Kindernay dnes musí obnovit vysílání TV3

radiotv22Ať už to bude TV3 nebo Galaxie, metropolitní vysílání pro Prahu a Hradec Králové musí RTV Galaxie zahájit dnes, jinak může přijít o licenci.

Vysílání metropolitní televize TV3 nebo regionální stanice Galaxie musí dnes spustit společnost RTV Galaxie, jinak jí hrozí zahájení správního řízení o odebrání licence. Vyplývá to z jednání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která odložila projednávání žádosti Martina Kindernaye o posunutí zahájení vysílání o dva až tři týdny.

Kindernayova společnost RTV Galaxie, na kterou rada v říjnu převedla terestrické licence TV3 v Praze a Hradci Králové, dopisem ze 7. listopadu oznámila, že přerušuje na dobu jednoho měsíce vysílání. Zároveň požádala radu o ještě delší přerušení vysílání z technických důvodů, neboť investor TV3 odvezl veškerou vysílací techniku ze studia v Hradci Králové.

Rada může odebrat licenci, ale nemusí

Protože rada žádost o přerušení vysílání z technických důvodů, které by RTV Galaxii opravňovaly nevysílat déle než jeden měsíc, dosud neprojednala, musí provozovatel vysílání obnovit nejpozději dnes, kdy vyprší měsíční lhůta přerušení vysílání. Pokud se tak nestane, může rada s RTV Galaxií zahájit správní řízení o odebrání licence. Kdyby si ho ale radní neodhlasovali, mohli by tak Kindernayovi dát další čas k dobru.

Tuto možnost již před časem naznačil místopředseda rady Petr Štěpánek, který upozornil na znění příslušného paragrafu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Ten praví, že „rada může zahájit správní řízení o odebrání licence“, ale nenařizuje jí to. Pokud by RTV Galaxie o terestrické licence přišla, ztratil by investor TV3 šanci pokračovat ve svém projektu a patrně by zahájil mezinárodní arbitráž proti České republice.

Otazníky nad Galaxií

Kindernay má v současné době připravená studia v Praze na Novodvorské ulici a na bývalém vojenském letišti v Hradci Králové. Z nich by měl zahájit vysílání obnovené televize Galaxie, jejíž ochrannou známku odkoupil od společnosti CET 21. Zároveň si u Rady pro vysílání zažádal o změnu licenčních podmínek, jejíž součástí je změna názvu z TV3 na televizi Galaxie. Rada žádost odložila, protože v ní chyběl návrh programového schématu stanice.

Zatím není jasné, co bude Kindernay prostřednictvím terestrických vysílačů v Praze a Hradci Králové vysílat. Ve středu však RTV Galaxie uzavřela smlouvu o odběru zpravodajství od agentury TVD, se kterou spolupracovala už TV3. Kindernay také dosud nezpochybnil servisní smlouvu s akciovou společností TV3, která mu má dodávat celoplošný program. Pokud by začal využívat služeb jiné společnosti, nebo by si program vyráběl sám, smlouvu by porušil a vystavil by se dalším sankcím. Již nyní investor na Kindernayovi vymáhá smluvní pokuty v celkové výši 110 milionů korun.

Zůstane TV3 jenom na kabelu a satelitu?

Kindernay dosud nároky investora na pokuty odmítal, v pondělí však za přítomnosti svých právních zástupců předal bývalého řediteli TV3 Janu Obrmanovi, který zastupuje investora metropolitní televize, pět milionů korun, aby se tak vyhnul veřejné dražbě svého majetku. Tím podle investora, lucemburské společnosti European Media Ventures (EMV), ručí v servisních smlouvách.

Otazníky také visí nad možností dvojího vysílání TV3. Terestrickou licenci totiž vlastní RTV Galaxie, zatímco registraci pro kabelové a satelitní vysílání má akciová společnost TV3. Generální ředitel TV3 Jan Martinek sice v rozhovoru pro RadioTV vysílání pouze prostřednictvím kabelu a satelitu odmítnul, zástupci EMV však tuto možnost nevylučují. V místech, kde TV3 vysílá terestricky, by však musely kabelové společnosti v základní nabídce šířit program RTV Galaxie, zatímco TV3 by patrně přesunuly do rozšířené nabídky.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .