Fričová jedná s UPC o teleshoppingovém kanálu

Česká republika by se měla zjara příštího roku dočkat celoplošného teleshoppingového kanálu. Nepůjde ale o projekt Nat1, o kterém RadioTV v minulosti opakovaně informovalo, nýbrž o stanici TOP TV, za níž stojí předseda Rady pro reklamu Zbyněk Roubal a generální ředitelka rádií Frekvence 1, Evropa 2 a mediazastupitelství Regie Radio Music Kateřina Fričová. TOP TV bude provozovat společnost United Teleshop, která letos v březnu získala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání licenci pro vysílání v kabelových rozvodech po celé ČR.

Projekt starý čtyři roky

„S teleshoppingovým projektem za mnou přišel Zbyněk Roubal již před téměř čtyřmi lety. Tehdy jsem neměla pocit, že je to ta správná doba. Loni jsem naopak nabyla dojmu, že ten čas nastal. Podílela jsem se na programové skladbě a spoluobhajovala ho před RRTV. Jsem přesvědčena, že taková stanice šanci má,“ říká Fričová, která podle informací RadioTV vedla předběžná jednání o zařazení TOP TV do programové nabídky největší české kabelové společnosti UPC. Ta však zatím skončila bez výsledku, protože obě strany se nemohly domluvit, kdo by měl komu za zařazení teleshoppingového kanálu platit.
Fričová ani mluvčí UPC František Malina se nechtějí k jednáním blíže vyjadřovat, z neoficiálních zdrojů je ale zřejmé, že zatímco UPC požadovala platbu od United Teleshop, provozovatel teleshoppingového kanálu počítal s platbami UPC. Pravděpodobně proto, že programovou skladbu TOP TV nebudou tvořit jen reklamní bloky a teleshopping, jak je známý z obrazovky českých celoplošných televizí. „Součástí programu budou vlastní zábavné pořady, soutěže… TOP TV bude mít vlastní moderátory. Inspirací mi byla jednak moje vlastní televizní zkušenost, jednak obdobné stanice ve Francii,“ přiblížila Fričová, jež v letech 1998 až 2000 vedla televizi Prima.

Zahájení vysílání: duben 2005?

TOP TV chce podle Fričové spolupracovat se všemi hlavními provozovateli televizního vysílání a „se všemi také jedná“. „Vysílat začneme na jaře,“ prozradila šéfka Frekvence 1 a Evropy 2. Počáteční investice Fričová odhaduje na desítky milionů korun, jejich návratnost očekává v období do tří let od zahájení vysílání. Bližší informace ale zatím nechce kvůli probíhajícím jednáním prozradit. TOP TV má zatím oprávnění vysílat v kabelových rozvodech společnosti 4M Rožnov s.r.o. v Hostašovicích, Hutisku, Solanci, Rožnově pod Radhoštěm, Těšenicích, Viganicích, Zděchově, Ženklavě a Životicích. Zatímco s UPC již TOP TV zahájil jednání, druhou největší kabelovou síť Karneval podle mluvčího Jana Hlaváče dosud neoslovil.
Největším podílníkem TOP TV, respektive společnosti United Teleshop, je šéf Rady pro reklamu Zbyněk Roubal (patří mu 40 procent firmy). Roubal v minulosti usiloval o převzetí teleshoppingového kanálu Nat1, na jehož vysílání se měli podílet mj. bývalí moderátoři Televizních novin na Nově Eva Jurinová a Zbyněk Merunka. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání jej v červnu 2002 schválila jako nového společníka firmy Nat1 s.r.o., která je provozovatelem stejnojmenného kabelového kanálu. Podle Pavla Baráka z Úřadu RRTV ale tato změna nikdy nebyla realizována ani zapsána do obchodního rejstříku. Přesto se zástupci Nat1 letos v únoru pokusili ovlivnit rozhodování Rady o licenci pro konkurenční projekt TOP TV argumentem, že Roubal figuruje jako spolumajitel u obou společností.

Fričová: Roubal nebyl společníkem Nat1

„17. února Rada přerušila řízení z důvodu šetření předběžné otázky, kterou byla žádost společnosti Nat1 s.r.o. o odložení rozhodnutí Rady ve věci žádosti o udělení licence společnosti United Teleshop s.r.o. do vyjasnění vztahů mezi Nat1 s.r.o. a Zdeňkem Roubalem,“ říká k tomu Pavel Barák. „24. února Rada nařídila další ústní jednání na 9. března 2004 ve 14.30 h; vyzvala Nat1, s.r.o., aby doložila ve lhůtě do tří dnů ode dne doručení výzvy
veškeré ověřené listiny, které dokladují vzájemné právní vztahy vyplývající z již uzavřených smluv s panem Roubalem. 9. března proběhlo ústní jednání a 23. března Rada udělila společnosti United Teleshop s.r.o. licenci na dvanáct let.“
Podílel se tedy nějak Zbyněk Roubal na provozu teleshoppingového kanálu Nat1? Kateřina Fričová tvrdí, že nikoli: „Zbyněk Roubal nikdy nebyl společníkem Nat1.“
Udělení licence TOP TV nabylo právní moci 21. dubna a podle Pavla Baráka by stanice měla zahájit vysílání nejpozději do 16. dubna 2005. Podle podkladů, které provozovatel dodal RRTV, by mělo jít hned od začátku o 24-hodinové vysílání. Fričová má v United Teleshop minoritní 12-procentní podíl, stejně jako podnikatel Jaroslav Havel. Druhým největším podílníkem společnosti je Martin Vocásek, jemuž náleží 36 procent United Teleshop. Firma má dva jednatele – Roubala a Havla – a jako předmět podnikání v obchodním rejstříku uvádí mj. maloobchodní prodej a pronájem zvukových a zvukově-obrazových záznamů, vydavatelskou a nakladatelskou činnost, agenturní činnost v oblasti kultury a umění či marketing.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .