Prima od července zprovoznila 14 vysílačů

radiotv221Česká televize uvedla za celý loňský rok do provozu 26 nových vysílačů a převaděčů menšího výkonu. Pro Primu byl nejzásadnější vysílač Klínovec, který výkonem 300 kW pokrývá celé severozápadní Čechy.Televize Prima zprovoznila od července loňského roku 14 nových vysílačů nebo převaděčů. Nejvíce – pět – jich bylo na severní Moravě, čtyři na jižní Moravě, tři ve východních a dva v západních Čechách. Serveru RadioTV to řekla mluvčí stanice Jana Malíková. Převážnou většinu vysílačů Prima spustila po zahájení akce „Chyť si Primu!“, při které vybízela diváky, aby sami televizi informovali o místech, kde ji nelze naladit. Řadu menších měst a obcí pak zaskočil požadavek stanice, aby se na stavbě a provozu vysílače finančně podílely.
Prima se soustředí na menší města
Kromě Klínovce, který prakticky znemožnil provoz vysílače televize Galaxie a později TV3 CZ v Praze – Malešicích, jde o nepříliš silné vysílače s výkonech od 4 do 32 kW. Dva vysílače Primy spuštěné koncem listopadu pokrývají Pec pod Sněžkou, o měsíc dříve televize zlepšila pokrytí Valašského Meziříčí. Koncem ledna letošního roku Prima uvedla do provozu dokrývač v centru Brna, který zajišťuje příjem stanice v místech, které stíní hradní vrch Špilberk. Ostatní vysílače se týkají menších měst a obcí.
V jihomoravském regionu Prima pokryla Horní Loučky a Sloup, na severní Moravě Loučnou nad Desnou, Bušín, Horní Lipovou, Moravský Beroun a Bohutín, ve východních Čechách Teplici nad Metují a v západních Čechách město Stříbro. V současné době probíhají jednání o zprovoznění vysílače ve Vimperku, na kterém by se měla finančně podílet místní radnice. Prima od ní požaduje jednorázovou dotaci 100 tisíc korun a poté 50 tisíc korun ročně rozdělených do měsíčních příspěvků na provoz a údržbu vysílače.
ČT zlepšuje pokrytí druhého programu
S podobnou razancí se do pokrývání regionů loni pustila i veřejnoprávní Česká televize. „Na základě požadavků jednotlivých měst a obcí zajišťujeme průběžně dokrývání jednotlivých lokalit. Převážně se jedná o vysílače programového okruhu ČT 2, který má z důvodu pozdějšího začátku výstavby sítě stále menší pokrytí než okruh ČT 1,“ vysvětluje hlavní inženýr výroby ČT Rudolf Pop, podle něhož ČT zprovoznila během loňského roku 26 nových vysílačů a převaděčů. ČT žádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o dalších 17 kmitočtů, ty však radní odmítli udělit.
18 nových vysílačů získala v minulém roce ČT 2, osm program ČT 1. V některých lokalitách, jako například Horní Lipové na severní Moravě, získali diváci vysílače pro oba veřejnoprávní programy (a vysílač tu zprovoznila také Prima). ČT 1 spustila vysílače ještě v Černé Vodě, Ludvíkově, Městečku Trnávka, Oskavě, Skuhrově nad Bělou, Starém Plzenci a Vranové Lhotě. Příjem programu ČT 2 se vylepšil v Bělé pod Bezdězem, Černé Vodě, Dlouhé Vodě, Hluboké nad Vltavou, Horní Lipové, Libici nad Doubravou, Ludvíkově, Martínkovicích,  Městečku Trnávka, Městu Libavá, Moravském Berounu, Petříkovicích, Prostředním Žlebu, Rýmařově, Solenici, Starých Hamrech, Starém Plzenci a Vranové Lhotě.
Nova další vysílače nepotřebuje
„Snaha o další rozšiřování pokrytí televizním signálem, která vychází ze zákona o České televizi, je přitom pro ČT velmi finančně náročná a málo efektivní, neboť se soustřeďuje na oblasti s malým počtem diváků, či oblasti  pokryté méně kvalitním signálem,“ upozorňuje Pop. „Navíc tak paradoxně dochází ke zhoršení výchozí situace pro zavádění digitálního pozemního televizního vysílání (DVB-T), které je jedním z hlavních důvodů pro zamítání žádostí o kmitočtové příděly.“ Televize Nova, které „zdědila“ kvalitní síť vysílačů po federálním kanálu F 1,  podle svého mluvčího Martina Chalupského v posledním půlroce nezprovoznila žádný vysílač.
„TV Nova není v situaci televize Prima, která dokrývá postupně území České republiky,“ vysvětluje Chalupský. Podle výroční zprávy Rady České televize za rok 2001 pokrývala televize Nova v loňském roce 99,5 procenta českých domácností, program ČT 1 přijímalo 99,8 procenta domácností, ČT 2 mohlo sledovat 98,2 procenta a televizi Prima 90,7 procenta domácností. Novu může potenciálně sledovat 3,759 milionu domácností, ČT 1 o 10 tisíc domácností více. Program ČT 2 je dostupný 3,709 a Prima 3,427 miliónu českých domácností.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .