Joj a Markíza svedou boj o vysílač v Trenčíně

radiotv222Televize Joj si udělení lukrativní frekvence nárokuje, protože ji podle svého šéfa Richarda Rybníčka nalezla a už dříve o ni požádala slovenskou Radu pro vysílání a retransmisi. Nejde však o jediný kanál, který chce Joj i Markíza.

Slovenské televize Joj a Markíza podaly u Rady pro vysílání a retransmisi žádost o přidělení lukrativního vysílače v Trenčíně, jehož výkon (320 kW) se dá srovnat s dříve medializovaným vysílačem Krížava u Žiliny. Joj přitom tvrdí, že má na trenčínskou frekvenci nárok, protože ji objevila a zkoordinovala. Podle soupisu volných frekvencí, který na svých internetových stránkách zveřejnila slovenská licenční rada, však 57. kanál v Trenčíně patří k frekvencím, které byly zkoordinovány mezinárodní úmluvou ze Stockholmu v roce 1961.

Generální ředitel Joj TV Richard Rybníček nepopírá, že vysílač v Trenčíně patří k takzvaným stockholmským frekvencím, v nedávném rozhovoru pro RadioTV však řekl, že zásluhu na vypsání licenčního řízení na tento kanál má výhradně provozovatel televize Joj, košická společnost Mac TV. „Náš ředitel pro strategii a pokrytí ji našel, nechal jí zkontrolovat a okamžitě poté, co jsme své poznatky předali Radě, jsme o ní požádali. Teď o ní budeme žádat podruhé v rámci tendru. Osobně si ale myslím, že tato frekvence patří Mac TV,“ řekl Rybníček.

Markíza už v Trenčíně vysílá

Markíza o frekvenci žádá přesto, že v Trenčíně již vysílá na 40. kanále a v dohledné době má zvýšit výkon tohoto vysílače na 300 kW. Podle časopisu Solid Europe by to mělo vést ke zkvalitnění signálu a rozšíření pokrytí na celé Pováží, část severního Slovenska a rozšířit přesah terestrického vysílání Markízy do České republiky. Stanice rovněž plánuje provést na tomto kanálu změnu vysílání zvuku z mono na stereo. Rybníček označil žádost Markízy o 57. kanál za nepochopitelnou. „V této oblasti má Markíza skvělé pokrytí.“ Pro Joj by znamenalo získání trenčínské frekvence rozšíření územního pokrytí o sedm až osm procent.

Markíza zahrnula trenčínskou frekvenci mezi deset vysílačů, o něž žádá v rámci licenčního řízení na 40 terestrických frekvencí, které začátkem května vypsala slovenská Rada pro vysílání a retranslaci. Vedle Trenčína žádá také o vysílač v Brezně, Detvě, Dlhém Poli, Košicích, Lučenci, Medzilaborcích, Nižné na Oravě, Prešově a Žiaru nad Hronem. Podle Jozefa Gogoly z marketingového oddělení Markízy by při získání všech požadovaných frekvencí stouplo pokrytí domácností signálem této stanice ze současných 80 až 83 procent o dvě až tři procenta.

Boj se strhne také o Medzilaborce

Provozovatel televize Joj své žádosti zatím nespecifikoval, mezi jím zkoordinovanými frekvencemi, na které Rada vypsala řízení a které nyní požaduje Markíza, je však také 28. kanál v Medzilaborcích. Joj zkoordinovala 19 frekvencí z celkového počtu 40 kanálů, které Rada zařadila do licenčního řízení. Jde především o oblast východního Slovenska, kde má Joj špatné pokrytí. Dalších devět frekvencí zkoordinovala již zaniklá televize Luna. Podle Rybníčka o některé z nich Joj rovněž požádá, ale ne o všechny. „Nebudeme podávat žádost u těch frekvencí, o které se uchází Markíza a regionální televize, protože respektujeme pravidlo, že když si je zkoordinovaly, patří jim.“

Regionální televize zkoordinovaly a patrně požádají o žilinský 40. kanál (televize Žilina), 51. kanál v Banské Bystrici (RTV Banská Bystrica), trnavský 53. kanál (Mestská televizía Trnava) a 49. kanál ve Vranově nad Topľou (Telecom Televízne káblové rozvody). U televize Joj lze s jistotou říci, že požádá o 50. kanál v Bratislavě, na kterém vysílá od letošního února a který pokrývá kromě slovenské metropole značnou část jihozápadního Slovenska od Malacek po Dunajskou Stredu. Stanice by jej měla opustit 31. prosince, nová licence bude mít platnost do Silvestra 2003. Markíza se o tuto frekvenci neuchází.

TA3 se řízení nezúčastní

Licenčního řízení se patrně nezúčastní zpravodajská televize TA3, která se v minulosti neúspěšně ucházela o několik terestrických frekvencí. „Zatím nevíme, jestli budeme o něco žádat, rozhodneme se během dneška. Určitě nepožádáme o Trenčín,“ řekl serveru RadioTV generální ředitel TA3 Martin Lengyel. Žádosti o licence přijímá Rada do dnešního odpoledne 15:00 hod. Veřejné slyšení žadatelů se uskuteční 1. července, televizi Joj na něm pravděpodobně zastoupí kromě generálního ředitele Richarda Rybníčka také šéf TV Nova a konzultant projektu Joj TV Vladimír Železný.

Za Markízu se řízení zúčastní jednatelé a majitelé licencované společnosti Markíza Slovakia. „Zatím jsme ještě pozvánku na slyšení nedostali. Není vyloučeno, že se ho zúčastní i Pavol Rusko jako spoluvlastník a jednatel společnosti,“ odpověděl Gogola na dotaz RadioTV. Stanice je podle něj připravena spustit vysílání na nově přidělených frekvencích ihned poté, co to povolí Slovenské telekomunikace a nejpozději do termínu, který určí slovenská licenční rada.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .