Zpravodajská televize TA3 se změnila k nepoznání a nabídla reinkarnaci Vladimíra Železného

gucik_ta3Slovenská zpravodajská televize TA3 prošla největšími změnami ve své historii. V posledních dvou týdnech došlo k přestavění newsroomu i jediného vysílacího studia. Renomovaní grafici ze stáje Oreo připravili nový vizuál a stanice dostala i novou programovou strukturu. Pokud bychom tyto změny hodnotili podle prvního dojmu, zvítězila jednoznačně forma nad obsahem. A možná jsme zahlédli i reinkarnaci kultu osobnosti Vladimíra Železného.

Nadšení zaměstnanců na prvním místě

Než jsem zhlédl ranní novinky tohoto dne a dopsal tento komentář, předběhl mě kolega z portálu Mediálne.sk Rado Augustin, jež napsal blog na téma krásného rána pro TA3. Reportéři a zaměstnanci televize se podle něj probudili do nového dne a byli z toho tak nadšení, že pozapomněli na své základní povinnosti. Místo aktuálního zpravodajství viděli diváci v první půlhodině vysílání jen vlastní promo o tom, jak je slovenská zpravodajská televize úspěšná, moderní a jedinečná. Zpravodajství má být od tohoto dne lepší, objektivnější, zajímavější a reportéři v regionech jsou nejlepší ze všech televizí. Ke slovu se dostali prakticky všichni členové vedení, kteří v TA3 něco znamenají.

Aby toho nebylo málo, promluvil k divákům i generální ředitel televize Michal Gučík. Mimochodem, ten samý Gučík, jehož agentura nechala loni vyvěsit předvolební billboardy s mladým Romem pro nacionalistickou Slovenskou národní stranu. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby v grafickém studiu nepřidělala pár „znaků“ navíc, kvůli nimž dotyčný Rom rozhodně nepůsobil jako slušný občan.

Nový Vladimír Železný?

Michal Gučík zřejmě zatoužil stát se novým Vladimírem Železným. Jeho projev totiž věrně připomínal právě českého „Vláďu“, jež je dnes v ústraní. Podle něj TA3 reaguje na podněty diváků protože ti jsou pro ni nejdůležitější. Gučík dělal významové pauzy téměř po každé větě a jeho projev by možná zněl i uvěřitelně, pokud by si TA3 v minulosti nepokazila kredit některými kauzami – například obchodováním se zpravodajským obsahem ve prospěch svých sponzorů (tzv. „bílé“ a „černé“ seznamy), jež nebylo nikdy věrohodně vysvětleno a kvůli němuž odešla z televize část redaktorů.

Samotný obsah je dlouhodobým problémem TA3. Jak kdysi napsal web Mediálne.sk, tato televize se chová jako malé rozmazlené dítě. Každou obsahovou nebo vizuální změnu přehnaně ohlašuje jako kdyby šlo o tu nejdůležitější událost světového dění. Pokud by ČT24 nebo jakákoliv jiná česká televize věnovala půlku své zpravodajské relace informacím o sobě, asi bychom se shodli, že něco není v pořádku (o Nově a její zázračné dotykové obrazovce pro dnešek pomlčíme). V TA3 už několik let vítězí forma nad obsahem. A místo toho, aby štáb televize přinesl divákům kvalitnější informace v novém provedení, tak radši propaguje jen novou grafiku.

Hezčí, lepší, namyšlenější

Abychom nebyli jen negativní – uznáváme, že nové studio TA3 je hezčí než to předtím. I změny v newsroomu budou nepochybně ke prospěchu. Jenže zajímalo by mě, zda si televize konečně vybudovala i záložní studio, nebo zda se budou všichni její hosté a moderátoři i nadále tísnit jen v tom jediném malém studiu, byť hezky přemalovaném. TA3 totiž i z prostorových důvodů nedokáže pořádně dělat speciály. Pokud jsou například volby nebo jiná důležitá událost, tak mnohdy je zpravodajské i „volební“ studio umístěno v téže místnosti a nepůsobí to nejlíp. Nemluvě o tom, že televize nedokáže pružně reagovat na aktuální události a mnohdy jen papouškuje stejné informace dokola. Když jí dáte za příklad českou ČT24, mnohé hrdé Slováky tím urazíte. Řeknou vám, že je nemístné srovnávat tu malou chudou soukromou televizi s obrovským „státním čétéčkem“.

TA3 v mnoha ohledech působí jako „malá a chudá“. Prvenství ve středoevropském regionu jí už nikdo nemůže vzít, ale být první neznamená automaticky být nejlepší. Je potřeba na sobě pracovat. Pokud má být menší rozpočet vysvětlením pro horší kvalitu, dá se to pochopit. Když ale v důsledku toho nastane falešné uspokojení, něco je špatně. Říká se, že editoři TA3 nejsou dobře placeni. Že moderátoři a redaktoři jsou přetíženi. Televize je ekonomicky i personálně poddimenzovaná. A když to trochu víc přeženu, tak každá dobrá iniciativa je „po zásluze“ potrestána. To, co se musí změnit, jsou mechanismy uvnitř televize. Až pak může kvalitní obsah předčít zajímavou vizuální formu.

Slovenská zpravodajská televize udělala krok vpřed. Až další týdny ukážou, zda nebudou následovat i dva kroky vzad.

Poznámka: Moderátorka TA3 Andrea Šuvadová v 11:30 ohlásila, že je půl osmé. Znamená to, že televize reprízuje blok ranních zpráv v pozdějším čase aníž by to divákům dala vědět. S větší aktuálností zpravodajských relací to tedy nebude až tak horké…

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: