Německé kabelovky kritizují upřednostňování DVB-T

Svazy kabelových operátorů kritizují privilegování terestrického přenosu, především DVB-T, na úkor kabelového šíření. Podle jeho předsedy ročně promrhá ARD a ZDF 380 milionů euro z koncesionářských poplatků na šíření svých …Přes 50 procent diváků (podle údajů svazu Anga 57 procent) sleduje v Německu televizi po kabelu. Ve městech je tento podíl ještě větší. Vypnutí analogových vysílačů a zapínání digitálů tak proto ve velkých aglomeracích nečiní žádné potíže, protože většina diváků se stejně dívá na televizi po kabelu. Ten navíc kromě běžně dostupných kanálů (veřejnoprávních i komerčních) nabízí ještě řadu speciálních.

Svaz německých kabelových televizí Anga požaduje změnu rámcových podmínek, které by odstranily nevýhody kabelových televizí v soutěži s jinými sítěmi. S tímto požadavkem se provozovatelé kabelových televizí obrátili v rámci jednání svazu zemí na fóru Digitální média na politiky. Kabeloví operátoři poukazují na zvláštní význam kabelových sítí pro další rozvoj mediálního a telekomunikačního trhu. Neboť kabelová televize je schopná zajistit odpovídající konkurenci monopolu společnosti Deutsche Telekom v oblasti budoucích širokopásmových služeb. „Širokopásmová kabelovka je jedinou nezávislou infrastrukturou, která může vytvořit paralelu k sítím Telekomu. Jak důležité to je pro budoucí trh s širokopásmovými službami, ukazuje aktuální diskuse o regulaci nových tras optických kabelů společnosti Deutsche Telekom,“ řekl šéf německého Svazu kabelových operátorů Dr. Ralf Heublein citovaný serverem Digitalfernsehen.de.

Aby se tento potenciál mohl rozvinout i se svým pozitivním působením na pracovní trh, je zapotřebí provést co nejrychleji změny rámcových regulačních podmínek, které kabelové sítě dosud znevýhodňují v soutěži s jinými infrastrukturami. „Platné autorské zákony neposkytují rovné podmínky pro jednání, nýbrž staví kabelové operátory do pozice vydíratelných. Zákonodárci musí využít novely autorského zákona pro vytvoření rovnocenných vyjednávacích pozic,“ požaduje předseda svazu Anga Dr. Peter Charissé.

Další věcí, kterou svazy kabelových operátorů kritizují, je privilegizace terestrického přenosu především DVB-T. Podle Charissé ročně promrhá ARD a ZDF 380 milionů euro z koncesionářských poplatků na šíření svých televizních a rozhlasových programů pozemní cestou. „Absurdní mrhání koncesionářskými poplatky, když člověk pomyslí, že šíření s mnohem větším zásahem diváků přes kabel stojí jen zlomek,“ míní Charissé. Krom toho kritizuje, že terestrickému způsobu šíření chybí kanál pro zpětnou odezvu, potenciál pro interaktivní širokopásmové služby a vede tudíž do slepé uličky.

Zástupci provozovatelů kabelových televizí se obávají, že politici se budou opět hlavně zabývat pouze terestrickým šířením signálu. Stejně jako dříve existovaly cechy i nyní se vytvářejí různé profesní a oborové svazy. Svůj svaz mají i německé kabelové televize. Tím největším je už zmiňovaná Anga. V té je sdruženo celkem 131 firem, které nabízejí kabelovou televizi. Kabelovou zásuvku má doma více než polovina Němců. Ve stále více kabelových sítích jsou dostupné i takové služby jako širokopásmový internet a IP-telefonování. Operátoři sdružení ve svazu Anga dodávají služby devíti milionům domácností.

Jak už vyplývá z předchozího, cílem sdružení Anga je zlepšit podmínky hospodářské soutěže v branži kabelových operátorů. Těžištěm práce je odstranění regulačních zábran a zrovnoprávnění postavení s ostatními způsoby přenosu signálu, dále hromadné uzavírání smluv na využívání autorských děl a také podpora při zavádění nových kabelových technologií a služeb.

S tím souvisí i odborný veletrh ANGA Cable, který svaz pořádá prostřednictvím své dceřinné společnosti. Jedná se o jeden z největších evropských veletrhů, který se zabývá kabelovými a satelitními technologiemi. V roce 2005 navštívilo ANGA Cable přes 7 900 odborníků z 65 zemí. 299 vystavovatelů z 31 zemí rozprostřelo své stánky na 7 650 metrech čtverečných. Letošní ročník proběhne 30. května až 1. června v Kolíně nad Rýnem. V současnosti je už přihlášených přes 230 vystavovatelů. Ti projevili zájem o zhruba 7 500 metrů čtverečných výstavní plochy. Mezi sponzory se řadí Astra, CNN nebo Nagravision.

Provozovatele družic Astra najdeme i na seznamu vystavovatelů. Na něm jsou uvedené i společnosti jako Eutelsat, Alcatel, Fagor Electronica S. Coop., Hyundai Digital Technology Europe GmbH, Korea Electronics Association, Motorola, PHILIPS Content Protection, Premiere Fernsehen GmbH & Co. KG, RTL Shop GmbH, SAB Trading BV, Siemens AG Communications, SIEMENS, Home and Office Communication Devices GmbH & Co. KG, sonnenklarTV, Thomson, Toshiba Electronics Europe GmbH, TV1.DE GmbH a další.

Součástí veletrhu jsou i odborné semináře a konference. Letošní ročník veletrhu ANGA Cable otevře hodinu a půl dlouhá diskuse na téma Postavení broadbandu v hospodářské soutěži. Komu se podaří se připojit? Své příspěvky přednesou: Prezident Angy Thomas Braun, ředitel firmy Netcologne Werner Hanf, ředitel Kabel Baden-Württemberg Georg Hofer, ředitel společnosti HanseNet Harald Rösch, vedoucí oboru T-Online Marc Schröder, mluvčí vedení podniku Kabel Deutschland Christof Wahl a ředitel Unity Media Dr. Herbert Leifker.

Kromě svazu Anga najdeme v Německu ještě Německý svaz kabelovek Der Deutsche Kabelverband. V Rakousku hájí zájmy kabelových operátorů Multimedia Austria a ve Švýcarsku Swisscable.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .