Poláci zavádějí interaktivní službu „video na přání“

Televizní diváci v polské Wroclawi se v krátké době jako první v zemi dočkají nové interaktivní služby „video-on-demand“ (video na přání, či video na vyžádání). Podle serveru Medialink.pl ji hodlají zavést telekomunikační společnosti Dialog a Grupa ATM. „Infrastruktura nezbytná pro spuštění služby je už připravená,“ tvrdí server. Pro příjem služby bude nutný speciální přístroj připojený k televizoru, podobný set-top-boxu pro digitální vysílání. Do něj se prostřednictvím internetu nebo kabelu stáhne požadovaný film a klient si ho poté bude moci přehrát.

Zkušební provoz pro tisíc diváků

O službě, kterou lze běžně využívat například ve Spojených státech, se v Polsku uvažovalo už delší dobu. Problémem byly vysoké počáteční náklady na její spuštění. Žádná společnost nechtěla riskovat mnohamilionovou investici bez jistoty, že se jí peníze vložené do projektu v nějaké rozumné době vrátí. Čekání na prvního odvážlivce rozsekla wroclawská firma ATM, která produkuje pořady pro nejsledovanější polskou komerční televizi Polsat. ATM společně s firmou Dialog vybudovala potřebnou infrastrukturu a pro začátek nakoupila stovku atraktivních filmů. Podle Medialinku ale zatím není jasné, s jakými producenty se firmy domluvily, ale informace, které má server k dispozici, směřují k tomu, že služba bude veřejnosti k dispozici ještě letos.
Jako první by k ní měli mít přístup klienti telekomunikační společnosti Dialog, přičemž programová nabídka se nemá týkat jenom filmové produkce. Společnost chce provozovat také interaktivní televizní kanály. Zkušební provoz zasáhne zhruba tisíc obyvatel Wroclawi, ale zatím není jasné, jaké přijímače od kterých výrobců k tomu firmy použijí. První testy za přítomnosti specialistů z firmy ADB proběhly v Zielonej Górze. Jak taková služba funguje? Uživatel si vybere z nabídky desítek filmů, zvolí si, kdy jej chce sledovat a stáhne jej do přídavného zařízení. Ve stanovený čas se film přehraje. Cena takové „výpůjčky“ by se měla blížit cenám klasických půjčoven DVD, ovšem s tou výhodou, že zájemce nebude muset nikam chodit.

Dočkáme se také v České republice?

Nabídka Dialogu a ATM nenechává chladnými ani další polské telekomunikační společnosti. “Předpokládáme, že se trh s multimediálními službami v Polsku bude dále rozvíjet. Abychom splnili očekávání klientů, musíme jít s dobou a nabízet stále nové služby. Předpokládám, že už v příštím roce nabídneme nějaké novinky,“ řekla serveru Medialink mluvčí společnosti Netia Jolanta Ciesielská. Podobně hovoří i zástupci největší polské telekomunikační společnosti, Telekomunikacji Polskiej. Firma již nyní připravuje testovací vysílání televize s vysokým rozlišením obrazu (HDTV), ale pro zavedení videa na přání by musela výrazně zmodernizovat svoji síť. Jistou šanci vidí v nabídce nového standardu videa ve formátu MPEG4, který si ale vyžádá efektivnější kompresi než dosud využívaný formát MPEG2.
Službu videa na přání odzkoušeli například už v Německu. Divák si zde mohl za měsíční poplatek 80 euro objednat přes internet film, který se mu do 24 hodin stáhl do speciálního set-top-boxu připojeného k televizi. Klient si mohl stáhnout i několik filmů najednou – záleželo na výši měsíčního poplatku. U 80 eur mohlo jít maximálně o dva snímky, přičemž divák si je mohl přehrát i několikrát. Ovšem ve chvíli, kdy si stáhnul další film, jeden z původních dvou se mu ze set-top-boxu vymazal. V České republice chce tuto službu nabízet hned několik společností, mezi nimi i DB Systém Software či Cinetik vlastněná internetovým publicistou a zakladatelem Mobilserveru Patrickem Zandlem (nyní provozuje zásilkovou půjčovnu DVD).

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .