Petr Dvořák: Nova digitalizaci nebrzdí

Jaké jsou názory managementu televizních gigantů na proces digitalizaci? Server RadioTV s nimi bude průběžně seznamovat. Na semináři o digitalizaci, který se uskutečnil v budově Senátu hovořil Petr Dvořák.Jaké jsou názory managementu televizních gigantů na proces digitalizaci? Server RadioTV s nimi bude průběžně seznamovat. Na semináři o digitalizaci, který se uskutečnil v budově Senátu, a pořádala ho Sálá komise Senátu pro sdělovací prostředky, hovořil Petr Dvořák, generální ředitel TV Nova.

Jaká je podle vás role státu v procesu digitalizace?

Jako představitel komerčního média si myslím, že stát by se neměl vzdávat zodpovědnosti za prosazení nějaké formy digitalizace, a měl by najít způsob, jakým k ní přispět. Čistě komerční hledisko a nebo direktiva typu: „digitalizace bude a hotovo a vy se s tím nějak poperte“, jistě nezafunguje. Nechtěl bych, aby se opakoval stav jako v případě české kinematografie, kde zodpovědnost v podstatě přehodil na komerční sféru.

Jaká jsou aktivní kroky TV Nova?

TV Nova v rámci digitalizace působí dlouhodobě. Nějakou dobu vznikal jakýsi dojem, že je to ta televize, která digitalizaci brzdí. Já říkám, že jsme připraveni si v digitalizaci najít podnikatelské příležitosti, jsme připraveni v digitalizaci fungovat, chceme, aby překryv analogu a digitálu byl co nejkratší, protože samozřejmě hodláme ušetřit co nejvíce peněz. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že na rozdíl od našich veřejnoprávních kolegů náš přísun financí je čistě z prodeje reklamy, tzn. ze zásahu těch obyvatel, kteří mohou náš program sledovat. A tam bych chtěl upozornit, že právě v případě, kdy nám stát nepomůže nějakým způsobem dosáhnout toho, aby penetrace byla co nejvyšší, a aby pokrytí těch jednotlivých multiplexů bylo co možná nejvyšší, pak my na tom reálně budeme ztrácet, což si myslím, že by bylo potřeba vzít v potaz vzhledem k tomu, že máme analogovou licenci do roku 2017.

Co už bylo dosaženo ve vašem případě?

V rámci posledních dvou, tří let jsme pro digitalizaci udělali mnoho. Jsme aktivními účastníky digitálního řízení, které vypsala RRTV, máme v tuto chvíli čtyři žádosti a jsme připraveni tyto čtyři programy, pokud nám budou licence uděleny, začít provozovat v zákonem definované lhůtě. Provozujeme společně s Českými radiokomunikacemi už dlouhodobě experimentální digitální vysílání a jsem velmi rád, že se nám podařilo společně s ČT dát dohromady společný projekt, který ukazuje, že přestože v některých oblastech jsme sice konkurenti, tak zde dokážeme najít společné řešení. To, že se připravujeme aktivně na digitalizaci je vidět i z toho, že jsme začali rozvíjet a posilovat naší pozici v rámci nejen terestrického vysílání, ale i toho satelitního, kde jsme akvizicí sportovního kanálu Galaxie Sport chtěli vytvořit již jasný obchodní model, který v případě přidělení digitální licence bychom chtěli překlápět do standardního digitálního vysílání. Uvidíme, jak se s kolegy z ČT v rámci sportovních kanálů popereme.

Jak se vám jeví ona sporná novela zákona?

Novela měla vzniknout proto, aby byla zabezpečena dostatečná právní jistota pro stávající provozovatele TV vysílání s licencí. Dále měla být vytvořena motivace pro přechod z analogového na digitální vysílání a na odevzdání našich stávajících analogových licencí, které nám byly přiděleny na základě licence do roku 2017 nebo v případě Primy do roku 2018 a měla být definována základní pravidla pro přechod. K překlopení licencí stávajících provozovatelů chci říci, že velmi stojíme o to, aby bylo zákonem definováno, že stávající licence, které nám byly uděleny do roku 2017 jsou platné i pro digitální šíření. Není to jenom o tom, že nám RRTV schválila alespoň prostřednictvím tiskové zprávy umístění v multiplexu A. Upozorňuji jen, že multiplex A je multiplex přechodný a nám jde o dlouhodobé řešení. To znamená, že zákon by měl definovat, že naše licence je platná. Druhá věc, která se diskutuje v rámci toho zákona, je kompenzace za to, že opustíme své analogové kmitočty a umožníme koordinaci finálních multiplexů. Musím říci, že je překvapivé, že se to do zákona vůbec dostalo, protože na začátku politici vůbec nepočítali s tím, že by nás měli jakýmkoli způsobem kompenzovat. Bylo to spíše o tom, že nám chtěli přikázat a teprve poté, co jsme společně s nimi ukázali naše právní rozbory platnosti našich licencí, přišli na to, že je dobré o tom diskutovat.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .