Kindernay se potřebuje domluvit, TV3 to ví

radiotv221Důvodem nemusí být jenom slib Rady, že zruší prosincové rozhodnutí o odebrání licencí RTV Galaxii. Někdo musí zaplatit úvěry spojené s obnovením vysílání TV Galaxie v Hradci Králové. Bude to TV3?

Martin Kindernay se nutně potřebuje domluvit se svými bývalými partnery z lucemburské společnosti EMV (vlastník TV3) na obnovení spolupráce. Důvodem přitom nemusí být jenom slib Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, že pokud dojde ke smíru, zruší své prosincové rozhodnutí o odebrání terestrických licencí RTV Galaxie v Praze a Hradci Králové. Kindernay potřebuje zaplatit třicetimilionový úvěr, který mu poskytla belgická společnost Districan SPRL.

Kindernay však tvrdí, že úvěr není třeba splácet. „Po schválení Radou se změní v podíl belgického investora v RTV Galaxii,“ řekl serveru RadioTV. Kindernay ve čtvrtek zaslal EMV dopis, ve kterém jí nabídnul odkoupení 51 až 66 procent RTV Galaxie. Dalších 34 procent získá společnost Districan SPRL. Firma EMV, která prostřednictvím České mediální kontroluje vysílání kabelové a satelitní stanice TV3 CZ, ale Kindernayovu nabídku odmítá. Mimo jiné právě proto, že od převodu terestrických licencí TV3 (dnes již Galaxie) z Kindernaye na jeho firmu RTV Galaxie údajně došlo k jejímu úvěrovému zatížení.

Zase nás chce okrást, říká Obrman

Podle Jana Obrmana, šéfa představenstva České mediální společnosti, která je přímým majitelem akciové společnosti TV3 (provozovatel programu TV3 CZ), nemůže EMV jako případný majoritní vlastník RTV Galaxie převzít závazky, ke kterým došlo po rozchodu s Kindernayem. Zástupci EMV mimo jiné tvrdí, že všechny možnosti dohody s Kindernayem byly vyčerpány v průběhu listopadu a prosince. Obrman míní, že RTV Galaxie byla založena s úmyslem okrást investora televize TV3.

Kindernay to odmítá a tvrdí, že nákupem techniky a vybavení studia v Hradci Králové se RTV Galaxie zhodnotila. Televize Galaxie však nemá žádný zisk z reklamy, protože po většinu dne vysílá titulek, kterým oznamuje, že jí akciová společnost TV3 nedodala program. Ten musí RTV Galaxie vysílat v časech, které jí určují licenční podmínky. Společnost už požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, aby tuto podmínku zrušila, radní však s verdiktem otálejí. Takovým rozhodnutím by totiž definitivně odřízli TV3 od Kindernaye, a ten by pak neměl důvod pro urovnání sporu s EMV.

Rado, co s tím uděláš?!

Kindernay zároveň nabídnul TV3, aby zařazovala ve vybraných časech svůj program do pozemního vysílání televize Galaxie v Praze a Hradci Králové. V praxi by to znamenalo, že by na jedné frekvenci vysílaly dvě odlišné televize – po většinu dne TV3, v regionálních oknech Galaxie. Odstraněním titulku by však mohly obě společnosti začít zařazovat reklamní bloky a alespoň částečně snižovat svou ztrátu. Otázkou zůstává, kdo by hradil náklady spojené s provozem této „dvojtelevize“. Kindernay například počítá s tím, že je pokryje ze zisků placeného kanálu Galaxie Sport, který by měl vysílat prostřednictvím kabelových rozvodů a na satelitu.

Na stole však leží ještě jedna varianta. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má příští týden rozhodnout o žádosti TV3 o přidělení krátkodobých licencí na terestrické frekvence RTV Galaxie. Pokud ji radní schválí, stane se TV3 spolumajitelem frekvencí, které ovládá Kindernay, a nebude muset vstupovat do RTV Galaxie. Nabízí se ale otázka, zda se Rada k takovému kroku odhodlá v době, kdy se Kindernay odvolal proti jejímu rozhodnutí o odebrání terestrických licencí k Městskému soudu v Praze. Radní by navíc museli změnit licenční podmínky RTV Galaxie, protože ty jí umožní vysílání 24 hodin denně, i když po většinu času má přebírat program TV3 CZ.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .