HDTV v Česku: Prima vysílá pozemně v Praze, ČT 1 se chystá od září na satelit

kavky2 Dostupnost televizního vysílání ve vysokém rozlišení je v Česku opět o něco širší. Prima spustila volné pozemní vysílání svého programu v rámci tří vysílačů společnosti Czech Digital Group v Praze. Česká televize plánuje zahájení satelitního přenosu ČT1 HD na září. Vysílání pořadů z prvního programu postupně doplní i realce z ČT2 a ČT4.

Pražští diváci prahnoucí po nejnovějších trendech mají od počátku května k dispozici další impuls pro uspokojení svého zájmu o moderní technologie. Televize Prima spustila v digitální síti společnosti Czech Digital Group na 46. kanále test šíření signálu svého vysílání v HD kvalitě (high definition – vysoké rozlišení). Programová nabídka je totožná s vysíláním této stanice ve standardním rozlišení. Samotné pořady nejsou na primáckých pracovištích na Palmovce odbavovány extra v HD i ve SD verzi. Jedná se o tzv. upscale, kdy jsou programy pro vysílání ve vysokém rozlišení přepočítané z toho klasického. Prima HD je v Praze k naladění na 46.kanále, její pozemní pokrytí metropole předčí obdobné komkurenční stanice ČT1 HD a Nova HD, které jsou zkušebně šířeny ve čtvrtém mulriplexu, který v hlavním městě provozuje společnost Telefonica O2.

Součástí testovacího vysílání Primy HD je i vysílání více jazykových stop k jednotlivým pořadům. „Vysíláním v HD kvalitě chceme vyhovět požadavkům řady diváků, kteří po tomto rozlišení volají,“ zdůvodnil v tiskové zprávě tento technologický krok TV Prima její technický ředitel Patrik Slavík. „V této přípravné fázi si chceme kromě jiného ověřit, jak se budou v běžných domácích podmínkách chovat přijímače při příjmu vysílání v MPEG4,“ uvedl dále. Pražané si tak prostřednictvím volně dostupného pozemního vysílání mohou vyzkoušet v praxi své nové televizory či set top boxy, které jsou HD ready.

Spuštěním Primy HD na 46.kanálu došlo k jakémusi rozdvojení třetího multiplexu v metropoli. CDG vysílá standartně svoji digitální síť na 59.kanálu. Zde je jeho programovou náplní vysílání tří stanic – TV Óčko, Z1 a Public TV. Ze stanovišť Ládví, Strahov a Zelený pruh je šířen na zmíněném 46.kanálu kromě těchto kanálů i signál Prima HD a dále TV Noe a Radio Proglas. Prima spuštěním své HD verze pro DVB-T doplnila vysílání dalších tuzemských plnoformátových stanic ve vysokém rozlišení. O Nova HD a ČT1 jsme se již zmínili, nejmladší z komerčních subjektů – TV Barrandov nabízela svoji HD verzi v digitální kabelovce nejsilnějšího tuzemského operátora UPC.

Konkrétní plány pro rozvoj své strategie pro HD vysílání prozradila Česká televize prostřednictvím svého ředitele pro projekt digitalizace Pavla Hanuše. Ten v rozhovoru pro Digizone.cz potvrdil, že veřejnoprávní televize zahájí v první záříjový den satelitní distribuci svého prvního programu v HD kvalitě. „ Jde o to, abychom správně nastavili všechny distribuční trasy, odbavení vysílání, a správně optimalizovali parametry, aby to bylo v pořádku. Pak přijde velký HD projekt – Olympiáda ve Vancouveru – a teprve potom začneme vysílat v HD nejen ČT 1, ale i ČT 2 a ČT 4,“ konkrétně poodhalil plány Hanuš.

Zmíněné kanály však nebudou k dispozici ve vysokém rozlišení všechny paraelně, ale ČT připraví jakýsi výběr pořadů ze všech stanic, které pak nabídne na svém HD kanálu, který je teď na Kavčích horách pracovně nazýván The Best of. „Když poběží na ČT 1 pořad v HD, tak i HD kanál bude simultánně přebírat pořad z ČT 1. Bude to jakýsi bonus ke standardnímu vysílání v tom čase, a podobně to bude i s Dvojkou a Čtyřkou. Bude to vlastně kombinovaný kanál, ve kterém se budou střídat HD pořady jednotlivých programů ČT,“ vysvětlil Hanuš. Po prázdninách startující satelitní distribuci HD kanálu ČT1 nehodlá Česká televize zpoplatňovat. Záleží jen na satelitních operátorech, jakým způsobem tuto stanici zpřístupní svým klientům.

Česká televize ve svých plánech s pětiletým výhledem dopředu nepočítá s tím, že by počet svých HD kanálů do roku 2013 rozšiřovala. Výroba vlastních pořadů i nákup akvizic v tomto formátu je velmi drahá záležitost. Veřejnoprávní stanice má pro živé vysílání k dipozici nový velmi moderní přenosový vůz s HD technologií. Může tak pro své sportovní přenosy z ČT4 či omezeně ještě z ČT2 zajistit vysílání ve vysokém rozlišení, které by se dostalo současně do onoho společného The best of HD kanálu.

Diváci, kteří si vysílání ve vysokém rozlišení oblíbili, naleznou nejširší nabídku kanálů u satelitního operátora Skylink. Ten jich v balíčku HD plus nabízí hned sedm. K dipozici tu jsou stanice Nova HD, Nova sport HD, Eurosport HD, Brava HDTV, Filmbox HD, The History HD a Discovery HD. Digitální kabelovka od UPC pak nabízí programy HBO HD, Voom HD a National Geographic Chanell HD.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .