Potvrzeno: JOJ TV bude rušit příjem Novy!

radiotv221Český telekomunikační úřad přiznává, že koordinace vysílačů Lysá hora a Krížava je problematická. Z Krížavy začne tento týden vysílat televize Global, která se v březnu přejmenuje na JOJ TV. Podle Stockholmské konvence má přednost slovenský vysílač.

Ke značnému rušení příjmu televize Nova dojde od 1. února na severní Moravě v oblasti Beskyd. Jak jsme již informovali, Nova zde vysílá na 52. kanálu z vysílače Lysá hora, a na stejném kanálu ze silnějšího vysílače Krížava u Žiliny zahájí vysílání slovenská televize Global, která se začátkem  března přejmenuje na JOJ TV. Rušení Novy silnějším signálem JOJ TV nyní serveru RadioTV potvrdil i Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Nova někomu úplně zmizí

„Po zprovoznění vysílače Žilina 52 dojde v oblasti příjmu vysílače Frýdek 52 ke značnému rušení příjmu. V mnoha oblastech dojde k jeho úplnému znemožnění,“ sdělila RadioTV Jaroslava Nováková z ČTÚ. „Kanál 52 byl ČR „propůjčen“ pouze do doby zahájení provozu vysílače Žilina 52 (pro tuto lokalitu je přidělen mezinárodní konvencí Stockholm 1961). Míra způsobeného rušení bude záviset na hodnotě maximálního vyzářeného výkonu, který bude na vysílači Žilina 52 použit.“

Telekomunikační úřad podle Novákové pracuje na minimalizaci vzájemného rušení a na možnosti jeho odstranění. To však nebude lehké. „Jedinou možností pro úplné odstranění vzniklého rušení by byla změna vysílacího kmitočtu na vysílači Frýdek 52. S ohledem k umístění tohoto vysílače (lokalita Lysá hora) se však ani v minulosti nepodařilo nalézt jiný kmitočet, který by mohl být na této lokalitě nejen mezinárodně zkoordinován, ale na kterém by se dalo i nerušeně vysílat,“ upozorňuje Nováková.

Primě komplikace nehrozí

JOJ TV by mohla zkomplikovat také příjem Primy na jižní Moravě. Od 1. února začne zkušební vysílání televize Global i na bratislavském vysílači Kamzík (50. kanál). Na stejném kanále z Hodonína vysílá Prima. Nováková však žádné větší ovlivnění přijmu Primy v česko-slovenském pohraničí nepředpokládá. „Vzhledem k tomu, že maximální mezinárodně zkoordinovaný výkon pro vysílač Hodonín 50 je 20 kW (pro Bratislavu 50 směrem na naše území jen 1 kW) a v současné době se využívá směrem na Slovenskou republiku výkon ERP 12 kW, je pro případné zkvalitnění příjmu k dispozici ještě malá rezerva.“

Bratislavský i hodonínský vysílač by měl být podle Novákové provozován ve vzájemném ofsetu, který optimalizuje jejich vzájemné ovlivňování. Po přejmenování slovenské televize Global na JOJ TV zmizí začátkem března z nabídky kabelových společností na Slovensku program televize Nova. Většinu jejích pořadů budou moci slovenští diváci sledovat na JOJ TV, kterou prostřednictvím košické společnosti Mac TV kontroluje Česká produkční invest, dceřinná společnost servisní organizace TV Nova, České produkční 2000.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .