Anketa: Považujete současné terestrické vysílání TV3 za pirátské?

radiotv22Oslovili jsme odborníky na televizní vysílání a novináře, kteří se zabývají touto problematikou s anketou, zda považují současné terestrické vysílání TV3 za pirátské. Zde jsou jejich odpovědi.

Je současné vysílání TV3 z pozemních terestrických vysílačů, které má kontrolovat RTV Galaxie, legální? Nebo jde o pirátské vysílání a servisní organizace TV3 by ho měla v nejbližší době ukončit? Zeptali jsme se několika odborníků na média.

Barbora Bělíková, mluvčí TV3: Samozřejmě že ne.

Jiří Balvín, generální ředitel České televize: Ano.

Jana Malíková, mluvčí televize Prima: Není na nás, abychom posuzovali, zda je současné terestrické vysílání TV3 pirátské či ne. Tato otázka by měla být zodpovězena orgánem, do jehož působnosti spadá. To znamená Radou pro rozhlasové a televizní vysílání.

Jana Dědečková, vydavatelka internetového deníku Virtually: Osobně se domnívám , že TV3 se dopustila chyby, když po vyhlášení držitele licence o měsíčním přerušení vysílání Martina Kindernaye nadále vysílá svůj program. Pan Kindernay je zodpovědný za obsah vysílání a pokud nemá vysílání pod kontrolou , jeho krok na přerušení vysílání byl správný.TV3 licenci k vysílání nevlastní a vysíláním pravděpodobně porušuje zákon. Je ve stejné situaci, jako kdybych začala vysílat televizní program já. Takové vysílání by bylo jistě pirátské. Proto se domnívám, že pirátské je i vysílání TV3.

Petr Štěpánek, místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání: Skutková podstata tohoto případu je vcelku jednoduchá: Držitel licence, společnost RTV Galaxie, radě oznámil, že přerušuje vysílání. Na frekvencích TV 3 přesto někdo jiný vysílá dál. Subjekt právně zodpovědný za vysílání TV 3 to není. Odpověď na vaši otázku zní: Ano, toto je „klasické“ pirátské vysíání, neboť vysílá někdo jiný než je ten, kdo k tomu má oprávnění.

Martin Vadas, producent a kameraman: Považuji terestrické vysílání TV3 za pirátské „jen“ díky našemu zvrácenému zákonu o provozování vysílání. Je to zákon, kterým nás parlament odstěhoval na Balkán nebo spíše mezi banánové republiky. Princip rozdávání omezených veřejných statků (licencí) zdarma je zrůdný a drtí struktury osobností obdarovaných licencemi. Děje se tak na úkor skutečných investorů. Budeme-li někdy chtít být součástí kulturního světa, budeme muset zaplatit škody vzniklé kupčením s darovanými licencemi. Jako občanovi se mi nechce platit za principiální chyby poslanců, senátorů a jejich radních. Bohužel, i novináři mlčí.

Přemysl Vachalovský: Osobně si nemyslím, že by stávající vysílání TV3 bylo protiprávní. Nejsem ovšem natolik fundovaným vykládačem zákona, jako členové televizních rad, jejichž některá moudrá rozhodnutí si špatně vykládají i zahraniční soudy.

Jindřich Šídlo, redaktor MF Dnes: Myslím, že to je práce pro radu. Jiná věc je, nakolik je současná rada pro podobná rozhodnutí důvěryhodná. Jako reportér, a nikoliv komentátor, musím otázku nechat viset ve vzduchu.

Miloslav Kučera, poslanec (ČSSD): Ano.

Vladimír Mlynář, poslanec (US): Je to jen můj – neprávní názor – ale terestrické vysílání TV3 je podle mého pirátské, zatímco kabelové a satelitní je podle mého legální. Musí ale rozhodnout Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Můj názor je jen názor jednotlivce.

Milan Šmíd, redaktor Hospodářských novin: Zákon nezná pojem „pirátské vysílání“. Pouze žádá, aby ten, kdo vysílá, byl k tomu oprávněn. Oprávnění vzniká buď ze zákona (ČT, ČRo), nebo licencí, nebo registrací provozovatele. Otázka zní: Je TV3, a.s. oprávněná vysílat na kmitočtech, pro něž má dnes licenci RTV Galaxie? Neznám všechny detaily licence RTV Galaxie a dalších smluv, proto nemohu definitivně odpovědět. Ovšem být na místě TV3, a.s., tak bych Kindernayovu výzvu zastavit vysílání poslechl. On je držitel licence, on by měl mít kontrolu nad vysíláním. Pokud ji nemá, pak se ptám: jak to, že to Rada tak dlouho tolerovala? (Mám na mysli například smlouvu TV3, a.s. s Radiokomunikacemi)

Zdeněk Fekar, redaktor týdeníku Euro: Opravdu hodně ošidná otázka. Ale i když si myslím, že podstatnější je, v čem je příčina této situace, coby právní laik si myslím, že má-li mít vysílatel kontrolu nad obsahem, pak současné vysílání je „pirátské“, když Martin Kindernay coby majitel licencované RTV Galaxie využil možnosti přerušit vysílání. Podstatnější ale asi je ptát se, jak je vůbec možné, že tuzemská pravidla jsou tak gumová a dovolují tak neuvěřitelné věci,že ten, kdo má mít program pod kontrolou, ani nemusí mít například smlouvu s Českými Radiokomunikacemi a není schopný technicky svoji kontrolu uskutečňovat.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .