Zítra bude ukončeno vysílání kabelových televizí v systému MMDS

radiotv22Praha, 2. ledna 2002 – Zítra bude ukončeno vysílání kabelových televizí v systému MMDS. Operátoři sdružení v České asociaci kabelových komunikací (ČAKK), kterých se dotýká nařízení ČTÚ o ukončení vysílání (UPC ČR a TES Media), dokončují přepojování svých zákazníků na jiné zdroje TV signálů. V Praze bude vysílání MMDS z technických důvodů ukončeno již v průběhu dnešního dne.

Počet domácností, kterým UPC a TES Media původně dodávaly televizní signál prostřednictvím MMDS (Multiwave Multipoint Distribution System) byl přibližně 49 000 (UPC 40 000, TES Media 9 000) z celkového počtu 665 000 zákazníků kabelových operátorů sdružených v ČAKK.  Očekávané ukončení vysílání MMDS se v současnosti dotkne asi 19 tisíc zákazníků především společnosti UPC. MMDS však pro příjem televizního signálu využívalo i velké množství lidí, kteří nikomu neplatili poplatky a programy kabelové televize včetně například HBO přijímali pirátsky.

„Odhadujeme, že v České republice byl téměř stejný počet platících zákazníků jako ‚pirátů‘. Řádově se jedná až o desetitisíce domácností,“ řekl prezident ČAKK Zdeněk Vaníček. „Tito lidé, ke kterým provozovatelé systému MMDS nemají žádné závazky, samozřejmě nemohli být o ukončení vysílání v předstihu informováni jako řádní zákazníci a paradoxně jsou to ti, kdo si nejvíce stěžují. Musí si ale uvědomit, že v minulosti přijímali signál nelegálně a vystavují se tak poměrně přísným postihů podle platných zákonů,“ zdůraznil JUDr. Vaníček.

Ačkoliv ČAKK žádala regulační orgány o prodloužení licence na vysílání v mikrovlnném systému MMDS, musí být tato frekvence uvolněna nejpozději během zítřka, tj. 3. ledna 2002. „Naše snaha o další prodlužení licence byla bohužel neúspěšná. Zhruba před dvěma měsíci jsme dostali konečné stanovisko ČTÚ, že frekvence pro MMDS se prodlužovat nebudou,“ dodal Zdeněk Vaníček.

Operátoři kabelových televizí nabízí domácnostem alternativní řešení pro přechod na jiný způsob příjmu vysílání a alespoň částečnou kompenzaci. Existují následující možnosti:

 stávající operátor nabídne svojí kabelovou síť, pokud je ovšem v dosahu a zákazník přejde na kabelový příjem signálu
 zákazník může přejít k jinému operátorovi, který se případně vyskytuje v jeho dosahu
 zákazník využije alternativního řešení pomocí digitálního satelitního vysílání, které v současnosti nabízí společnost UPC (tj. UPC Direct)
 zákazník využije jiných způsobů příjmu TV signálů (STA, satelit, individuální anténa)

Systém MMDS se v České republice používá od roku 1994. Důvodů pro zavedení tohoto typu příjmu televizního signálu bylo několik, především časové (díky rychlé instalaci bylo možné začít poskytovat služby v poměrně krátké době), ekonomické (MMDS bylo vhodné řešení pro oblasti s menší penetrací zákazníků či s velkými náklady na kabelizaci) a samozřejmě i estetické (hlavně v historických částech měst byla tato cesta přijatelnější než pokládání kabelů a s tím spojené výkopové práce).

O asociaci ČAKK
Česká asociace kabelových komunikací sdružuje největší kabelové společnosti a alternativní operátory v ČR, poskytovatele programů, dodavatele technologií a poradenské firmy. Asociace si klade za cíl přispět k budování moderní infrastruktury a informační společnosti v České republice. Současnými řádnými členy asociace jsou UPC Česká republika, Intercable CZ, TES Media, SELF servis, SATT, HBO, Hughes Network Systems, Lica a nově i Telenor Networks.

Asociace vznikla v roce 1998. Založily ji přední společnosti poskytující služby kabelových komunikací v ČR – Kabel Plus, Kabel Net Holding a Dattelkabel (dnes součástí UPC ČR), Intercable CZ a TES Media. Dalšími zakládajícími členy byly HBO ČR, dodavatel programů a společnost Hughes Network Systems, dodavatel telekomunikačních technologií.

ČAKK je od roku 2000 členem ECTA (European Competitive Telecommunications Assocation) sdružující evropské telekomunikační operátory, výrobce telekomunikačních zařízení a poskytovatele dalších služeb spojených s telekomunikační oblastí. Cílem ECTA je vytvořit celoevropskou asociaci, která bude globálně řešit otázky týkající se telekomunikačního odvětví. Jedním z dlouhodobých cílů ČAKK je aktivně přispět k brzkému založení pobočky ECTA v  České republice.

Pro další informace, prosím, kontaktujte:

Mozaic
Pavel Svoboda
svoboda@mozaic.cz

Jan Hlaváč
hlavac@mozaic.cz
Tel.: 02 232 1411 nebo 24 89 09 08
www.mozaic.cz

UPC Česká republika
PhDr. František Malina
Frantisek.Malina@upc.cz
tel.: 02 61107136
www.upc.cz

ČAKK
Zdeněk Vaníček
cacc@cacc.cz
Tel.: 02 2414 2570
www.cacc.cz

TES Media
Petr Kallista
kall@tesmedia.cz
Tel.: 02 6609 0807
www.tesmedia.cz

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .