Nova ukončila analogový domažlický experiment

nova-spiralaANALÝZA – Televize Nova ukončila analogové vysílání z vysílače Vraní vrch v Domažlicích na 24. kanále. Stalo se tak několik měsíců po úplném vypnutí analogového vysílání v Územní oblasti Plzeň a více než dva roky po pokusném vypnutí analogového vysílání všech ostatních programů z tohoto vysílače. Co mohla Nova svým přístupem získat a vyplácí se jí taktika neposlušného hráče?

Nova přistoupila k ukončení analogového vysílání z Vraního vrchu v pátek dopoledne. Informoval o tom server Digizone.cz, kterému to potvrdil místní prodejce televizní techniky David Rácz. Nova původně z tohoto vysílače přestala analogově vysílat už v listopadu 2007, kdy došlo k pokusnému vypnutí analogového vysílání. Domažlice měly tehdy fungovat jako pilotní region. Na základě zkušeností z vypnutí tohoto vysílání pak následoval podobný proces i v dalších regionech – v roce 2008 v územních oblastech Praha-město, Plzeň, Praha – střední Čechy a nedávno i v oblasti Sušice.

Vraní vrch podruhé

Lídr trhu ale pokaždé tomuto procesu vzdoroval do poslední možné chvíle. Analogové vysílání v Domažlicích Nova obnovila ještě v listopadu 2007, byť jako jediná. V dubnu 2008 vypnula analog z pražského Žižkova, oznámila to na poslední chvíli, a z celé akce si udělala pozitivní PR kampaň když analog vypnula v přímém přenosu v Televizních novinách. Vypínání v dalších územních oblastech ale bylo problematičtější.

V plzeňské oblasti ponechala Nova v provozu analogové vysílání nejen na domažlickém vysílači Vraní vrch ale i na chebské Zelené hoře. Oba vysílače měla přitom vypnout nejpozději do konce září loňského roku. Podobná situace nastala i v Územní oblasti Sušice, kde se analogové vysílání definitivně vypnulo 28. února letošního roku. Nova ale ponechala v provozu analog na vysílačích Sušice – Svatobor i Klatovy – Barák, znovu jako jediná. Přitom se v roce 2008 dobrovolně zavázala, že analogové vysílání vypne v termínech, které určuje Technický plán přechodu. Za to získala i odměnu v podobě bonusové licence k programu Nova Cinema. Nova ale své sliby tak úplně nesplnila, vždy dokázala najít právní skulinku, která ji umožnila svůj postup přehodnotit.

nova-barrandov-velky

Vyplatí se Nově neposlušnost?

Otázkou je, co má vlastně Nova z toho, že se chová jako neposlušné dítě. V oblastech, kde analog skončil, a obyvatelé byli nucení si pořídit digitální přijímače nebo set-top-boxy, přece nemůže Nova svým osamělým analogovým ostrůvkem nic získat. Jenže zdá se, že opak je pravdou. V každé z oblastí se najdou diváci, kteří přijímají Novu i nadále analogovým způsobem. A ta může získat určitou konkurenční výhodu.

Pokud si totiž běžný člověk připojí k televizi set-top-box, potřebuje nutně i druhý dálkový ovladač. Jeden k zapnutí/vypnutí televize, a druhý k ovládání set-top-boxu. Pokud s tím máte své zkušenosti, určitě víte, že ne vždy jsou oba ovladače na svém místě, a nezřídka nastává situace, že se pohodlně usadíte, zapnete televizi – a zjistíte, že pro druhý ovladač musíte znovu vstát z pohovky nebo z postele. Pokud máte na obrazovce jen analogové zrnění, nezbývá vám nic jiného, pouze dojít si pro druhý ovladač. Ale pokud vidíte alespoň analogovou Novu, tak možná i ztratíte potřebu hledat druhý ovladač, a setrváte jen u sledování tohoto jednoho programu – alespoň na určitou chvíli.

Kromě toho Nova může těžit i z faktu, že se mnohdy objeví divákům na obrazovce dřív než vůbec zapnou set top box. Získá si jejich pozornost, a je opravdu možné, že průměrný divák ztratí motivaci zapínat přídavnou krabičku. Pokud se vám to zdá jako nesmysl přitažený za vlasy, tak se zkuste podívat na výsledky sledovanosti, a zejména podíly jednotlivých televizí na trhu, z nichž vyplývá, že pro jistou část diváků je Nova opravdu jedinou a dostačující volbou.

nova-kola

Analogová exkluzivita přináší ztráty

Je otázkou, zda tento aspekt vyváží případné ekonomické ztráty, které Nově můžou vzniknout v důsledku zdržování vypnutí analogu. Český telekomunikační úřad plánuje až třicetinásobné zvýšení poplatků za využívání analogových kmitočtů, na kterých mělo být ukončeno analogové vysílání. Nova je zatím v klidu, a předem upozorňuje, že zvýšené náklady bude požadovat od státu. Jenže vypnutí domažlického vysílače naznačuje, že možná se nakonec i přizpůsobí, když se ukáže, že fakticky nemá co získat.

Analogové vysílání bude v České republice definitivně ukončeno v průběhu příštího a přespříštího roku. Nova tedy může získat maximálně několik měsíců navíc, i to pouze v některých oblastech. Kromě toho bude muset v každé oblasti paralelně provozovat i digitální vysílání, a dlouhodobý souběh analogového a digitálního šíření – navíc v rozporu s Technickým plánem přechodu – by byl i pro Novu zbytečný ekonomický i právní luxus.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. jpa

    Ztotožňuji se celkem z názorem, že značné části diváků Nova stačí i kdyby se tam vysílaly naprosto otřesné sr…y.Před nějakým časem jsem doma udělal pokus na tv která dělá jen kulisu v kuchyni – ledabyle „náhodně“ přehozenou utěrkou přes logo vysílatele.A pustil tam asi primu nebo barrandov už nevím – všechno bylo OK až do nějaké upoutávky – někdo si všimnul,že tam není Nova a ihned to přepnul.A vůbec ho nezajímalo co se vysílá, hlavně,že tam byla Nova.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .