ČT 1 a ČT 2 vysílají stereofonně

radiotv222Základní zvukový doprovod obou programů ČT1 a ČT2 bude povýšen z formátu MONO na formát STEREO. V uplynulých týdnech se konalo provozní testování změny standardního zvukového formátu kanálů ČT, ke které dojde oficiálně v květnu.

Podmínkou využití této nové služby České televize je vybavení stereofonním přijímačem v oblasti pokryté televizním signálem ze stereo vysílače. I nadále, zhruba ve stejném rozsahu jako dosud, budou pořady odbavovány v dvojjazyčném módu DUO. Zvuk MONO bude naopak nabízen zcela ojediněle u retrospektivních pořadů se sníženou technickou kvalitou. Změna základního zvukového módu se odrazí rovněž v programových přehledech České televize, stereofonní pořady v nich nadále nebudou označovány.

Vedle dominantnosti sterea bude další významnou změnou i to, že divák bude o charakteru vysílaného zvuku informován jiným způsobem než dosud. Tím, že ČT prohlásí své dva programy za stereofonní, bude na rozdíl od dosavadní praxe upozorňovat logem, v teletextu, v programových věstnících atd. pouze na formát DUO.

Zpravodajství do sterea

Česká televize se pro popisovanou změnu rozhodla z několika důvodů. Vedle snahy o přirozené povýšení divákova prožitku, který jsou schopny umocňovat právě vyšší zvukové formáty, se tímto krokem podaří radikálně řešit problém rušivých jevů, které produkují některé televizní přijímače při přepínání zvukového režimu. Moderní dynamická skladba odbavovaného programu vyžaduje často rychlé přechody s nepříjemnými projevy, na což si diváci České televizi často stěžovali. ČT tak reaguje na obecný vývoj v multimediální oblasti a na stále rostoucí vybavení domácností moderními televizory, u kterých je vícekanálový příjem, až na malé výjimky, standardem. Významnou roli v rozhodování o přeměně na stereofonní kanály sehrává hluboký zájem o zvyšování kvality zvuku obecně. Prostorová zvuková kulisa sportovních přenosů, zkvalitnění jejich komentátorských linek ze zahraničí, občasná nabídka vícekanálového doprovodu pro majitele domácích kin. To vše jsou novinky několika posledních let, které ČT postupně zavádí a od září minulého roku navýšilo významně podíl stereofonních pořadů i zpravodajství veřejnoprávní televize.

Stereo vysílače budou všude do dvou let

Je nutné upozornit, že připravované změny se mohou týkat pouze těch diváků, u kterých budou splněny jisté předpoklady. První podmínkou je použití stereofonního televizního přijímače, druhou, která dosud není v České republice dokonale zajištěna, pak pokrytí příjmové oblasti signálem příslušného programu ze stereofonního vysílače. Není ojedinělé, že se diváci setkávají s dostupností stereofonního signálu pouze jednoho programového okruhu. Avšak vzhledem k průběžně prováděné modernizaci podíl stereofonních vysílačů postupně narůstá. Ještě v letošním roce provedou pracovníci společnosti České radiokomunikace výměnu vysílačů České Budějovice – Kleť, kanál 39 a Jeseník – Praděd, kanál 36 tak, aby pro diváky v jejich dosahu byly oba programy České televize poskytovány ve všech zmíněných formátech doprovodného zvuku. Zajištění dokonalého pokrytí významných aglomerací Brna a Ostravska stereofonním televizním signálem lze očekávat v letech 2004-05, kdy je plánována modernizace vysílačů Ostrava – Hošťálkovice, kanál 31, Brno – Barvičova, kanály 35 a 52, a následně pak i vysílače Frýdek-Místek – Lysá Hora, kanál 37.

Z hlediska technického dosáhne tímto krokem Česká televize v duchu evropských kritérií maximalizovaného využití analogového televizního signálu v oblasti obrazu, zvuku i doprovodných služeb, přičemž další rozvoj umožní již jedině přechod k pozemskému vysílání digitálnímu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .