Digitalizaci nebude řešit zvláštní zákon

radiotv22Do konce března má ministerstvo dopravy a spojů s ministerstvem kultury předložit novelu stávajícího zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která se týká digitalizace.

Přechod na digitální terestrické televizní vysílání nebude řešit zvláštní zákon, ale novela loni schváleného zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Její návrh má do konce března předložit ministerstvo dopravy a spojů společně s ministerstvem kultury. Serveru RadioTV to řekl Jan Uhlíř, zástupce Rady pro rozhlasové a televizní vysílání v meziresortní Skupině pro digitální vysílání.

Provozovatele multiplexu určí Rada

Nápad s novelou stávajícího mediálního zákona pochází od ministerstva kultury. Chystaná úprava má například řešit rozdělení role provozovatele televizní stanice a provozovatele digitálního multiplexu, v jehož rámci může vysílat až pět různých televizí. „Současná představa, která je věcným obsahem navrhované novely, vychází z toho, že licenci na provozování multiplexu bude udělovat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání,“ říká Uhlíř.

V minulosti zazněly úvahy o tom, že by oprávnění k provozování multiplexu měl udělovat Český telekomunikační úřad. Ten bude podle Uhlíře koordinovat kmitočty pro digitální vysílání, povolovat provoz konkrétních vysílacích zařízení, a případně udělovat licence k provozování telekomunikačních sítí. Novela má také vyřešit způsob financování přechodu na digitální vysílání, zejména vzhledem k veřejnoprávní televizi. Komerční stanice se budou muset obejít bez výraznější pomoci státu.

Komerční televize bez státního příspěvku

„Předpokládá se, že investoři budou schopni svými podnikatelskými plány najít prostředky pro provozování digitálního vysílání. V úvahu by přicházela pouze podpora v případě veřejnoprávních subjektů. Další, dosud ne příliš vymezené náklady požadované od státu, mohou vyplynout z potřeby ukončovat analogové vysílání na určitých omezených územích, jedná se o náklady na přelaďování analogových vysílačů, nebo náklady na podporu digitalizace postižených domácností,“ vysvětluje Uhlíř.

Podle radního by bylo žádoucí, aby chystaná novela vstoupila v platnost do konce roku 2002. „Tehdy totiž skončí experimentální licence pro dva experimentující subjekty, a bylo by vhodné, aby bylo možno pro příští rok udělit řádné licence podle platné legislativy,“ odůvodňuje Uhlíř. Oprávnění k digitálnímu vysílání vydala Rada v roce 1999 Českým Radiokomunikacím a společnosti Czech Digital Group. Oba subjekty vysílají v Praze, Radiokomunikace na 25. a Czech Digital Group na 46. kanálu.

Stihnou to poslanci ještě letos?

Uhlíř připouští, že není jisté, zda Poslanecká sněmovna stihne novelu projednat do červnových parlamentních voleb. „Je třeba zaměřit úsilí na to, aby se novela dostala na pořad jednání hned v nově zvolené sněmovně.“ Na přijetí digitální legislativy netrpělivě čeká Česká televize, která by měla v září příštího roku spustit digitální vysílání zpravodajského kanálu ČT 3 a dokumentárního programu ČT 4. Televize uvažuje o tom, že jejich signál v analogové podobě nabídne kabelovým společnostem.

Skupinu pro digitální vysílání, která má řešit všechny problémy spojené s přechodem na pozemní digitální vysílání, tvoří zástupci ministerstev práce a sociálních věcí, financí, ministerstva pro místní rozvoj, kultury, průmyslu a obchodu, dopravy a spojů, Českého telekomunikačního úřadu, Poslanecké sněmovny a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Informace o její činnosti jsou volně k dispozici na internetových stránkách Rady pro vysílání.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .