Óčko stáhlo i nestáhlo žádost o digitální licenci

radiotv22Hudební televize Óčko stáhla svoji žádost o udělení licence pro terestrické pozemní digitální vysílání, kterou zaslala loni v říjnu Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Podle Pavla Baráka z úřadu Rady byla „unáhlenou reakcí na dobíhající licenci k experimentálnímu multiplexu DVB-T Českých radiokomunikací, která však byla prodloužena a žádost se tím stala bezpředmětnou“. V rámci tohoto multiplexu Óčko šíří svůj program v Praze a blízkém okolí.

Balvín: licenci už máme

„Žádost jsme nestáhli, ale je zbytečná. Myslíme si, že licenci už máme udělenou. Respektive že naše licence pro celoplošné vysílání se týká i digitálního vysílání,“ řekl RadioTV generální ředitel Óčka Jiří Balvín. České radiokomunikace se mezitím staly držitelem licence pro takzvaný multiplex A, který pokrývá zhruba 60 procent českých domácností a patří mezi první dva multiplexy, na kterých má být ještě v letošním roce odstartováno pozemní digitální vysílání. V jeho rámci by mohla začít vysílat i tato hudební televize.

Televize Óčko loni v říjnu prohlásila, že jako první provozovatel v České republice požádala o licenci pro pozemní digitální vysílání a hodlá se stát historicky prvním tuzemským celoplošně vysílajícím hudebním kanálem. „Trošku jsme tím asi Radu zaskočili,“ připustil tehdy Balvín. Žádost měla podobu pětiřádkového dopisu, v němž Jiří Němeček, jednatel vysílací společnosti Stanice O, žádá Radu o rozšíření licence o pozemní digitální vysílání. Radní si dlouho lámali hlavu, jak s dopisem naložit. Z úsečné formulace totiž nebylo jasné, oč Óčku přesně jde.

Provozovatelé vyčkávají

„Ve věci tzv. licence DVB-T se musí rozlišovat oprávnění (obecná telekomunikační licence) ČTÚ dle telekomunikačního zákona, případný předchozí souhlas Rady k přidělení vysílacích sítí (k povolení ČTÚ k provozování vysílacích zařízení), a programová licence dle mediálního
zákona. Žádná platná žádost o zařazení programu do multiplexu DVB-T (u stávajících terestrických provozovatelů lze řešit pouhým rozšířením licence – přidělením technických prostředků ke stávající licenci; ostatních by se zřejmě týkalo licenční řízení, které by teprve muselo být vyhlášeno; specifickým případem jsou provozovatelé ze zákona) zatím Radě nebyla doručena,“
tvrdí Barák.

Rada zatím pouze zaregistrovala žádost provozovatele dalšího experimentálního multiplexu v Praze, společnosti Czech Digital Group, o zařazení metropolitní stanice TV Praha. V jejím případě ale nejde o řádnou licenci pro pozemní digitální vysílání. S žádostmi vyčkávají také provozovatelé komerčních televizí Nova a Prima. Podle jejich vyjádření zatím není jasné, jakým způsobem bude probíhat udělování licencí a následné zařazování programů do multiplexů, takže by takový krok byl předčasný.

Záleží na rozhodnutí vlády

Podle Baráka by právní nejistotu nad postupem při udělování pozemních digitálních licencí mělo zvrátit rozhodnutí vlády o aktualizované Koncepci přechodu na zemské digitální rozhlasové a televizní vysílání, jehož předkladatelem je ministerstvo informatiky. Rada očekává, že se vláda k dokumentu vyjádří ještě v průběhu února. „Rada však nadále trvá na tom, že se bude řídit platným zákonem, ke koncepci může pouze přihlížet,“ upozorňuje Barák s tím, že nejsou vyloučena rizika vyplývající z neexistující definice práv a povinností vyplývajících z užívání společných kmitočtů a případné obchodní spory nebo dokonce arbitráže.

Hudební televize Óčko vysílá prostřednictvím kabelových rozvodů a satelitu od roku 2001. Původně nesla název Stanice O a programově se zaměřovala na alternativní hudbu a českou a slovenskou hudbu. Loni na jaře do televize vstoupil investor ze Seychelských ostrovů, krátce na to stanice oznámila změnu grafiky a formátu. Nyní se věnuje především pop music a rocku a za hlavní cílovou skupinu si zvolila mladé diváky ve věku do 25 let. Podle posledních výsledků Media Projektu dosahuje denní sledovanost Óčka 46 tisíc diváků, alespoň jednou týdně si ji naladí 160 tisíc lidí. Kromě České republiky stanice vysílá i na Slovensku.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .