Nova chce po Slovensku televizi i v Bulharsku

radiotv22Společnost MEF Holding po dvou letech znovu usiluje o získání licence pro celoplošné televizní vysílání v Bulharsku. Před bulharskou licenční radou ji tehdy zastupoval Vladimír Železný.

Po slovenské televizní síti Global chce televize Nova expandovat také do Bulharska. Společnost MEF Holding, která prostřednictvím dceřinné firmy MEF Media ovládá servisní organizaci Novy Česká produkční 2000, v pondělí podala u bulharské Rady pro elektronická média žádost o udělení celoplošné televizní licence. Potvrdil to zástupce MEF Holdingu v Bulharsku Ivan Genčev.

Nova se o získání licence v Bulharsku pokoušela již před dvěma lety, tehdy však neuspěla. Na neveřejných slyšeních bulharské licenční rady ji stejně jako v případě expanze na Slovensko zastupoval ředitel Novy Vladimír Železný. Výběrové řízení, ve kterém zvítězila bulharská společnost New Television, však rada později zrušila a na uvolněné frekvence vypsala nový konkurz, kterého se nyní MEF Holding znovu účastní.

Přede dvěma lety to málem vyšlo

V roce 2000 patřil MEF Holding mezi tři nejvážnější kandidáty řízení, kterého se účastnilo celkem 13 společností. Bulharský tisk označoval Železného za úspěšného podnikatele, který vybudoval první celoplošnou komerční televizi v zemích bývalého východního bloku. O možnosti zúčastnit se licenčního řízení se tehdy MEF Holding dozvěděl od partnerské společnosti BBG, která sídlí právě v Bulharsku.

MEF Holding tehdy dokonce získal tzv. programovou licenci, která byla nezbytná pro účast ve výběrovém řízení, a která ho opravňovala po vítězství v konkurzu zahájit v Bulharsku televizní vysílání. Snahy společnosti expandovat na bulharský trh si všimla i česká média. Mluvčí Martin Chalupský po neúspěchu v licenčním řízení tvrdil, že MEF Holding zastupovaný Vladimírem Železným z konkurzu odstoupil ještě před verdiktem bulharské vysílací rady.

Bulharsko má silnou veřejnoprávní televizi

Bulharsko má v současné době dvě celoplošné a devět regionálních televizí. Nejsledovanější je veřejnoprávní Kanal 1, který v loňském roce dosahoval více než padesátiprocentního podílu na sledovanosti. První celoplošná komerční stanice BTV, kterou prostřednictvím bulharské firmy Balkan Nws Corporation ovládá společnost News Corporations mediálního magnáta Ruperta Murdocha, která zahájila vysílání v dubnu 2000, dosahuje podílu necelých 11 procent.

Kromě těchto stanic v Bulharsku vysílá veřejnoprávní TV Bulgaria, která pokrývá 59 procent území, a komerční stanice Nova TV (pouhá shoda názvu), 7 dni, MSAT, Diema +, Evrocom, Den, MM a Ring+. Z nich pouze Nova TV a 7 dni vysílá prostřednictvím pozemních vysílačů, po kabelu a satelitu. Pokrytí regionálních televizí se pohybuje od 30 do 51 procent, nejsledovanější je Nova TV s průměrným podílem 11,8 procenta. Celoplošný veřejnoprávní program Kanal 1 má v Bulharsku neobvykle silnou pozici, obsazuje veškeré žebříčky sledovanosti.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .