Prima při bouřkách vypadává z kabelů

radiotv222Kabelové společnosti přijímají signál televize Prima ze satelitu, při bouřkách a silné oblačnosti ale nedokáže proniknout až na zem. To se v posledních dnech projevilo výpadky Primy v domácnostech, které ji přijímají prostřednictvím kabelových rozvodů.

Televize Prima v posledních týdnech vypadává z kabelových rozvodů a diváci tak často nemohou sledovat její program. Důvodem je silná oblačnost, která kabelovým společnostem ztěžuje příjem signálu této stanice ze satelitu. „Problém je v tom, že přijímají signál pouze ze satelitu. Tento příjem je kvalitativně na lepší úrovni než signál přijímaný ze sítě terestrických vysílačů, ale jisté komplikace nastávají při bouřkách, respektive při velké oblačnosti, kdy úzce směrový paprsek uplinku (vysílač na družicový transponder) není ani při maximálním možném výkonu schopen prorazit skrze mraky,“ vysvětluje mluvčí Primy Jana Malíková.

UPC: Je to problém silných bouřek

„Dotyčná příjmová satelitní parabolická anténa není schopna přijmout skrze mraky signál z družice. S UPC jednáme o možnosti zálohování satelitu pozemním příjmem, případně přímo dodaným signálem pomocí optického vlákna,“ ujišťuje mluvčí. Problémy připouští i ředitel oddělení Public Relations UPC František Malina. „Během silných bouřek může dojít (sice zřídka, ale může) ke ztrátě signálu zapříčiněné silným magnetickém polem, které je vyvolané výbojem blesků. Televizní obraz u těch programů, které jsou odebírány ze satelitu, takzvaně zmrzne a následně vypadne úplně.“ Někteří diváci Primy tak minulý týden například nemohli sledovat hlavní zpravodajskou relaci této stanice.

Výpadky se netýkají pouze největší české kabelové společnosti UPC, komplikace přiznává i firma Intercable CZ. Její mluvčí Michal Martinovský se za problémy s příjmem Primy minulý týden dokonce veřejně omlouval klientům z Mostu v regionálním Deníku Mostecka: „Signál televize Prima je přijímán ze satelitu, pouze regionální vysílání, které musíme šířit ze zákona, je přepojováno z pozemního vysílače. Bohužel, konkrétně včera (minulý čtvrtek, pozn. RadioTV) došlo k poruše satelitu, kterou z naší strany nedokážeme ovlivnit. Proto také diváci sledovali Primu s častými výpadky.“

Výpadky zaznamenává i Hallmark

Zcela nezávisle na problémech s Primou vypadává v těchto dnech u českých kabelových společností signál amerického filmového kanálu Hallmark. Podle mluvčího UPC Františka Maliny jde o poruchu na transatlantickém kabelu, kterou společnost nemůže nijak ovlivnit. Hallmark měl problémy již loni po 11. září, kdy teroristický útok na New York zničil trasy, kterými se jeho signál dopravoval do Evropy. Hallmark v českých kabelových rozvodech tak nějakou dobu vysílal pouze americkou verzi v angličtině bez překladu a titulků. Problémy, které se týkají Primy, však mívá UPC a další kabelové společnosti také s jinými kanály, jejichž signál přijímají ze satelitu.

Podle některých klientů UPC se dokonce při silných bouřkách v programové nabídce této společnosti objevuje pražská a královéhradecká televize Galaxie, kterou jinak UPC mezi ostatní kanály nezařazuje. Technici UPC tvrdí, že může jít o mimořádný jev v místech, kde je terestrický signál Galaxie silný a v okamžiku přerušení jimi dodávaných signálů se může naindukovat na konektor televizního vstupu. Galaxie vysílá z pozemních vysílačů v Praze a Hradci Králové, pro distribuci signálu z Hradce Králové do Prahy však využívá taoé satelit.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .