém i pro faktického vlastníka Primy, společnost GES Holding. Ne snad proto, že by tuto částku neuměl získat, ale kvůli nejistotě, zda Prima zůstane v jeho rukou.

Někdejší převod společnosti Domeana, která vlastní licencovanou FTV Premiéru, z Investiční a Poštovní banky na GES Holding totiž opakovaně napadnul nový vlastník IPB, Československá obchodní banka. Důvodem byla nízká prodejní cena Domeany, za kterou ji GES Holding získal (241 milionů korun). Další zájemci, vesměs zahraniční mediální koncerny (mezi nimi i CME) totiž nabízely několikanásobně vyšší částky. GES Holding si navíc na uhrazení zmíněných 241 milionů půjčil od IPB, tedy subjektu, od kterého Domeanu kupoval.

Prima se měla vrátit pod IPB

Proč IPB přijala nabídku GES Holdingu, která byla jednou z nejnižších, a fakticky se tak poškodila? Důvod je jednoduchý. Banka nemohla podle přísnějšího zákona vlastnit televizi, a tak se ji snažila převést na jinou firmu ve svém vlastnictví. Obchod s GES Holdingem měl být jenom dočasným řešením; po vytvoření nové vlastnické struktury pod taktovkou IPB měla být Domeana včetně Primy převedena zpět pod křídla IPB. To se však již nestalo, protože vláda poslala IPB do konkurzu. Jinými slovy, Prima zůstala nastálo u GES Holdingu neplánovaně.

Nový majitel IPB se nechtěl s touto skutečností smířit a snažil se Primě všemožně znepříjemňovat život: obstavováním kont zadlužených servisních organizací nebo stížnostmi k Hospodářské a Agrární komoře. Noví majitelé Primy se bývalých servisních firem postupně zbavili, aniž by za ně uhradili dluhy a začali si program zajišťovat sami, či ve spolupráci se společností TV Produkce. Od loňského roku probíhala jednání mezi ČSOB a GES Holdingem, která měla vést k vyřešení situace. GES Holding Ivana Zacha totiž držel trumf v podobě blokování penzijního fondu a pojišťovny IPB, o které měla ČSOB evidentní zájem. Větší než o Primu.

Skončily spory s ČSOB?

Podle dnešního vydání deníku MF Dnes došlo v nedávné době k dohodě, která zajišťuje GES Holdingu pnou kontrolu nad Domeanou, FTV Premiérou a tudíž i televizí Prima. Ivan Zach na oplátku přenechal ČSOB bývalou IPB pojišťovnu i penzijní fond. Mluvčí GES Holdingu Jana Adamčíková však tvrdí, že to není pravda. „Jednání s ČSOB probíhají. Žádná taková ani podobná dohoda podepsaná nebyla, jedná se o spekulace novinářů,“ sdělila na dotaz serveru RadioTV.

Veškeré informace týkající se Primy a její budoucnosti odmítá GES Holding komentovat. Proto dosud není jasné ani to, kdy FTV Premiéra požádá o prodloužení licence. Podle Adamčíkové „tato otázka není v tuto chvíli aktuální“. Šéf GES Hondingu Ivan Zach se skrývá před novináři a neposkytuje rozhovory. Fakticky se ani neví, kdo Primu prostřednictvím GES Holding ovládá, protože Rada pro rozhlasové a televizní vysílání může zjišťovat pouze vlastnickou strukturu licencovaného subjektu, v tomto případě tedy FTV Premiéry.

Server RadioTV připravuje na druhou polovinu února rozhovor s generálním ředitelem televize Prima Martinem Dvořákem.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .