Dobře naladěná olympiáda

Vlastníte-li starou televizi, nezoufejte, můžete si dokoupit set-top-box. Lákají prodejci (a nejen oni) před olympiádou v Turíně své zákazníky. A mají úspěch. Olympiáda skutečně vyprazdňuje prodejcům sklady a diváci nezřízeně nakupují.Vlastníte-li starou televizi, nezoufejte, můžete si dokoupit set-top-box. Lákají prodejci (a nejen oni) před olympiádou v Turíně své zákazníky. A mají úspěch.

Olympiáda skutečně vyprazdňuje prodejcům sklady a diváci nezřízeně nakupují. Pamětníci to srovnávají s rokem 1956, kde se podařilo České televizi (ČT) zajistit přenosy ze zimních olympijských her a počet majitelů televizních přijímačů se během roku více než zdvojnásobil… Tentokrát se ovšem nejedná o televizory (třebaže by to byla zajímavější varianta), ale o „přídavnou“ techniku, která umožňuje dokonalejší příjem. Lidé raději zůstávají u starších a levnějších televizorů – digitální set-top box je pro ně pouze „přechodnou stanicí“–, než se objeví cenově dostupné integrované digitální televize. Kdy to bude, nikdo neví – zřejmě až se výrobci přídavných zařízení dostatečně „saturují“. Cena set-top boxu je poměrně levná záležitost (od 2000 Kč) a olympiáda za to stojí. A to nás ještě čeká fotbalové a hokejové mistrovství světa. Výrobci se mohou radovat…

Podle informací z tisku vlastní do dnešního dne set-top-box zhruba 100 000 lidí. Prodejci žehrají, že technika je brzo vyprodaná a nevědí, zda dokáží všechny zájemce plně uspokojit. A to běží digitální vysílání zatím jen v Praze, v Brně a Ostravě a olympiáda se ještě vůbec nerozběhla. Česká televize spustí program zaměřený na sport 10. února, v den zahájení 20. zimních olympijských her v Turíně. Digitálním kanálem chce prý motivovat obyvatelstvo k nákupu set-top boxů. Ředitel ČT Jiří Janeček doslova říká: „Sázíme na to, že ti, kteří si budou chtít letošní ZOH v Turíně vychutnat v neobvyklé a nadstandardní šíři a pestrosti, si zakoupí technické vybavení – set-top-boxy –, které jim to bez ohledu na vzdálenost do Kavčích hor, či dokonce do Turína pohodlně umožní…“


ZOH Turín: možnosti
ČT4 – pozemní šíření.
Vysílání v normě DVB-T je připraveno v Praze, Brně a Ostravě. Je třeba vlastnit televizor vybavený zařízením pro příjem digitálního vysílání nebo tzv. set-top-box. Ten zajišťuje převod digitálního signálu a zobrazení na klasickém televizním přijímači.

Satelit

Kanál ČT4 je na družici Astra 3A na stejné pozici jako ČT1 a ČT2 a pro příjem je nutná karta Czechlink. Satelitní digitální vysílání UPC Direct probíhá na družici Astra 19,2E.

Kabelové vysílání

Program bude k dispozici v sítích kabelových televizí, které o něj ČT požádali (UPC a Karneval).

A aby to nebyla jen marná slova, přichází ČT dokonce s průzkumem, který pro ně vypracovala společnost SC&C. Ten hovoří o tom, že 60 % lidí je připraveno si za různých podmínek zakoupit set-top-box, přičemž 4,3 % oslovených až ve chvíli, kdy bude digitální vysílání v provozu. Necelých 12 % jej zakoupí, pokud jim bude vyhovovat programová nabídka, čtvrtina vyčká, až bude více zkušeností. Dalších 16,7 % se o digitální vysílání bude zajímat až v době vypínání analogového vysílání… Jsou tu i neinformovaní a ignoranti – je jich přes 10 % a odpovídají, že o digitální vysílání nemají zájem. Nejvíce respondentů, přes 30 %, uvedlo, že na digitální vysílání nemá žádný názor.

Zavedením sportovního kanálu tak dala televize jasně najevo, co si o digitalizaci myslí, a nahrála výrobcům. Ti mají reklamu zdarma a odbyt zajištěný.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .