Chyť si Primu a zaplať

radiotv22Menší města a vesnice nemají šanci na zlepšení terestrického příjmu Primy, dokud stanici nepřispějí na zprovoznění a údržbu vysílače. Podle mluvčí Jany Malíkové totiž není problém Primu kdekoli naladit přes satelit.

Televize Prima požaduje od menších obcí a měst příspěvky na zprovoznění terestrických vysílačů. Podle mluvčí stanice Jany Malíkové by se jí jinak nevyplatilo v určitých lokalitách zlepšovat příjem signálu, neboť na celém území České republiky lze Primu bez problémů naladit ze satelitu. „Obecně se snažíme, aby náklady na nové vysílání nepřekračovaly průměrné náklady na vysílání,“ vysvětlila Malíková na dotaz RadioTV.

Jsme komerční televize

Televize koncem minulého roku rozjela akci „Chyť si Primu!“, jejímž smyslem bylo objevit lokality, v nichž je příjem stanice na klasickou anténu problémový. Divákům přitom slibovala, že se pokusí zjednat nápravu. Vzhledem k tomu, že Prima nevlastní tak výkonné vysílače jako Nova nebo veřejnoprávní Česká televize, musí dokrývat celou řadu míst, kam nedosáhne signál ze stávajících vysílačů. Koncem roku se jí podařilo zprovoznit silnější vysílač Klínovec v jihozápadních Čechách.

„V místech, kde by se získalo tak málo nových diváků, že by náklady na vysílání převyšovaly průměr, jednáme s obcemi o podílu na nákladech a jedině tehdy, dojde-li k dohodě, vysílání realizujeme,“ obhajuje Malíková postup Primy, která nedávno nabídla radnici ve Vimperku zprovoznění vysílače za 100 tisíc korun a dalších 50 tisíc korun ročně jako příspěvek na jeho pravidelnou údržbu. „Jako komerční televize musíme uvažovat ekonomicky a nejsme nijak povinni vysílat v místech, kde je to neefektivní a neekonomické,“ říká Malíková.

Chcete Primu? Kupte si satelit

Mluvčí argumentuje také tím, že Primu je možné naladit kdekoli v České republice ze satelitu. K tomu však diváci potřebují satelitní přijímač a dekodér. Radnice Vimperku nakonec nabídku Primy přijala. „Pan starosta i zastupitelstvo města Vimperka důvody Primy plně chápou a s finančním příspěvkem na vysílání souhlasí,“ říká Malíková. Stotisícovou dotaci Vimperk poskytne v prvním roce vysílání, v dalších letech pak rozpočítá zhruba padesátitisícový příspěvek na údržbu vysílače do pravidelných měsíčních splátek.

Prima koncem ledna zprovoznila vysílač Křížový vrch, který funguje jako dokrývač silnějšího vysílače Klínovec pro západočeské město Stříbro. Podobně rozšířila vysílání z Klínovce i na Jáchymov – tamní vysílač nyní znemožňuje vysílání TV3 na 55. kanále v Praze – Malešicích. Kromě toho Prima uvedla do provozu opakovač v Brně, který pokrývá staré město, a vysílač ve Vrchlabí. Koncem ledna Rada přidělila FTV Premiéře další frekvence v Luhačovicích, Moravském Berouně a Hovězím, o které usilovala také televize Galaxie.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .