Kindernay s vysíláním jen tak nepřestane

radiotv22RTV Galaxie dostane rozhodnutí rady o odebrání licence nejdříve v polovině ledna, potom se proti němu odvolá k soudu. Start televize Galaxie se ale odkládá.

Bombastický návrat televize Galaxie včetně přímých přenosů NHL se rozhodnutím Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o odebrání licence Kindernayově společnosti RTV Galaxie odkládá na neurčito. Diváci TV3 se ale nemusí obávat, že by o svou stanici přišli okamžitě. Rada dosud neformulovala důvod, proč RTV Galaxii licenci odebrala, a chystá se k tomu až na svém dalším zasedání 8. ledna.

TV3 bude vysílat minimálně do doby, než RTV Galaxie obdrží písemné vyrozumění rady. Kindernay se ale už nechal slyšet, že se proti odebrání licence odvolá k soudu. Do jeho verdiktu by měla TV3 vysílat bez přerušení (nepočítáme-li titulky v době, kdy má program dodávat servisní organizace TV3, a.s.). Žádost o změnu licenčních podmínek, která by umožnila přejmenování stanice na televizi Galaxie, je ale v tento moment bezpředmětná.

EMV analyzuje situaci

Rada zatím nemá jasno v tom, zda na uvolněné frekvence v Praze a Hradci Králové vypíše výběrová řízení. Pokud by se tak stalo, mohl by se o licence ucházet znovu Martin Kindernay, ovšem už ne se společností RTV Galaxie. Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání totiž z výběrových řízení vyřazuje ty provozovatele, kterým rada v posledních pěti letech odebrala licenci. Nic však nebrání tomu, aby se o licence ucházela jiná Kindernayova společnost, třeba s projektem metropolitní televize Galaxie.

Otazník zatím visí nad možností, že by se o licence ucházela akciová společnost TV3 ovládaná dosavadním investorem televize TV3, lucemburskou firmou European Media Ventures (EMV). Její mluvčí Jiří Hrabovský to nevylučuje, podle jeho slov však EMV nejdříve musí analyzovat současnou situaci. Podle informací, které má RadioTV k dispozici, uvažuje TV3, a.s. o brzkém obnovení vysílání v kabelových rozvodech a na satelitu, ke kterému vlastní registraci.

TV Global o licenci TV3 zájem nemá

Druhý největší akcionář EMV, americký fond Argus Capital, investoval do provozu televize TV3 od jejího vzniku v květnu loňského roku 600 milionů korun. Dá se tedy předpokládat, že bude chtít tuto investici nějakým způsobem zhodnotit a z České republiky se nestáhne. Vysílání přes kabel a satelit by ale nemělo takový divácký zásah jako prostřednictvím pozemních vysílačů. Snaha získat terestrické licence je tedy na místě.

Atraktivní licence pro metropolitní vysílání v Praze láká i další zájemce. Spekuluje se například o České produkční invest, která letos v září získala kontrolu nad slovenskou televizní sítí Global. Její generální ředitel Richard Rybníček však údajný zájem o licence TV3 v rozhovoru pro RadioTV popřel: „O této možnosti zatím neuvažujeme.“ V úvahu připadají i další, menší stanice, nebo společnosti, které se loni ucházely o metropolitní licenci a v konkurenci tehdejší televize Galaxie neuspěly.

Co teď s právy na NHL a Bundesligu?

RTV Galaxie teď musí řešit problém, jak naloží s draze nakoupenými právy pro přenosy kanadsko-americké NHL, německé Bundesligy a dalších atraktivních sportovních zápasů. Přenosy NHL totiž naplánovala už na leden, ale bez odsouhlasené změny licenčních podmínek je nemůže zařadit do vysílání. Kindernay však na pondělní tiskové konferenci RTV Galaxie naznačil, že pokud by přišel o licenci, televize Galaxie by s největší pravděpodobností šla cestou placené kabelové a satelitní stanice.

Registraci pro satelitní vysílání pro stanici Galaxie už Kindernay vlastní prostřednictvím firmy RTV Gemma. Ta je však v likvidaci a na Radě pro vysílání proto leží žádost společnosti RTV Galaxie o přidělení registrace pro kabelové a satelitní vysílání. Té však rada nebude moci vyhovět, neboť platí stejné pravidlo jako u uchazečů u terestrické licence: provozovateli, kterému rada v uplynulých pěti letech odebrala oprávnění k vysílání, jej prostě znovu přidělit nemůže.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .