Anketa: Ohrozí digitalizace současné televizní stanice?

radiotv221Mají současné celoplošné terestrické televize, jako je ČT, Nova a Prima, důvod k obavám z digitalizace vysílání a nástupu nových stanic? Zeptali jsme se v anketě, které se můžete prostřednictvím komentářů zúčastnit i vy.Jiří Balvín, generální ředitel České televize: Nástup digitalizace neproběhne ze dne na den. Česká televize vysílá digitálně již od léta 1997 a obě vysílání – jak digitální, tak terestriální, budou vedle sebe existovat řadu let. V budoucnosti všichni skončí na „digitálu“, takže odpověď zní – neohrozí.
Jan Martinek, generální ředitel TV3: Určitě ohrozí, ale ne hned. Nabídka nových programů (sport, zpravodajství) přiměje diváky, aby investovali do digitální technologie…
Jana Čepelková, Marketing manager ARBO.media: Digitalizace signálu umožní rozšířit nabídku televizního vysílání o další stanice. Pro stávající vysílatele to bude znamenat vyšší konkurenci a silnější boj o diváka, který si bude vybírat možná i z trojnásobně širší nabídky. Dojde k přerozdělení diváků podle zájmů a atraktivnosti programu a pozice stávajících stanic budou ohroženy. Kromě toho digitalizace přinese do domácnosti další služby, které bude možné ovládat přímo od televizní obrazovky a tím je odláká od sledování pořadu. V konečném důsledku pak náklady spojené s rozšířením programové nabídky nebudou zpočátku odpovídat nárůstu příjmů vzhledem k poklesu reklamní síly každé jednotlivé stanice. Přerozdělení sil hráčů na televizním trhu může přinést i narovnání způsobu a pravidel obchodu s reklamním časem, protože trh bude více konkurenční. K situaci, kterou by bylo možné hodnotit jako ohrožení by došlo, kdyby k přechodu mezi technologiemi došlo skokem. Pokud televizní stanice zachytí nástup digitalizace hned v počátku, dojde k rozložení rizika spojeného s rozmělněním diváckého zájmu na delší období a je větší pravděpodobnost, že televize nebudou digitalizaci hodnotit jako ohrožení.
Jiří Baumruk, komentátor stanice Eurosport: Digitální vysílání asi bezprostředně neohrozí pozice terestrických vysílatelů vzhledem k nutnosti velkých investic a zprvu malému rozšíření. Pokud by ale provozovatelé digitálního vysílání předem investovali do nákupu práv např. k vysílání filmů či ke sportovním událostem, mohli by tak výrazně omezit programovou nabídku ostatních televizí, dokonce ještě dřív, než sami začnou vysílat.
Jan Bittner, Kabelová televize Kopřivnice: Nástup digialiace neohrozí podstatným způsobem, v horizontu 3-5ti let, současně působící stanice. Nasazení digitálního vysílání nebude probíhat masově, jak bychom si přáli, neboť programová nabídka pro podstatnou část populace je jak z hlediska kvality tak kvantity dostatečná. Diváky nebude v podstatě nic tlačit k nákupu BOXu nebo digitálního TV. Ohrožení současných stanic by mohlo nastat pouze v případě rozumné ceny BOXu a:
– digitalní multiplex by obsahoval mimo současně dostupné i dalších 5-7 volných programů
– analogové vysilani by bylo zrušeno obdobně jako SECAM (někteří nadávali ale stejně se pizpůsobili PALu)
Josef Mašek: Obávám se, že jedinou televizní stanicí, kterou by nástup digitalizace mohl ohrozit je TV Prima. Ostatní televize, ČT i Nova, mají (resp. v dané době s největší pravděpodobností budou mít) dostatek finančních prostředků na to, aby mohli nabídnout kvalitní televizní infokanál.
Ondřej Neff, šéfredaktor Neviditelného psa: Jsem si dokonce jistý, že obavy z „převálcování“velkých stanic ze strany digi televize jsou pošetilé a plynou z neznalosti mediálního světa. Nejde o to, jak se program bude šéřit; jde o to, kdo ho vyrobí. Je jen limitovaný počet lidí schopných vytvářet program. Kde se najde tolik profesinálů a tvůrčích osobností, aby vzniklo deset, patnáct, sto televizí? Mohou vzniknout specializované stanice – ale kdo zaplatí provoz? Myslím, že analogii lze – i když ne do důsledků – najít v příkaldu FM vysílání rozhlasu.
Petr Štěpánek, místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání: Ohrozí. Pokud včas nenajdou způsob, jak se digitalizace sami účastnit.
Ondřej Fér, redaktor týdeníku Instinkt: Obecně řečeno nemyslím. ČT1, Nova a Prima mají v podstatě neotřesitelnou pozici, ČT2 má zase dostatečně úzce vyprofilovaný divácký okruh. Problémy ale budou mít specializované pořady. Přemka Podlahu a Loskutáka klidně může nahradit kutilský kanál – ty jsou ve světě poměrně oblíbené a úspěšné – totéž by mohlo potkat sportovní přenosy ČT.  Sečteno a podtrženo: celoplošné kanály se nemají čeho bát, strachovat by se ale měli začít sporťáci a kutilové.
Petr Erben, ředitel výroby České televize: Domnívám se, že pokud bude probíhat souběžné vysílání i terestriální po dobu cca 10 let a pokud bude minimálně jeden multiplex výhradně pro veřejnoprávní vysílání, tak rozhodně veřejnoprávní stanice ohroženy nebudou. Myslím si, že opak bude pravdou, divák dostane mnohem větší volby veřejnoprávních programů a služeb rozšířených o další multimediální aplikace.
Jindřich Bareš, vedoucí produkce České televize: Předpokládám, že máte na mysli pozemní digitální vysílání (DVB-T). S digitalizací přijde nabídka většího množství frekvencí, t.zn. šíření podstatně většího počtu programů a tím i větší konkurence. Ohrozí to zejména příjmy z reklamy, které se budou dělit mezi více subjektů. Otázkou je, podaří li-se digitalizaci v dohledné době rozběhnout a jak. Odpor komerčního konglomerátu je více než zřejmý. ČT však ohrožuje něco úplně jiného než digitalizace.
Tomáš Carba, moderátor pořadu Fakta: Nova, Prima i ČT podle mého názoru zůstanou hlavními lídry. Jejich know how a zejména u Novy flexibilita je velmi vysoká. Každopádně jim digitalizace a tím větší počet televizních kanálů odebere část zisků z reklamy. Stanice budou více specializované a sledovanost už nebude tak černobílá. Zejména ze začátku to ale určitě nebude nijak dramatické.
Tomáš Abaffy, ředitel Inej televízie: Určite ich ovplyvní, príchod každej konkurencie ich musí ovplyvniť. Digitalizáciou a nástupom nových kanálov by však v krátkej dobe pribudlo väčšie množstvo konkurenčných kanálov, čo podľa môjho názoru ovplyvní najmä súkromné televízie ako Nova a Prima. Verejno-právna Česká televízia, ktorá by mala získať ešte ďalšie kanály na vysielanie, síce stratí časť svojich divákov, ale na strane druhej na väčšiom množstve kanálov sa bude môcť viac venovať menšinovým žánrom a teda bude môcť lepšie plniť to, čo jej zákony ukladajú. Pravdepodobne bude nutné zvýšiť koncesionárske poplatky (na jednej strane ČT príde o časť prijímov z reklám, na strane druhej bude pravdepodobne musieť investovať do prípravy a nákupu programov väčší finančný obnos).
Digitalizácie sa budú v ČR pravdepodobne najviac obávať televízie Nova a Prima a možno budú vo svojom spravodajstve kritizovať digitalizáciu (podobne ako Markíza, ktorá už roky vyhlasuje, že na Slovensku sa neuživia súkromné televízie, ak ich bude viac ako jedna). Je jasné, že súčasným televíziam klesnú prijímy, ale nemyslím si, že by sa mali cítiť ohrozené. Ak by totiž nastal ten prípad, že by vzniklo toľko televízií, ktoré by trh nadokázal uživiť, tak by ich zopár skrachovalo (skôr z tých nových – nevydarených projektov, ako zo starých už dnes existujúcich TV) a trh by sa stabilizoval.
Ja osobne by som privítal digitalizáciu, vďaka nej bude mať totiž divák lepší a väčší výber. A aj dramaturgovia a tvorcovia relácií budú musieť začat robiť kvalitnejšie, lepšie, zábavnejšie a zaujímavejšie programy, aby si udržali svojich divákov. O priazeň rovnakého množstva divákov sa budú usilovať viacerí tvorcovia ako dnes. A aj my v Inej televízií uvažujeme, že by sme s príchodom digitalizácie do ČR začali v ČR vysielať…
Zdeněk Fekar, redaktor týdeníku Euro: Nemyslím si, že digitalizace ohrozí stávající stanice, stejně jako Blesk nijak nepoložil nástup deníku Super. Náš trh je malý, ale není zase tak malý, jak tvrdí pan Železný. Není tu prostor pro jednu a kousek televize. Důležitější, než počet subjektů na trhu je jejich správná segmentace, jasná cílová skupina, dobrá obchodní politika, rozumný poměr mezi příjmy a výdaji, atd. Nemluvě o tom, že stávající televize se na digitalizaci přeci připravují, tudíž ani ty nebudou zaskočeny novou situací, nečekaným vstupem nové konkurence na jejich píseček. Ale nechme se překvapit.
Karel Honzík: Odpověděl bych NE, ale v otázce není upřesněn časový úsek (jestli je myšleno ohrožení hned nebo všeobecně v průběhu dalších let, asi tak, jako když se říkalo, že televize zlikviduje rozhlas). Současné terestrické TV stanice ale budou jistě také v digitálu. Navíc vyrobení pestrého TV programu není legrace, takže pouhý nástup plánovaných monotématických kanálů asi nebude velkou hrozbou. Takže odpovím NE.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .