Zmizí Markíza z českých kabelovek?

radiotv221Vladimír Železný požaduje, aby české kabelové společnosti vyřadily ze své programové nabídky slovenskou televizi Markíza. Stejným způsobem zmizí na Slovensku z kabelů Nova, Prima a možná i ČT.

Slovenská televize Markíza by měla zmizet z programové nabídky českých kabelových společností, míní šéf televize Nova Vladimír Železný. Argumentuje přitom porušováním autorských práv u pořadů, které Markíza nakoupila pro vysílání na Slovensku. Ze stejného důvodu zmizí ze slovenských kabelovek program televize Prima. Nova sice nakupuje většinu akvizic s právy pro Českou republiku i Slovensko, kvůli chystanému spuštění stanice Joj TV však z kabelů na Slovensku zmizí také.

Markíza vysílá „překryvem“ v Praze

Markíza je dostupná v nabídce všech tří největších kabelových hráčů na tuzemském trhu – UPC Česká republika, Intercable CZ a TES Media. Většinou ji nabízejí v příhraničních oblastech se Slovenskem, kde je možné slovenské televizní stanice naladit díky přeshraničnímu terestrickému překryvu. Markíza se však objevuje v rozšířené nabídce Klasik společnosti UPC ČR také v Praze. Podle jejího mluvčího Františka Maliny to je zcela v pořádku. „Do jisté míry jde také o určitý přeshraniční dosah, kterého se dosahuje prostřednictvím kabelových rozvodů,“ vysvětluje.

„Pokud je mi známo, signál pro kabelovky v ČR je získáván přirozeným přesahem, případně trasováním,“ potvrzuje technický ředitel televize Markíza Peter Gajdoš. Stanice v současné době testuje satelitní vysílání, díky němuž by se mohla objevit v nabídce kabelových společností na celém území ČR. Testy začaly v polovině prosince minulého roku v paketu  Czech Link na satelitu Eurobird. Zpočátku byla Markíza volně dostupná, poté byl její příjem zakódován. Na satelit se signál Markízy dostává z Kavčích hor, kam přichází v nepříliš dobré kvalitě pomocí již zmíněného trasování přímo ze Slovenska.

Na satelitu už od 1. června?

„V případě dosáhnutí kladných výsledků bychom asi od 1. června zahájili trvalý provoz tohoto typu vysílání ve vyšších přenosových rychlostech, než je tomu nyní,“ řekl Gajdoš serveru RadioTV. S plánovaným rozšířením pokrytí Markízy v České republice úzce souvisí problém autorských práv k zahraničním pořadům. „Všechny otázky, týkající se vypořádání autorských práv k zahraničním relacím, distribucí přístupových karet a splnění dalších legislativních podmínek jsou v současnosti předmětem jednání s příslušnými úřady,“ ujišťuje Gajdoš.

Dokud Markíza neuvede problém s vysílacími právy do pořádku, neměla by svůj program šířit tam, kam nedosahují její terestrické vysílače. Proto je její současné vysílání v pražských kabelových rozvodech UPC sporné. Otazník zatím visí také nad šířením obou programů ČT na Slovensku. ČT totiž dosud nevydala slovenským kabelovým společnostem písemný souhlas se zařazením programů ČT 1 a ČT 2 do jejich nabídky. Jedním z hlavních důvodů jsou rovněž autorská práva k pořadům zahraniční výroby.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .