Kindernay chce obnovit televizi Galaxie

radiotv22Místo TV3 by měla od poloviny prosince začít znovu vysílat regionální televize Galaxie. Její studio Kindernay buduje na bývalém vojenském letišti v Hradci Králové.

Televize Galaxie by měla nejpozději 17. prosince nahradit vysílání metropolitní stanice TV3. Martin Kidernay, majitel licencované společnosti RTV Galaxie, si jako nové sídlo televize pronajal třípatrovou budovu v prostorách bývalého vojenského letiště v Hradci Králové. Nyní se snaží dohodnout s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání na posunutí termínu zahájení vysílání.

Kindernay bojuje o čas

Kindernay podle svých slov oficiálně přerušil terestrické vysílání TV3 již 6. listopadu, kdy svůj záměr oznámil radě. Jak později řekl v rozhovoru pro RadioTV, zaslal radním dvě žádosti: jednu o klasické přerušení vysílání na dobu 30 dní a druhou odůvodněnou technickými problémy. Ty mu měl způsobit investor TV3 tím, že odvezl z hradeckého studia veškerou vysílací techniku.

Pokud by rada uznala technické problémy, mohla by RTV Galaxie obnovit vysílání za dobu delší než 30 dní. Podle Kindernaye by bylo ideální, kdyby společnost získala čas do 17. prosince. Kdyby však rada tuto možnost zamítla, je ochotný zahájit vysílání již 5. prosince. Jinak by mu hrozilo zahájení správního řízení o odebrání licence.

Bude to Galaxie?

Podle informací, které má RadioTV k dispozici, Kindernay koupil od společnosti CET 21 ochrannou známku Galaxie. Stanice by se tak vrátila k názvu, který nesla před loňským přejmenováním na TV3. Dobře informovaný zdroj uvedl, že Kindernay již uzavřel smlouvy s agenturami, které vlastní práva k hudební produkci, záznamům NHL a dalším programům, které dříve vysílala TV Galaxie.

„Tuto informaci vám nemohu potvrdit, chystám se k ní vyjádřit na tiskové konferenci, která se uskuteční tento týden,“ řekl k tomu Kindernay. Podle nejmenovaného zdroje by měla mít RTV Galaxie nakoupena práva k Evropské fotbalové lize a německé Bundeslize. Také k těmto informacím se Kindernay nechtěl vyjadřovat, ale jednoznačně je nevyvrátil. Otazníky zatím visí nad pražským sídlem Galaxie.

Televize a letecké muzeum

Na budování studia v Hradci Králové se podle Kindernaye podílí asi 30 lidí. Spuštění vlastního vysílání bez účasti současného investora TV3 finančně odhaduje na 25 milionů korun, které získal jako osobní úvěry u několika tuzemských i zahraničních bank. Práce však doprovází problémy. „Budovy na letišti mají společné vytápění z centrální kotelny, tu bude muset Kindernay zprovoznit,“ řekl RadioTV člověk, který je se situací na letišti dobře obeznámen.

Vedle televizního studia chce Kindernay, velký fanda do letadel a amatérský letec, poblíž nového sídla Galaxie otevřít i muzeum letectví. Investor TV3, lucemburská společnost European Media Ventures (EMV), přitom upozorňuje, že Kindernay v době, kdy po něm partneři požadují smluvní pokuty ve výši 110 milionů korun, nakoupil dvě menší letadla. EMV proto minulý týden podala u Krajského soudu v Hradci Králové žádost o konkurz na jeho majetek.

Správní řízení pokračuje

Současné vysílání TV3 prostřednictvím terestrických vysílačů, ke kterým má licenci RTV Galaxie, označuje Kindernay za pirátské a neautorizované. Zástupci EMV však tvrdí, že Kindernay vysílání TV3 neautorizoval ani v době, kdy byly vztahy mezi ním a investorem v pořádku. „Nechodil na porady, vysílání ho nezajímalo,“ upozorňuje mediální zástupce EMV Jiří Hrabovský.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání minulé úterý zahájila se servisní organizací TV3, kterou kontroluje EMV, správní řízení pro podezření z neoprávněného vysílání. Zároveň však zahájila řízení s RTV Galaxií jako držitelem terestrických licencí v Praze a Hradci Králové, aby zjistila, zda má provozovatel nad tímto vysíláním kontrolu. Pokud by ji neměl, mohl by o licenci přijít.

Příliš umluvený Štěpánek

Místopředseda rady Petr Štěpánek označil zahájení správního řízení za tvrzení rady, že TV3 v současné době vysílá pirátsky. Proti tomu se ostře ohradila EMV, podle níž bylo řízení zatím pouze zahájeno a Štěpánek podle ní předjímá jeho závěr. Investor také požádal předsedu rady Martina Muchku, aby Štěpánka z jednání o TV3 vyloučil pro jeho zaujatost.

Štěpánek v rozhovoru pro Českou televizi a agenturu TVD řekl, že servisní organizaci za pirátské vysílání hrozí pokuta v řádu několika milionů korun. „Pan místopředseda někdy mluví rychleji, než myslí,“ řekl Muchka, podle něhož musí o případném vyloučení Štěpánka z dalšího projednávání kauzy TV3 rozhodnout fakta, nikoli domněnky investora TV3.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .