Galaxie Sport by dnes měla získat licenci

radiotv221Mluvčí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Pavel Barák potvrdil, že rozhodnutí o udělení licence Galaxii Sport padne na dnešním zasedání. Zástupci stanice tvrdí, že na licenci mají právní nárok.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dnes rozhodne o licenci pro satelitní kanál Galaxie Sport. Serveru RadioTV to potvrdil mluvčí Rady Pavel Barák, podle něhož formálně nic nebrání tomu, aby dnes došlo k hlasování. „Slyšení žadatele už proběhlo, nyní musí Rada projednat, zda provozovatel splňuje veškeré zákonné podmínky,“ řekl Barák. Podle předsedy představenstva společnosti Galaxie Sport Jiřího Hojgra existuje na udělení satelitní licence právní nárok.

Hojgr: Na licenci máme nárok

„Za splnění všech zákonných podmínek máme na licenci nárok,“ říká Hojgr, podle něhož je zahájení vysílání připraveno na 1. duben. „Zkušební vysílání by mohlo začít již v březnu, v závislosti na rozhodnutí Rady,“ dodává. Podle Baráka by udělení licence mohla zabránit špatná programová skladba, která by nesplňovala zákonný požadavek na vyváženost a nezávislost, nebo neschopnost provozovatele vysílat vlastním jménem a na vlastní účet. Právě tato podmínka bude Radu nejvíce zajímat, tvrdí mluvčí.

Důvodem je silná provázanost společností Galaxie Sport a RTV Galaxie, která provozuje pozemní televizi Galaxie a je ve sporu s firmou TV3. Podle Baráka není jasné, do jaké míry se RTV Galaxie, která je mateřskou firmou Galaxie Sport, bude podílet na vysílání nového sportovního kanálu. Prakticky totožný program, který má vysílat Galaxie Sport, totiž nyní šíří na pozemních vysílačích v Praze a Hradci Králové původně zpravodajsky zaměřená regionální televize Galaxie.

Podaří se proniknout na Slovensko?

S provázaností obou stanic přitom provozovatelé počítají. Majitel RTV Galaxie Martin Kindernay se například netají tím, že by placená Galaxie Sport měla do jisté míry dotovat provoz ztrátové terestrické Galaxie. Ta by zase měla vysílat promo sportovnímu kanálu, aby přilákala více placených diváků. Celkově jich chce Galaxie Sport získat 450 tisíc – ovšem nejen v České republice, ale i na Slovensku, kde vede jednání s několika kabelovými společnostmi. Kromě toho se počítá s individuálním satelitním příjmem, ke kterému chce Galaxie Sport prodávat dekódovací karty.

Ačkoli by mělo jít o placenou televizi, Galaxie Sport nebude vystupovat v roli placeného kanálu jako někdejší Sport 1. Divák si za její příjem připlatí objednáním rozšířené programové nabídky kabelové společnosti nebo ročním poplatkem za dekódovací kartu k satelitnímu příjmu. O ceně se zatím jedná, údajně se operuje s dvěma tisíci korunami ročně. Za jednoho diváka na kabelu by si Galaxie Sport účtovala u kabelových společností osm korun měsíčně. Kromě těchto příjmů se na stanici objeví také klasická reklama, podle Hojgra čistě zaměřená na sport.

Obě Galaxie budou vysílat z letiště

Galaxie Sport nakoupila televizní práva k atraktivním sportovním přenosům, jako je základní část NHL, zápasy Stanley Cupu, utkání hvězd, magazín Power week (běží i na Primě), fotbalovou Bundesligu, skotskou Premiere Ligue, anglický pohár, atd. „V současné době ještě nakupujeme vysílací práva k dalším atraktivním sportovním událostem tak, abychom mohli divákům představit co nejpestřejší program,“ slibuje Hojgr, podle něhož převážná většina práv pochází od zkrachovalého kanálu Sport 1. Mezi jednotlivými sportovními přenosy by měla Galaxie Sport vysílat hudební klipy.

V projektu chystaného sportovně-hudebního kanálu nefiguruje Martin Kindernay, kterému to zakazuje nekonkurenční doložka ke smlouvám s akciovou společností TV3 a jejím vlastníkem, lucemburskou firmou European Media Ventures (EMV). Televize Galaxie a Galaxie Sport oficiálně sídlí na dvou různých místech v Hradci Králové, fakticky by ale vysílaly ze stejného studia na bývalém vojenském letišti ve Věkoších. Zde nechal Kindernay vybudovat moderní komentátorská studia a odtud také od Nového roku vysílá přenosy NHL, i když často pouze na vnitřním okruhu pro zaměstnance RTV Galaxie.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .