O televizi v mobilu projevili v Německu zájem čtyři provozovatelé

Jak jsme dříve informovali, v Bádensku-Württembersku v vypsali tendr pro zájemce o vysílání v DMB. Žádost podali čtyři žadatelé. Podle prezidenta zemské mediální rady Thomase je tedy reálná šance na vytvoření úspěšného projektu.Jak jsme vás informovali koncem listopadu, v Bádensku-Württembersku v Německu vypsali výběrové řízení pro zájemce o vysílání ve standardu DMB. Více viz V Německu vypsáno licenční řízení pro zájemce o DMB. Žádost o získání licence podali čtyři žadatelé. Podle prezidenta zemské mediální rady Thomase Langheinricha je tedy reálná šance na vytvoření úspěšného projektu. V podstatě na celém území Německa jsou k dispozici doposud nepoužívané frekvence v pásmu L-Band. První licenční řízení sice bylo vyhlášeno v Bádensku-Württembersku, projekt by ale měl překračovat hranice jednotlivých spolkových zemí.

Pomocí licenčního řízení se hledá provozovatel platformy, který by dal dohromady tři až čtyři televizní a až dva rozhlasové programy a společně s mobilními operátory je provozoval, píše německý server Digitalfernsehen.de. Předpokladem proto jsou nemalé investice potřebné na vybudování sítě vysílačů, které pokryjí celé Německo. Počítá se s tím, že podobná licenční řízení budou v nejbližších týdnech uzavřena i v jiných spolkových zemích. Potom se vybere ten nejlepší účastník, který by měl přispět k rozvoji DMB v zemi.

V Bádensku-Württembersku projevili zájem čtyři žadatelé. Anixe TV z Mannheimu, MFD Mobiles Fernsehen Deutschland se sídle v Düsseldorfu, Walk´n Watch Gesellschaft für mobiles Fernsehen z Grünwaldu a Western Star z Essenu. Počítá se, že vysílání začne ještě v roce 2006. Přes DMB by měly být přijímatelné i stanice, které nyní vysílají ve standardu DAB. Zkušební provoz by měl běžet do mezinárodní rozhlasové výstavy IFA v roce 2007. Pak už se počítá s řádným provozem. Licence by měly být udělené na sedm let.

Před Vánoci vypsalo licenční řízení Severní Porýní Vestfálsko. Televizi v mobilu chtějí mít Němci už 1. května, aby se mohli na svých telefonech dívat na fotbalové mistrovství světa. V Severním Porýní Vestfálsku chtějí pokrýt signálem alespoň místa, kde se bude šampionát hrát. Řízení vypsali i v Berlíně. Zájemci můžou pro šíření signálu v DVB-H získat 39. kanál, který pokrývá Berlín a také DMB blok LE pro pokrytý západní části Braniborska.

Ještě by bylo dobré se zmínit o rozdílu mezi DMB a DVB-H. Oba systémy si jsou dost podobné, rozdíly se ale najdou. DMB navazuje na DAB, zatímco DVB-H vychází z DVB-T. Oba systémy mají i různé výhody a nevýhody. V Německu trápí DVB-H nedostatek volných frekvencí v pásmu UHF. U DMB jsou zase problémem nízké výkony vysílačů. To souvisí s tím, že při zavádění DAB v roce 1999 byl výkon vysílačů omezen na 1 kW, aby se předešlo jejich vzájemnému rušení. Díky tomu jsou problémy s příjmem digitálního rozhlasu DAB a také DMB uvnitř budov. V současnosti se proto objevují snahy, aby se výkony vysílačů zvedly na 10 kW. K tomu by, jak píše německý server heise online, mohlo dojít už letos na mezinárodní konferenci v Ženevě, kde se bude řešit mezinárodní koordinace těchto frekvencí.

Další rozdíl mezi DMB a DVB-H je v kapacitě. Zatímco DMB zvládne při 400 kbit/s dva až tři programy, v DVB-H se při této rychlosti může přenést až 25 multimediálních programů. To může být jak výhodou tak nevýhodou. Provozovatelé všech programů umístěných v jednom multiplexu, by se totiž museli umět dohodnout, například na tom, jaké území budou svým signálem pokrývat, myslí si Christian Schepke z Technology Center Europe korejské firmy LG Electronics. Podle jeho mínění má nyní náskok DMB. „Vycházíme ale z toho, že v dlouhodobém horizontu DVB-H a DMB splynou, takže přijímače budou nakonec podporovat oba systémy,“ uvedl Schepke.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .