Japonská digitální zodpovědnost

Mohlo by se zdát, že Japonsko bude mít v přechodu na digitální vysílání zpoždění. Testování veřejnoprávní televize NHK zahájilo před třemi lety, volí vlastní systém ISDB a navíc kráčí cestou zodpovědnosti, kvalitní technické …Mohlo by se zdát, že Japonsko bude mít v přechodu na digitální vysílání zpoždění. Testování veřejnoprávní televize NHK zahájilo před třemi lety, volí vlastní systém ISDB a navíc kráčí cestou zodpovědnosti, kvalitní technické přípravy a rozsáhlé osvěty. Nezapomíná ani na budování nového vysílače.

O různosti přístupu k digitalizaci už bylo napsáno mnohé (viz článek Digitální vysílání v Evropě). Volba vysílacích systémů, způsob osvěty a technické přípravy se stát od státu liší, ale zodpovědnosti by se mohli mnozí od Japonců učit.

Dobrá volba je počátek úspěchu

Japonci se rozhodli jít vlastní cestou přijatelnou jejich kultuře nejen v oblasti přípravy na digitální vysílání a informování veřejnosti, ale zvolili rovněž vlastní technické řešení. V současné době existují tři druhy vysílacích systémů, které mohou být šířeny pozemně (terrestriálně), satelitně nebo kabelově. Systém ATSC je typický pro Ameriku, DVB pro Evropu a ISDB pro Japonsko.

„Zvolený systém plně odpovídá požadavkům japonského trhu a vývoji v oblasti HD televizí (přístroje s vysokou rozlišovací schopností), včetně nabídky set-top boxů, které se začaly prodávat na podzim roku 2004…,“ komentují situaci na trhu zástupci firmy Sony v souvislosti s uvedením nové řady televizorů na internetových stránkách sony.com.

Dobrý start je polovina úspěchu

Vše začalo před třemi lety vydáním prozatímních licencí pro 17 televizních stanic a zahájením vysílání zemské digitální televize v části tří největších oblastí Japonska: v Tokiu, Ósace a Nogoji, kde mohou zájemci od dubna letošního roku sledovat digitální televizi rovněž na displeji svého mobilního telefonu nové generace. Služba by měla být dostupná do konce roku po celém Japonsku. Oznámilo to japonské ministerstvo komunikací, včetně podrobných informací o novém tokijském vysílači o výšce 600 metrů (bude největší na světě – jak jinak) a další fázi informační kampaně o digitalizaci. Stavba, která dosud probíhá, by měla být definitivně ukončena v roce 2010, stejně jako definitivní vypnutí analogu.

Technické údaje zveřejněné na stránkách Sony dále upřesňují, že japonská veřejnoprávní televize NKH spustila první experimentální vysílání již v roce 1986 1125/60i analogového MUSE systému (Multiple Sub-Nyquist Sampling Encoding) pomocí dvou BS-2 satelitů. Důvodem urychlení procesu byly Letní olympijské hry v Atlantě a Sydney a dále pak zimní OH v Naganu, které si mohli diváci vychutnat v té nejlepší kvalitě. Také mistrovství světa v kopané v roce 1998 a obrázky země z raketoplánu v roce 2000 byly „průkopníky“ japonského digitálního vysílání.

Japonská asociace JEITA (Japanese Information Technology Industries Association) uvádí na svých internetových stránkách jeita.or.jp oficiální start HD vysílání v prosinci roku 2000 s použitím ISDB-S a standardizovaného video formátu 1080/60i. Upozorňuje dále na zájem o digitální set-top-boxy, které má již více než 20 milionů diváků. Ti mají možnost sledovat digitální kanály na satelitu, které mají 24 hodinový program. Pozemské (terrestriální) pokrytí ISDB-T bylo odstartováno v loňském roce.

Obliba HDTV v Japonsku

Spíš než kritické scénáře o digitalizaci trápí Japonce výběr přístrojů. V pestré nabídce se rozhodují mezi SD či HD televizory, mezi set-top boxy a miniaturními digitálními televizemi, mezi mobily třetí generace či kamerami, s možností natočení vlastního programu. Informace na stránkách JEITA hovoří o dvou letopočtech, které pomohly rozvoji HDTV. První byl v roce 1990, kdy společnost General Instruments (GI) navrhla „all-digital“ HDTV systém a druhým významným mezníkem byl rok 2000, kdy byl přijat „určitý“ blíže neučený protokol založený na HD-CIF (Hight Definition Comon Image Format) s rozlišením 1080×1920.

Tvář Japonska současnosti určují tedy vlastní proces digitalizace, miniaturizace digitálních přístrojů, HDTV systémy a především rozsáhlá osvěta, včetně vysoké zodpovědnosti vlády.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .