DMB se stále rozrůstá, ale televize v mobilu nenadchne každého

radiotv221Po Bádensku-Württembersku se licenční řízení připravuje ve spolkové zemi Sársko. Stejně jako v případě Bádenska-Württemberska i tady chtějí televizi a rádio přes mobilní telefony rozjet před fotbalovým šampionátem.Po Bádensku-Württembersku, které už vypsalo licenční řízení na frekvence v DMB, se další licenční řízení připravuje ve spolkové zemi Sársko. Stejně jako v případě Bádenska-Württemberska i tady chtějí televizi a rádio přes mobilní telefony rozjet před fotbalovým šampionátem. Sárská mediální rada LMS chce aby v Sársku fungovalo DMB založené na DAB stejně jako v Koreji, kde se tento systém používá už od léta. Podle plánů má být DMB zavedeno na všechna místa, kde se bude fotbalový šampionát hrát a v místech, kde budou ubytování návštěvníci této podívané.

Předseda LMS Stephan Ory vyzdvihl, že projekt je iniciativou, která vzešla od investorů, kteří chtějí vytvářet zisk pomocí moderní digitální techniky a frekvencí, které doposud leží ladem. Ačkoliv s projektem přišel soukromý sektor, LMS bude podle náměstka ředitele této organizace Jörga Ukrowa podnikat další kroky ve spolupráci s mediálními radami ostatních spolkových zemí a Spolkovou agenturou pro sítě (Bundesnetzagentur). Souběžně se snahami o zavedení DMB se v Sársku stejně jako v Bádensku-Württembersku budou snažit i o zavedení DVB-H.

V Jižní Koreji odstartovalo komerční využití DMB už v létě. Na mobilních telefonech, PDA nebo obrazovkách v autech můžou korejci sledovat 20 televizních a rozhlasových kanálů. Televizní programy nabízejí podle serveru Digitalfernsehen.de obsahy jako jsou komedie, sport, hry a filmy. Rozhlasové programy nabízí hudbu, komedii, anglickou a čínskou zábavu, sport a namluvené knížky. 12 hudebních programů vysílá 24 hodin denně bez reklam. TU Media plánuje rozšíření počtu programů na 40.

Korejská vysílací rada KBC udělila licenci na satelitní šíření programů přes DMB terestrickým vysílatelům MBC a SBS. U televize vysílané přes DMS se z hlediska zájmu diváků liší prime-time. Zatím co u běžné televize je po osmé večer, stanice vysílající prostřednictvím DMB ho zažívají mezi osmou a devátou ráno, v době oběda od dvanácti do půl druhé odpoledne a večer mezi šestou a osmou.

Právě s Korejci se na spolupráci dohodla Bavorská Centrála pro nová média, která uzavřela dohodu s korejským Ministerstvem informatiky a komunikace. Těžištěm spolupráce má být právě vývoj DMB. Mj. i tady se za důležitou událost považuje fotbalový šampionát. Spolupráce byla dohodnuta letos na jaře. Dvouleté projekty se zaměřují na rychlé zavedení DMB na německý a evropský trh. Podle vyjádření presidenta Samsung Digital Media Business Davida Steela, je společnost schopna začít do konce roku dodávat na evropský trh mobily, které budou schopné přijímat vysílání DMB. Moduly pro jeho příjem se už v současnosti montují do PDA, notebooků nebo DVD-playerů. Kromě DMB se Samsung zabývá i vývojem v oblasti DVB-H.

V Německu byla technologie DMB představena loni na podzim, kdy se o ní diskutovalo na Mediálních dnech v Mnichově. Protože Korejci patří mezi průkopníky v používání tohoto systému, předvedli ho loni v Mnichově právě oni. Konkrétně výzkumný institut Electronics and Telecommunications Research Institute společně s britským výrobcem Radioscape.

Britové o televizi v mobilu zájem nemají

Jak jsme Vás informovali minulý týden, ve Velké Británii spustil Vodafone vysílání 19 stanic v síti UMTS. Ve Spojeném království provedli nedávno studii, podle které ale není o televizi na mobilu velký zájem. Podle Entertainment Media Research (EMR) je pro 65 procent lidí na Ostrovech mobilní telefon sice jejich nejoblíbenější technickou hračkou. Na otázku, zda by se přes mobil chtěli dívat na televizi ale 70 procent z nich odpovědělo NE. Podle EMR je mnohem větší zájem o televizní vysílání v počítači než na mobilu. Právě PC totiž často slouží jako druhá televize, kterou je možné bez problémů sledovat i během vyřizování emailů nebo surfování v síti.

A v Británii ještě zůstaneme. Další technickou novinku v oblasti televize a to HDTV začne BBC testovat v příštím roce. Fotbalové mistrovství světa v Německu by se ve formátu HDTV mělo objevit v rámci tohoto testu. Od poloviny roku 2006 se programů ve vysokém rozlišení dočkají vybraní diváci digitálního satelitu a kabelu a DVB-T v Londýně. Generální ředitel BBC Mark Thompson slíbil, že HDTV bude na všech digitálních platformách BBC nejpozději v roce 2010. Zkušební vysílání potrvá zhruba rok.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .