MMP – Digitální televize do kapsy

radiotv22Digitální televize není a v žádném případě nebude bedýnkou, která by sloužila jen k pasivnímu sedění před obrazovkou a koukání. Díky řadě doplňkových služeb bude umět mnohem víc. Ostatně o některých aplikacích, které digitál nabídne, jste si mohli přečíst v článku Jaké libůstky se skrývají pod zkratkou MHP?

Stejně jako mobilní telefony už zdaleka neslouží jen k telefonování, digitální televize nebude jen televizí. Jenže MHP má jednu nevýhodu. Jedná se o multimedia home platform. Jak název napovídá, jedná se o něco, co je doma. A to v současné době mobilů a notebooků znamená nevýhodu. Člověk si chce užívat svobody a tak potřebuje přenosná zařízení. Georg Lütteke, vedoucí nových technologií u Philipse se proto zabývá technologií MMP – multimedia mobile platform.

Svoji vizi MMP představil na Medienforu, které se konalo od 26. do 27.srpna v Berlíně. MMP by mělo být jakési MHP, kde koncovým přístrojem nebude set top box, ale nějaký mobilní přístroj. Lütteke vidí černě snahy výrobců telefonů udělat z mobilu multimediálního všeumělce. „Měli bychom si teď raději udělat půl roku čas na vypracování otevřeného standardu, než abychom se později roky zabývali neslučitelnými formáty.“ Lütteke by rád naplnil významem slovo konvergence mezi televizí, rozhlasem a telekomunikací, které by chtěl svést na jednu platformu.

Lütteke, který je zároveň otcem MHP, předpokládá, že se mobilní varianta objeví na trhu nejpozději do dvou let. Rozhovory na toto téma už proběhly v rámci Digital-Video-Broadcasting-fora. Na něm mohlo 40 vyvolených sledovat průběh Olympiády na svém Smart Phonu nebo jiném podobném zařízení. Mobilní diváci sehráli roli pokusných králíků v projektu bmco – Broadcast Mobile Convergence. Projektu se účastní Nokia, Philips, Universal Studios Networks Germany a vývojové oddělení společnosti Vodafone. Šéf projektu Claus Sattler, který experimentuje s DVB-H (DVB-Handheld – digitální televize pro přenosná zařízení, spotřebuje méně energie, donedávna se označovala DVB-X), vyjádřil uspokojení nad dosavadním průběhem. Technika funguje dobře a zájem uživatelů je podle něj velký.

Zkušební vysílání pobíhá probíhá podle serveru heise.de až do poloviny září. K dispozici je zatím kanál s výkonem 10 kilowatt. Program je zatím možné sledovat jen na jediném telefonu a to Nokii 7700. Brzy ji doplní Philips Hotman 2. Akumulátor vydrží zhruba tři až čtyři hodiny. Problém je ale se signálem. Na dvorcích nedaleko Alexanderplatzu, kde je hlavní vysílač, je signál horší než ve vlacích S-Bahnu v okrajových čtvrtích.

Kromě zkoušek vlastní funkčnosti se bmco zabývá i hledáním obchodních produktů, které se za pomoci takovéto vymoženosti dají vytvořit. Kromě běžného televizního programu tak nabízí i interaktivní služby. Společně s VIVAplus mají diváci možnost rozhodovat o dalším klipu nebo si hned objednat vyzváněcí melodii. Jako další možnost, jak interaktivní služby komerčně využít, uvádí Sattler možnost stáhnout si upoutávku na film a následně objednat lístky do kina.

80 procent z 1500 testovacích uživatelů považuje televizi DVB-H v mobilu za dobrý nápad a stejně tak 80 procent je ochotno za takovou službu platit 12 euro měsíčně. Podle vedoucího projektu Sattlera je ale 12 moc. Aby se DVB-H prosadilo je potřeba nabídnout všem provozovatelům sítí a poskytovatelům obsahu přístup k této platformě. S plošným komerčním využitím nepočítá před rokem 2006, protože do té doby nebude stát dostatek potřebných terminálů.

Technologii podobnou DVB-H teď testuje i Technická univerzita ve Štýrském Hradci v Rakousku. Signálem je zásobeno 150 domácností ve městě. Projektu se účastní dceřinná organizace Technické univerzity Joanneum Research, Siemens, Telekom Austria, veřejnoprávní ORF a mediální rada RTR. Podle Otty Koudelky z Technické univerzity dopadly testy s příjmem v autě podstatně lépe než u analogu. V Itálii se už pracuje na interaktivní reklamě.

Tyto snahy nechtěly ze začátku podporovat firmy jako Microsoft. Protože ale způsoby přenosu jako UMTS nebo DVB-H už dostávají svoji podobu, roste tlak od operátorů a DVB fóra prosazovat MMP.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .