Česká televize nabídne HD kanál, většinu obsahu opět přepočítá

hdtvmaleGLOSA – HD mánie posledních měsíců je pro mne naprosto fascinujícím úkazem. Komerční provozovatelé spřádají plány na HD stanice, i celé multiplexy a po očku dokonce začínají šilhat i po 3D televizi. Jistě, utratit pár desítek tisíc za nový přístroj a následně sedět v obýváku s brýlemi – to je to po čem většina diváků nepochybně touží.

Osobně prosazuji názor, že většinový český divák netouží ani tak po kvalitě, jako spíš po levné kvantitě a pokud mu nabídnete filmový kanál sice v SD kvalitě, ale za to za pět padesát, tak po HD ani nevzdechne.

Nechci tím tvrdit, že je samotné vysílání ve vysokém rozlišení bez šance na komerční úspěch. Prodat se dá sebevětší nesmysl a nakonec nebude až takový problém nějaké diváky k HD kanálům, či platformám dotáhnout. Je to pouze otázka dobrého marketingu. Ovšem jestli se takových, snadno přesvědčitelných dojných kraviček, plus pochopitelně technických nadšenců, kteří by ovšem do HD šli i kdyby nabízelo pouze monoskop, najde dost na uživení všech HD plánů, to už je otázka. Nakolik ale jsem schopen alespoň z části chápat plány na HD kanály a multiplexy soukromých provozovatelů, natolik je nechápu u provozovatele veřejnoprávního.

Česká televize se v minulém týdnu opět připomněla se svými plány na HD kanál. Její původní smělé vize o programu složeném z veškerého obsahu v nativním HD, který má ČT k dispozici, padly a veřejnoprávní televize připravila plán nový. HD kanálu se nevzdá a místo mixu HD pořadů se na tomto kanálu budou střídat programy ČT1, ČT2 a ČT4. Přednost dostane ten, který zrovna vysílá největší podíl pořadů ve vysokém rozlišení.

Přečtěte si také Česká televize přehodnocuje HD kanál, ovlivní i olympiádu.

Jestliže v sobě měla původní koncepce alespoň něco málo smyslu, tak tato nová koncepce už ale víc než co jiného připomíná trucování malého dítěte. Nepovolili nám HD kanál, ale my ho stejně rozjedeme, i kdyby CRTčkový televize padaly.

Zatím co původní koncept se mohl alespoň tvářit jako služba divákům a pod heslem „To nejkvalitnější“ mohl nabízet opravdu výhradně HD obsah, tak nový koncept je už jen absurdním vyhazováním peněz. Program, jehož obsah bude z většiny přepočítáván z SD na HD a pouze zlomek budou tvořit pořady v nativním HD, už totiž z Kavčích hor běží. Jmenuje se ČT1 HD. Že by tedy Českou televizi trápil nedostatek prostoru k testování HD, o tom nemůže být řeč.

Pokud už za každou cenu chce ČT zkvalitnit své služby, nebo nabídnout něco úchvatného, potom by nebylo od věci, aby se místo zbytečných HD pokusů soustředila na stávající programy. Například z ČT24 by se mohl stát opravdu zpravodajský kanál se sledovatelnou grafikou a z ČT4 zase program, který nemá sport jen v názvu, ale i v obsahu. Písmenka HD v takovém případě klidně oželím.

Autor článku:

Komentáře (15)

 1. Doktor1962

  Milý pane Boučku. Pokud nechápete význam vysílání HD rozlišení, tak proč o tom píšete? Buď se nechte někde poučit k čemu to je dobré, nebo si kupte domů petrolejku a vykopejte si před domem suchý záchod a zůstaňte na stromě, kde vám to zřejmě nejvíc vyhovuje a kde oželíte všechny výdobytky moderní doby.
  S pozdravem JINDRA Petr, Králův Dvůr

  1. JJB

   Milý Jindro Petře. Nejprve mi dovolte podotknout, že pokud zůstanu na stromě nepotřebuji dům a pokud nebudu mít dům tak nebudu mít před čím vykopat ono zařízení. Ale to jen tak naokraj.
   Ovšem nedá mi abych se nezeptal. Přečetl jste si glosu opravdu dobře? Kde tvrdím že že nechápu HD jako takové? Tvrdím že mne fascinuje zájem provozovatelů o HD, tvrdím že s dobrým marketingem se dá sice prodat všechno, ale že HD rozhodně nebude spásou pro všechny, tvrdím že nechápu touhu ČT provozovat HD kanál za každou cenu a už vůbec nechápu proč by ČT měla provozovat kanál kde většinu obsahu stejně přepočítá z SD.
   Nicméně pokud jsem napsal něco jiného budu rád když mě poučíte co jiného jsem napsal.

   Pěkný den i Vám, Jakub Bouček

 2. xsc

  Řekl bych, že kritika v tomhle případě vede trochu špatným směrem. Hlavním problémem je tu opět Rada, nevidím jediný rozumný důvod, proč HD kanál v původní podobě nepovolila. Myslím si, že tyto čachry jsou nutné hlavně nyní, kvůli olympiádě, kterou chce ČT nabídnout v HD, po jejím skončení bude nejspíš podoba kanálu většinou shodná s dosavadní ČT1-HD.
  HD pokusy ČT moc nestojí. Nové věci v HD stejně natáčí, odbavení se do HD převedlo při modernizaci (nová technika umí HD/SD), takže jediný náklad navíc bude 1 satelitní kanál. Distribuce v pokusném DVB-T asi příliš drahá nebude.

  1. JJB

   Nerad oponuji ale RRTV ani jiná rada tentokrát vinu opravdu nenese. Stejně jako ČRo má i ČT zákonem jasně daný počet programů, které smí vysílat.
   Máte pravdu že HD pokusy nejsou to nejdražší, i v tom že obsah bude v době olympiády tvořen právě touto sportovní událostí, ale kanál kde se budou jinak střídat i ostatní programy mi stále ještě připadá jako naprostý nesmysl. Pokud by ČT řekla že chce jako HD test vysílat dlouhodobě program ČT4 měl bych proti daleko míň.

 3. kastner

  Pane Boučku možná by jste si měl pořídit novou televizi. V současné době se začínají hodně prodávat velké tzv. Full HD televize. V současné době menší televizi nemá cenu pořizovat. Určitě jste si všiml, že i naše veřejnoprávní i komerční stanice již počítají s tímto trendem a upravují tak své vysílání. Viz běžící krauly na spodku obrazovky, které na starších menších (a ještě 4:3) obrazovkách těžko přečtete atd. Zkuste si pak do takové televize pustit standartní SD signál. Až uvidíte v jaké kvalitě pak koukáte na televizní vysílání, jistě pochopíte proč v poslední době statisíce lidí utíkají k satelitu a hlavně Skylinku a koukají na HD programy. Mrkněte na satelity v cizině. HD programy se tam množí jak houby po dešti. Proč bych se měl dívat na mizerné vysílání v mpg2, když můžu koukat na lepší v mpg4 když televize hodně programů již takto rovnou vyrábí a je je schopna vysílat?

  Dále mám pocit, že s tím HD programem CT je to jinak než píšete. Jak já to pochopil, tak doposud CT vysílala v pokusném módu program CT HD kde překlápěla vysílání z CT1. Tam chtěla po dobu vysílání olympiády vysílat obsah v HD a pak po jejím skonceni dělat souhrn vsech poradu natocenych v HD na tomto kanalu. O zadnem dalsim jak vy pisete jsem dosud nikde nic necetl. Jak jste na to prisel ze bude CT1 HD a Ct HD. To jste se asi spletl ne?

  1. JJB

   Pane Kastnere, televizní přijímač který mám je starý necelé tři měsíce, magická písmenka Full HD mu nechybí a velikostí pomalu předčí i jídelní stůl. Mám tedy možnnöst porovnat jak vypadá signál v SD a v HD a ano, i já nějaký ten rozdíl vidím. Jenže o tom to není.
   Ani Vy, ani já nebudeme úplně typickými konzumenty televize a proto je naše vlastní chování z hlediska většiny nepoužitelné. V článku proto záměrně uvádím jak se chová většina a ne jak se chovají například čtenáři RadioTV. Otázka tedy nezní proč byste se měl, nebo neměl dívat na televizi ve vysokém rozlišení Vy, ale jaké pohnutky k výběru kvantita vs kvalita má většinový divák.

   Co se týká chování televizních stanic, pak není tak úplně pravdou, že by se všechny opíraly o HD jako o jedinou budoucnost. Například Barrandov HD nechystá a Prima svůj HD test pouze přepočítává.

   A teď k onomu programu HD ČT. To co píšete ČT původně plánovala, ale rada jí udělala čáru přes rozpočet – klikněte na link uprostřed článku. ČT HD tak nakonec nebude vysílat výběr pořadů v HD, ale bude na kanálu ČT HD pouze střídat jednotlivé stanice a to podle klíče „která ze stanic vysílá ten den nejvíc HD obsahu“. Tzn, půjde, stejně jako v případě testovací ČT1 HD, o obsah většinou přepočítaný z SD. Oproti ČT1 HD tak měl mít kanál ČT HD pouze jedinou odlišnosti. Nemělo jít o test, ale o pátý program ČT. Tím jsem Vám odpověděl i na tu poslední otázku.

  2. apeiron

   Také nechápu proč autor považuje vysílaní HD za nesmysl a odsuzuje ho.Asi nikdy HD vysílání neviděl a zřejmě mu dostačuje stávající SD(ne)kvalita.HD je prostě další stupeň vývoje tv vysílání a nelze to zastavit ani bagatelizovat.Tak jako se začínalo na černobílých tv,potom přišla barva,potom digitální vysílání,teď je to HD a zanedlouho přijde i 3D obraz.Sledovat na velkých LCD a plazmách současné vysílání v SD kvalitě opravdu není dobrý zážitek. To co se na starých klasických televizorech ztratí, na těchto nových je naopak více vidět-SD je prostě neostrý a v pohybech roztřepený obraz kvalitou podobný VHS.Já přijímám v HD ČT1,Novu a Novu Sport,a i když tyto tv nevysílají ve full HD(1080p)ale jen v HD(720p) ten rozdíl v kvalitě je i tak opravdu markantní-vyšší ostrost a detaily,lepší barvy.
   Spokojovat se se současnou SD kvalitou je stejné, jako kdyby skoro všichni vlastnili barevný televizor, ale vysílalo by se pouze černobíle s oddůvodněním,že to zatím stačí,že barva je zbytečná…

  3. xsc

   ČT1 i Nova vysílají fullHD 1080i50, nikoliv 720p50. Jen pro ušetření datového toku v DVB-T používají rozměr 1440*1080 s nastaveným přízmakem 16:9. 1080p50 se v současné normě nedá kvůli datovému toku ani vybavení TV studií očekávat, 1080p25 pro filmový kanál je průchozí.

 4. xsc

  S tím Barrandovem se pletete. Na UPC je k dispozici Barrandov HD. Nevím, kolik % pořadů je HD (asi minimum) a kolik upscale, ale rozhodně existuje. V praxi je to totiž o tom, že při vybavování studia už dnes pořizujete většinou HD zařízení, které lze provozovat i v SD režimu. Problémem je hlavně distribuční trasa, protože naše digitalizace přišla příliš pozdě, zároveň ale asi o 2 roky dřív než aby se dal zavést rovnou bez problémů mpeg4 a HD vysílání.

  PS: Proč se v tomhle systému nedá reagovat i na něčí odpověď?

 5. JJB

  ad apeiron: prosím přečtete si článek ještě jednou a pozorně, plus věnujte pozornost příspevku ze 14:09. Nevšiml jsem si totiž že bych někda psal, že vysílání v HD je nesmysl, Rád s Vámi budu diskutovat o tom co jsem napsal, ale ne o tom co máte pocit že jsem si možná myslel.

  ad xsc: díky moc za upřesnění. Barrandov HD v síti UPC mi unikl.

  1. apeiron

   ad JJB:“Prodat se dá sebevětší nesmysl a nakonec nebude až takový problém nějaké diváky k HD kanálům, či platformám dotáhnout“.Toto je citace z vašeho článku výše, je tam jasně řečeno že HD je nesmysl…

  2. JJB

   ad apeiron: tím ovšem neříkám ze HD je z principu nesmysl. Tím říkám, že s dobrým marketingem se dá jakýkoli nesmysl prodat a vzhledem k touze řady diváků po kvantitě za co možná nejnižší cenu a nikoli po kvalitě, pro ně HD nesmysl je.

 6. kastner

  Napsal jste to jasně, že HD nesmysl je, tak proč to teď popíráte. Já si zas myslím, že HD tedy (vysílaní mpeg4) v procesu digitalizace je platforma, která smysl má. Nesmysl byl budovat sítě (teď myslím hlavně terestriku) v Mpgeg2, když už bylo možné rovnou se vrhnout na mpeg4. Teď si lidi nakoupili přijímače s mpeg2 dekodérem a těžko se v nejbližší době budou přesvědčovat, aby si koupili nějaký další s mpeg4. Přičemž kvalita signálu, (přijímám v Praze), nebyl žádný pokrok, i v analogu jsem měl obrázek skoro stejný jako teď v SD.

  Doporučuji vám pustit si nějaký přírodopisný dokument v HD kvalitě, možná pak pochopíte o čem je řeč a přijdete tomu na chuť.

  1. JJB

   No tak snad ještě vím co jsem napsal. Pokud bych chtěl napsat že HD je nesmysl, tak to napíšu přesně těmito slovy. Jenže to v tom článku není, že ne.
   Jinak ale souhlasím, začít digitalizaci s mpeg2 byl nesmysl a lidem se teď opravdu nebude chtít měnit přijímače.

  2. juko

   Já jsem si rovněž nevšiml, že by kolega napsal, že HD je nesmysl. Pouze napsal, že provozovat HD kanál, kde většina obsahu bude stejně přepočítávána z SD, je nesmysl a zbytečné plýtvání peněz. A s tím se myslím dá souhlasit. A tudíž celý projekt ČT HD v nové podobě lze považovat za nesmysl. Původní projekt „best of“, který měl kombinovat nativní HD pořady ze všech kanálů ČT, naopak smysl měl. Jenže ČT zřejmě předběhla legislativu.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .