Galaxie sport chystá „dvojku“, žádá o rozšíření stávající licence

radiotv-archivKabelová a satelitní televize Galaxie sport by chtěla ještě letos na podzim spustit druhý program zaměřený na světové soutěže a doplňkové sporty. Projekt vznikl podle jednatele společnosti Jiřího Hojgra ještě předtím, než do Galaxie sport vstoupila společnost PPF, jež je nyní prostřednictvím firmy Hartic stoprocentním majitelem tohoto sportovního kanálu. Televize už požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o rozšíření stávající licence. „Pokud Rada naši žádost schválí, vysílání bychom chtěli zahájit nejpozději koncem října,“ řekl Hojgr serveru RadioTV.

Bonus pro kabelovky a satelit

Jednatel a donedávna třetinový majitel Galaxie sport uvedl, že nový kanál vzniká jako reakce na poptávku kabelových operátorů. „Chceme ho spustit proto, že v současné době ve vztahu k digitalizaci se začíná aktivizovat i trh s digitálním kabelovým vysíláním (DVB-C) a že jde o určitou formu, jakou by se mohly kabelové televize odlišit od digitální terestrické televize (DVB-T), protože mohou přijít s širší programovou nabídkou rozdělenou do určitých tematických bloků. Domníváme se, že tak, jak jsme si vybudovali určité renomé a určitou pozici s Galaxií sport 1, tu je prostor, abychom kabelovým operátorům nabídli i druhý program,“ prohlásil Hojgr.
Galaxie sport 2 by se měla zaměřit především na kolektivní sporty, kterým čeští diváci dávají jednoznačně přednost: fotbal, hokej a basketbal. Na rozdíl od současné Galaxie sport se ale „dvojka“ pustí do nadnárodních soutěží, jako je Liga mistrů nebo Pohár UEFA. „U basketbalu vedeme určitá jednání s FIB o evropské lize mužů i žen. U hokeje chceme vysílat NHL. Pokud skutečně začne, rozdělíme ji podle hracích dnů mezi tyto dva programy,“ plánuje Hojgr. Z doplňkových sportů se v programu objeví skoky na lyžích, snowboarding nebo třeba golf. Ve vysílání by naopak měl chybět český fotbal. „V současné době o něj nemáme zájem. Nechceme jít do českého sportu jako takového s jedinou výjimkou, a tou je hokej,“ upřesnil Hojgr.

Stěhování do Prahy? Zatím ne.

Galaxie sport už loni vedla jednání s Českou televizí o možnosti vysílat ty zápasy české hokejové extraligy, o které Kavčí hory neměly zájem. „Nabídli jsme podmínky, které byly pro ČT výhodné, ale bylo nám řečeno, že konkrétně Galaxii sport do hokeje nepustí. Bylo to stanovisko redakce sportu a na tom veškerá jednání skončila,“ vysvětlil Hojgr. V letošním roce ale může být všechno jinak, protože smlouva mezi agenturou BPA, která je majitelem vysílacích práv k extralize, a Českou televizí, má podle Hojgra obsahovat i možnost sublicencování zápasů, o které ČT neprojeví zájem: „Jednáme s BPA, jsou tam určité náznaky možnosti sublicencování. Čekáme ale na uzavření smlouvy mezi BPA a svazem ledního hokeje a ČT.“
Spuštění nového kanálu si podle Hojgra vyžádá investice v řádu desítek milionů korun. Televize bude muset postavit druhé odbavovací stanoviště a částečně přestavět současné studio na letišti Věkoše v Hradci Králové. O stěhování do Prahy ale Galaxie sport neuvažuje. „Máme vhodnou budovu pronajatou od města s možností dlouhodobého nájmu na dobu určitou a uzavřením smlouvy o předkupním právu v případě, že by se město rozhodlo objekty v areálu letiště rozprodat. Mezi Hradcem a Prahou je vybudovaná optická trasa a z hlediska nákladovosti nevidíme důvod, proč bychom se měli stěhovat. A třeba i pro hosty je to výhoda, protože z Moravy se k nám dostanou rychleji než do Prahy,“ vysvětluje Hojgr. Na stěhování prý netlačí ani PPF.

PPF zřejmě jmenuje dalšího jednatele

Náklady na provoz Galaxie sport by se po spuštění druhého kanálu měly zvýšit maximálně o padesát procent. Tým posílí patnáct až dvacet nových zaměstnanců, zejména na odbavovacích pracovištích, mezi komentátory, v produkci a režii. Hojgr nevylučuje ani dopad v administrativě, i když v následujících dvou letech by se počet zaměstnanců v této oblasti neměl zvyšovat. Personální změny v souvislosti s příchodem nového vlastníka Hojgr nepředpokládá: „PPF v současné době nic takového nepřipravuje. Nelze to ale vyloučit v horizontu jednoho, dvou nebo tří let. Nyní se ale nechystají změny na pozici jednatele, ani programového nebo obchodního ředitele. Je možné, že PPF bude chtít mít druhého jednatele.“
PPF ale nemusí být konečným vlastníkem Galaxie sport. Existuje opční smlouva s americkou společností CME, vlastníkem televize Nova, podle které by Američané mohli využít předkupní právo na stoprocentní podíl v Galaxii sport. „Opce je do listopadu do letošního roku. Záleží na výsledku auditu společnosti a jak se CME vyjádří na základě výsledku tohoto auditu. Je na zvážení CME, zda bude mít zájem o monotematický sportovní program pro kabelové televize nebo pro satelit,“ míní Hojgr. Do pozemního vysílání se Galaxie sport nehrne, i když podala přihlášku do výběrového řízení na licence v prvních dvou digitálních multiplexech DVB-T. Projekt placeného kanálu Sport 2 ale zřejmě nemá příliš velkou šanci na úspěch, protože radní chtějí upřednostnit neplacené stanice.

Galaxie sport nebo Nova sport?

Nakonec by ale Galaxie sport mohla skončit i v DVB-T. Stačilo by, aby ji skutečně koupila CME a využila veškeré její zázemí ke spuštění již existujícího projektu Nova sport. Vlastně by stačilo jenom změnit název a upravit grafiku. Takový postup je celkem reálný, protože pokud CME skutečně koupí Galaxii sport, bylo by zbytečné, aby jako majitel Novy provozovala tolik sportovních kanálů. Elegantně by se přitom zbavila konkurence: ze zájemců o pozemní digitální vysílání žádá o licenci pro sportovní kanál už jenom společnost BPA Antonína Charouze, majitele vysílacích práv pro českou hokejovou extraligu. A konec konců, i její kanál Sport 5 by časem mohl být na prodej.
Připravuje Galaxie sport pro své diváky nějakou výhodu, pokud si předplatí oba sportovní kanály? V případě kabelovek to je jedno, Galaxie sport 1 i 2 by měly být součástí rozšířené nabídky většiny kabelových společností. U individuálního satelitního příjmu, přes který Galaxii sport sleduje tři a půl tisíce diváků, by ale mohlo jít o docela zajímavou motivaci. Jiří Hojgr přiznává, že o cenové politice zatím nepřemýšlel: „Je to z toho důvodu, že vysíláme v paketu Czechlink a ČT v současné době vede výběrové řízení na satelitní vysílání. Je otázka dalšího vývoje, zda bude pokračovat Czechlink, zda-li nebude Eurobird1, nebo zda bude jiný satelit. To všechno bude mít vliv na cenu pro konečného diváka.“

Expanze na východ se odkládá

Galaxii sport může v současné době naladit přes 700 tisíc domácností v České republice a na Slovensku. Hlavním příjmem stanice jsou poplatky od kabelových společností a indiviuálních diváků. Pouze deset až patnáct procent rozpočtu tvoří zisky z prodeje reklamních časů, který pro Galaxii sport zprostředkovává společnost Mag media 99 (exkluzivně zastupuje televizi Nova). Hojgr si spolupráci obou firem nemůže vynachválit: „Mag media plní na sto procent to, co nám slíbila. Dokonce to vypadá, že cílová částka, na které jsme se smluvně dohodli, bude překročena. Zisk z reklamy tvoří něco mezi deseti nebo patnácti procenty ročního rozpočtu, který se pohybuje mezi devadesáti a sto miliony korun. V loňském roce byl o něco nižší, letos je zhruba v tomto rozmezí.“
A jak to vypadá s někdejšími plány na expanzi Galaxie sport na východ, do zemí bývalého Sovětského svazu? Podle Jiřího Hojgra musí tento projekt ustoupit současným přípravám Galaxie sport 2 a celkovým změnám ve vysílací společnosti. To však neznamená, že by spadl pod stůl. „Narazili jsme ale na určité problémy ve vztahu k nákupu a užití autorských práv v některých státech. Někde mají místní televize nakoupená práva pro sportovní události, které bychom chtěli vysílat, a to by nás v případě, že bychom je taky vysílali, dostalo do problémů jak s těmito televizemi, tak s majiteli práv. Protože nechceme vysílat pro jednu zemi, musíme vyřešit tento problém a teprve pak můžeme jít dál,“ vysvětluje Jiří Hojgr.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .